Laos: Buddha ochraňuje tvé kroky

Laos: Buddha ochraňuje tvé kroky
Oslava příchodu nového roku v laoském Luang Prabangu nejvíc ze všeho připomíná moravské velikonoční hodování. Zástupy lidí promočených na kost pochodují ulicemi. Někteří svírají v rukou kýble s vodou, jiní stříkací pistole. Každý náhodný kolemjdoucí, který se objeví v jejich blízkosti, má smůlu.

Klepněte pro větší obrázek

Bez nejmenšího zaváhání vyprázdní tekutý obsah věder přímo na něj. Přitom je jedno, zda je dotyčný vážený podnikatel, malé děcko nebo nekompromisní státní úředník.

Od 13. dubna hodí všichni zábrany za hlavu a na první místo se dostane zábava. Právě v tento den se totiž v Laosu vítá nový rok – a to je pro místní důvod k pořádné oslavě!

Cesta za lepší karmou Velkolepé slavnosti se konají ve městě Luang Prabang na severu země. Bývalé královské město je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví UNESCO a mnozí jej pokládají za nejkrásnější místo v celé jihovýchodní Asii. Od 14. století bylo sídlem králů, a proto se zde zachovalo mnoho chrámů.

Většina turistů sem připlouvá po řece Mekong ze sousedního Thajska, někteří také z jihu, z hlavního města Vientiane. Přestože je vítání nového roku považováno za buddhistický svátek, slavnost spíš než náboženský ceremoniál připomíná velkou párty. Je dovoleno polévat kohokoli jakýmkoli množstvím vody. Kdo chce fotit, měl by si s sebou vzít vodotěsné pouzdro.

Místní se však nechají polévat rádi. Věří totiž, že v tento den, před vstupem do nového roku, je možné z nich rituálně smýt všechny negativní vlivy a špatnou karmu. „Bojíte se nepříznivé úrody? Bude vaše manželka každou chvíli rodit? Vsadili jste peníze na fotbalový zápas? Nezoufejte!“ vykřikují se smíchem domorodci a polévají kolemjdoucí vodou – „Happy New Year! Bu Pi Maj!“

Klepněte pro větší obrázek

Zákeřný prášek Vzhledem ke čtyřicetistupňovým vedrům není osvěžující sprcha tak nepříjemná. Mnohem horší je další zvyk, který domácí, hlavně děti, postupně zapojují do svého repertoáru radovánek spojených s oslavou příchodu nového roku: oblíbili si na kolemjdoucí sypat škrob. Ti největší uličníci zezadu přistoupí k nic netušící oběti a bílý prášek jí bez zaváhání nasypou přímo do tváře nebo za krk, pod oblečení. V kombinaci s vodou to není nejlepší druh zábavy.

Škrob mládež získává z okolí pagod, které buddhističtí mniši při příležitosti vstupu do nového roku staví u břehů Mekongu. Malá písková stavba většinou vyroste ze země za dvacet až třicet minut. Potom následuje krátká modlitba, při které duchovní vzývají buddhistická božstva, aby pootevřela brány k pozitivním silám a naopak zavřela ty, které by mohly lidem uškodit. Výsledná pagoda je nakonec posypaná škrobem. A protože škrobu je většinou nadbytek, zůstanou okolo stavebpytlíky s jeho zbytky, které děti používají ke svým žertíkům. Dospělí jim v tom příliš nebrání. Jsou toho názoru, že cokoli spojené s buddhistickou stavbou už z principu nemůže být škodlivé. Právě naopak – nejednou je v jejich vyvádění ještě povzbuzují! Domnívají se, že prášek má posvěcené, a tedy blahodárné účinky na ty, na jejichž kůži se ocitne.

Průvod zaklínačů Asijci neslaví příchod nového roku v rodinném kruhu, ale dohromady, družně v ulicích. „Chci být se všemi svými přáteli a pořádně si to užít,“ říká Linuian. A užít si to místní umí pořádně! Oslavuje se několik dní, v jejichž průběhu se ve městě konají různé atrakce. Pije se, zpívá se, chodí se do chrámů a samozřejmě každý polévá každého, až po lidech v ulicích zůstávají mokré stopy na chodníku. Ty však v ostrém slunci rychle mizí, proměněné v páru.

Hlavní atrakcí, kvůli které se do města sbíhá nejvíc turistů, je slavnostní průvod. Ve zvědavém publiku nechybějí Evropané, Američané, Australané ani Japonci, pro které je nedaleký Laos díky nízkým cenám oblíbenou turistickou destinací.

Klepněte pro větší obrázek

V čele průvodu kráčí ostřílení buddhističtí mniši, brblající si pod nos zaklínadla zahánějící negativní síly. Někteří hrdě stojí na vyzdobených vozech tažených koňmi. Za nimi nejistě kráčí nováčci, kteří si teprve pomalu zvykají na tvrdý život a přísnou disciplínu v klášteře. V Laosu je nepsaným pravidlem, že každý chlapec mezi pátým a jedenáctým rokem by měl aspoň několik měsíců strávit v klášteře. Při obřadu dostane mladík roucho šafránové barvy a ostříhají ho dohola. „Zlepšuje to karmu,“ tvrdí místní.

Nejzajímavějšími účastníky průvodu jsou ti s buddhistickými maskami navlečenými nejen na hlavě, ale na celém těle. Masky ztvárňují různédémony i pozitivní duchovní bytosti. Nejčastěji jsou kombinované se zvířecími prvky, jindy směsicí nejfantasknějších doplňků. Nosičům prý zabezpečují průnik do duchovních světů.

Příležitost pro všechny Uprostřed průvodu lze spatřit Miss Lao New Year, která – plna nadšení ze získaného titulu krásky – s úsměvem mává publiku. Doprovázejí ji ženy oblečené ve stylových kostýmech. Závěr pochodu tvoří skupinky lidí oděných v tradičních krojích, které reprezentují jednotlivé etnické menšiny.

Můžete vidět příslušníky kmene Akha s charakteristickými čepicemi, zdobenými velkými korály a mincemi. Za nimi ve vyšívaných úborech kráčí příslušníci kmene Lawa, kteří věří, že jejich předky zahnal do hor obrovský kulatý kámen. Nechybějí ani Mienové, přesvědčení o tom, že jejich původ pochází ze psa. Ten prý poskytl císaři cenné služby, zničil obávaného nepřítele, a tak mu dal panovník za odměnu vlastní dceru. Nezvyklý pár se usadil v horách a založil kmen Mien.

Dnes se ale menšiny nestarají o svůj původ, ani se navzájem nehádají, čí kořeny jsou vznešenější. Všichni se radují z příchodu nového roku. Lidé z hor jsou sice spíš než nadšení buddhisté přívrženci tradičního animismu, ale svátky má každý rád a nikdo nechce vynechat příležitost pobavit se...

„Více najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy.„

ČTĚTE TAKÉ:
Ondřej Brzobohatý pracuje na dítěti, chce si udobřit otce

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Kolem vás se pohybují lidé, kteří nejsou zrovna podle vašich představ. Podívejte se na to z jejich stránky. Ne všichni na světě mají stejné názory a postupy. V práci se trápíte, ale už to…

Nejčtenější články

Doporučujeme