Pozor na koncentraci
Právě koncentrace je klíčovým faktorem, na který je potřeba se při používání kyselin zaměřit. Podle ní se totiž rozlišují kosmetické produkty na ty určené pro domácí použití a na ty, které musí aplikovat odborník (například chemický peeling). Jaká koncentrace je tedy pro domácí použití optimální? V běžně dostupných produktech by se měla pohybovat do deseti procent. Čím menší koncentrace, tím menší účinek. Rozhodně to však neznamená, že by kyseliny neúčinkovaly vůbec. Běžně jsou k sehnání také produkty s dvacetiprocentní koncentrací. Ty se však používají v kosmetických salonech a produkty nad padesát procent aplikuje pouze dermatolog.
Pokud s kyselinami začínáte, volte produkty s nižší koncentrací a používejte je dvakrát až třikrát týdně. Jakmile si začne pleť zvykat, můžete produkty používat jednou denně. Kyseliny mohou být na pleti trošku nepříjemné – mohou lehce pálit nebo štípat. Pokud by tyto pocity byly příliš silné a neustupovaly by, opláchněte si obličej studenou vodou.
Jak funguje zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 8
Kyselina salicylová
Tato kyselina se rozpouští v tucích, a je proto vhodná pro mastnou a problematickou pleť. Má exfoliační schopnosti – zbaví vás zrohovatělé svrchní pokožky. Zároveň snižuje nadměrnou aktivitu mazových žláz, proniká do pórů a zbavuje pokožku černých teček a akné. Vedle toho má také protizánětlivé účinky.
Pokračování 3 / 8
Kyselina mléčná
Také tato kyselina slouží jako peeling. Je však jemnější, pleť nedráždí, a je tak vhodná i pro citlivější pokožku. Vedle peelingových vlastností pleť také regeneruje, obnovuje, rozjasňuje a zmírňuje pigmentové skvrny. Kyselinu mléčnou najdete v kosmetice v čisticích gelech, v toniku nebo v krémech, které jsou určeny pro každodenní použití.
Pokračování 4 / 8
Kyselina glykolová
Kyselina glykolová patří mezi nejčastěji používané AHA kyseliny a ze všech kyselin proniká nejhlouběji. Přidává se nejen do chemických peelingů, ale také do různých omlazujících krémů. Vedle toho podporuje také tvorbu elastinu a kolagenu, a tím pokožku zpevňuje a omlazuje. Také pomáhá s regenerací a rozzářením pleti. Při velmi nízké koncentraci ji snese i sušší pleť, tu zbaví odumřelých buněk a umožní jí tak lépe vstřebávat vláhu a výživné látky. Může být však poměrně agresivní. Pokud máte tedy citlivější pleť, volte raději kyselinu mléčnou.
Pokračování 5 / 8
Kyselina citronová
Nachází se v citrusových plodech, tedy v grepu, citronu nebo pomeranči. Kyselina citronová je silným antioxidantem, který chrání pleť před volnými radikály a slunečním zářením. Přidává se do anti-age produktů, protože podporuje zesvětlování pigmentových skvrn.
Pokračování 6 / 8
Kyselina mandlová
Tato kyselina je ze všech ostatních nejméně dráždivá. Proto ji snese i citlivá pleť. Ocení ji hlavně mastnější pokožka se sklony k akné. Je schopná prostupovat do mazových žláz, kde redukuje produkci mazu, odstraňuje odumřelé buňky kůže a má antibakteriální účinky.
Pokračování 7 / 8
Kyselina hyaluronová
Název jistě dobře znáte. Tato kyselina patří k nejpoužívanějším kosmetickým přísadám. Jedná se o látku, která se přirozeně vyskytuje v těle. Dokáže na sebe navázat až tisícinásobek vody. Proto slouží hlavně k hydrataci pokožky. Zároveň se postará o její pružnost a pevnost, vyhlazuje drobné vrásky a předchází vzniku nových. Produkty s touto kyselinou můžete používat doma ve formě různých krémů či sér, v estetické medicíně je na její bázi založena většina výplňových materiálů.
Kyselina hyaluronová k sobě dokáže navázat až tisícinásobek vody.
Pokračování 8 / 8
Kyselina retinová
Neboli retinol – je jednou z nejoblíbenějších ingrediencí v kosmetickém průmyslu, a to díky schopnosti minimalizovat rané příznaky stárnutí, jako jsou pigmentace, jemné linky a vrásky. Jedná se vlastně o vitamin A a používá se také k léčbě specifických kožních problémů, jako jsou náchylnost k rozšířeným pórům a akné, či pro zralou pleť. Dokáže zvrátit sluneční poškození a celkově podpořit dobrý vzhled a zdraví pokožky.
Marta Pušová
14. března 2024