Lapacho – léčivý čaj ze stromu Bohů

12. 4. 2013
Lapacho – léčivý čaj ze stromu Bohů
Dnes si povíme o léčivých účincích stromu, kterému jihoameričtí domorodci říkají strom Bohů. Ještě pořád nevíte, o kom je řeč? No přece o lapachu!

Čaj lapacho (vyslovujeme lapačo) se získává z kambia, což je živá vnitřní vrstva kůry stromu lapacho, latinsky tabebuia impetiginosa, který roste na území Jižní a Střední Ameriky. Kůra tohoto stromu se dvakrát ročně oloupe a vnitřní mízní pletivo se seškrábe. Toto drobně nařezané, velmi měkké dřívko je nabízeno v sypané formě, tinktuře, čajových směsích či tobolkách.

Co lapacho obsahuje?

Drogou je vnitřní část kůry červené barvy: Voní po vanilce a má trpkou, stahující chuť. Obsahuje především lapachol, dále vanilin, furan, organické kyseliny, saponiny, katechiny, bioflavonoidy a další. Neexistuje tedy pouze jediná kouzelná látka vyskytující se v kůře tohoto božského stromu. Jeho rozsáhlá léčivá síla vzniká právě v kombinaci všech přítomných látek v něm obsažených. Jednotlivé komponenty podávané izolovaně by takových účinků dosáhnout nemohly.

Léčivé účinky lapacha

Vědecký výzkumy potvrdily, že lapacho má značný protinádorový účinek. Tlumí rozvoj leukémie, pomáhá léčit nejrůznější disharmonie v těle, například po chemoterapii, ozařování či užívání psychofarmak. Tato droga odstraňuje z organismu těžké kovy, normalizuje činnost vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra, slezina. Lapachol a ostatní složky pomáhají zničit mikroorganismy, které vyvolávají infekční choroby, od malárie po běžné afty. Dále je ho možno použít při astmatu, horečkách, bronchitidě, zánětech, revmatických potížích, kožních neduzích a mykózách, při diabetu, skleróze, Parkinsonově chorobě, revmatismu, sexuálních potížích, chudokrevnosti.

Lapacho regeneruje ledviny a močový měchýř

Popíjení teplého lapachového čaje v množství 1 litru denně velmi příznivě působí na močový měchýř a ledviny. Pitná kúra by měla trvat 4 týdny.

Lapacho posiluje činnost jater

Čaj lapacho všeobecně pomáhá odvádět z organismu jedy a nečistoty, je tedy i velmi vhodný pro ulehčení látkové výměny a k regeneraci jater. Doporučuji užívat ve formě čaje či tinktury po dobu 6 týdnů.

Lapacho likviduje houby typu candida

Čaj lapacho obsahuje antimykotický faktor – xylofon, který ničí stále častěji objevující se infekce candidasis. Můžeme ho užívat ve formě čaje či tinktury, nejlépe po dobu 6 týdnů.

Klepněte pro větší obrázek

Strom lapacho.

Receptury z lapacha

Lapachový čajík Vnitřní použití této drogy je takové, že 2 lžíce drogy přelijeme 0,5 litrem studené vody a vaříme na mírném ohni asi 7 minut, pak odstavíme a přikryté necháme ještě 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Při nádorových onemocněních zvýšíme dávku na 3 polévkové lžíce na 1 litr vody. Obvyklá kúra by měla trvat 8 týdnů, pak uděláme čtyřtýdenní přestávku a znovu opakujeme.

Tinkturka z lapacha Potřebujeme: 2 lžíce kůry z lapacha, 3 dl 60% lihu Postup: Lapacho zalijeme lihem a necháme 14 dní louhovat na teplém místě. Pravidelně každý den protřepáváme. Po uplynutí této doby, dobře přefiltrujeme, nalijeme do sklenice a uložíme na temném místě. Tinkturu užíváme 3 x denně 10 kapek po dobu 6-8 týdnů

Tinktura při onkologických potížích Potřebujeme: 1 lžičku lapacha, 1 lžičku eleuterokoku, 1 lžičku šišáku bajkalského, 2 dl 60% lihu Postup: Bylinky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotovou tinkturu užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 8-10 týdnů.

Kosmetika z lapacha

Tento čaj má i velmi léčivé a harmonizující účinky na pokožku. Pro inspiraci uvádím pár tipů na přípravu domácích kosmetických přípravků.

Pleťová maska z lapacha Potřebujeme: 2,5 lžíce horkého čaje z lapacha, 1 lžíci jemně mletých ovesných vloček, 1 lžíci zakysané smetany, 4 kapky citronové šťávy

Postup: Ovesné vločky přelijeme horkým čajem a necháme je 5 minut zakryté odležet. Potom do nich vmícháme smetanu a citronovou šťávu. Vše dobře promísíme a naneseme na očištěnou pleť a 15 minut s touto maskou relaxujeme.

Obklady na bolavé a unavené oči z čaje lapacho

Asi to zná každý z nás, oteklé, načervenalé, přecitlivělé a unavené oči, které silně slzí a pálí, díky projevům alergie nebo z celodenního sezení u počítače. I v těchto případech si můžeme rychle pomoci s lapachovými obklady. Ze svých zkušeností vím, že dokážou opravdu divy.

Připravíme si je tak, že si namočíme lněné plátýnko či papírovou utěrku do vlažného odvaru z lapacha a přiložíme si je na 15 minut na obě oči. Další variantou jsou výplachy očí, které si provádíme tak, že si otevřené oči namáčíme do nádobky s tímto čajem.

Koupel z lapacha

Potřebujeme: 1,5 litru uvařeného odvaru z tohoto čaje, 3 lžíce tekutého medu, 3 dl plnotučného mléka

Postup: Všechny přísady smícháme a přidáme do vody ve vaně, která by měla mít teplotu zhruba 36 stupňů Celsia. Lázeň by měla trvat asi 15 minut. Tato koupel je vhodná i po opalování.

Koupel pro unavené nohy

Potřebujeme: 3 dl uvařeného čaje z lapacha, 2,5 litru horké vody

Postup: Vše nalijeme do nádoby a nohy si jemnými krouživými pohyby oplachujeme 15 minut.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Už jste si také všimli, že doma vládne nepříjemná atmosféra. Dala by se dokonce krájet. Udělejte něco pro její zlepšení. Když už se i vy těšíte do práce, musí to být opravdu vážná situace.…

Nejčtenější články

Doporučujeme