LAPACHO: Léčivý čaj z růžového stromu Bohů

27. 3. 2016
Dnes si povíme o léčivých účincích stromu, kterému jihoameričtí domorodci říkají strom Bohů. Ještě pořád nevíte, o kom je řeč? No přece o lapachu!

Čaj lapacho (vyslovujeme lapačo) se získává z kambia, což je živá vnitřní vrstva kůry stromu lapacho, latinsky tabebuia impetiginosa, který roste na území Jižní a Střední Ameriky. Kůra tohoto stromu se dvakrát ročně oloupe a vnitřní mízní pletivo se seškrábe. Toto drobně nařezané, velmi měkké dřívko je nabízeno v sypané formě, tinktuře, čajových směsích či tobolkách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co lapacho obsahuje?

Drogou je vnitřní část kůry červené barvy: Voní po vanilce a má trpkou, stahující chuť. Obsahuje především lapachol, dále vanilin, furan, organické kyseliny, saponiny, katechiny, bioflavonoidy a další. Neexistuje tedy pouze jediná kouzelná látka vyskytující se v kůře tohoto božského stromu. Jeho rozsáhlá léčivá síla vzniká právě v kombinaci všech přítomných látek v něm obsažených. Jednotlivé komponenty podávané izolovaně by takových účinků dosáhnout nemohly.

Léčivé účinky lapacha

Vědecký výzkumy potvrdily, že lapacho má značný protinádorový účinek. Tlumí rozvoj leukémie, pomáhá léčit nejrůznější disharmonie v těle, například po chemoterapii, ozařování či užívání psychofarmak. Tato droga odstraňuje z organismu těžké kovy, normalizuje činnost vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra, slezina. Lapachol a ostatní složky pomáhají zničit mikroorganismy, které vyvolávají infekční choroby, od malárie po běžné afty. Dále je ho možno použít při astmatu, horečkách, bronchitidě, zánětech, revmatických potížích, kožních neduzích a mykózách, při diabetu, skleróze, Parkinsonově chorobě, revmatismu, sexuálních potížích, chudokrevnosti.

Lapacho regeneruje ledviny a močový měchýř

Popíjení teplého lapachového čaje v množství 1 litru denně velmi příznivě působí na močový měchýř a ledviny. Pitná kúra by měla trvat 4 týdny.

Lapacho posiluje činnost jater

Čaj lapacho všeobecně pomáhá odvádět z organismu jedy a nečistoty, je tedy i velmi vhodný pro ulehčení látkové výměny a k regeneraci jater. Doporučuji užívat ve formě čaje či tinktury po dobu 6 týdnů.

Lapacho likviduje houby typu candida

Čaj lapacho obsahuje antimykotický faktor – xylofon, který ničí stále častěji objevující se infekce candidasis.

Receptury z lapacha

  • Lapachový čajík

Vnitřní použití této drogy je takové, že 2 lžíce drogy přelijeme 0,5 litrem studené vody a vaříme na mírném ohni asi 7 minut, pak odstavíme a přikryté necháme ještě 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Při nádorových onemocněních zvýšíme dávku na 3 polévkové lžíce na 1 litr vody. Obvyklá kúra by měla trvat 8 týdnů, pak uděláme čtyřtýdenní přestávku a znovu opakujeme.

  • Tinkturka z lapacha Potřebujeme: 2 lžíce kůry z lapacha, 3 dl 60% lihu

Postup: Lapacho zalijeme lihem a necháme 14 dní louhovat na teplém místě. Pravidelně každý den protřepáváme. Po uplynutí této doby, dobře přefiltrujeme, nalijeme do sklenice a uložíme na temném místě. Tinkturu užíváme 3 x denně 10 kapek po dobu 6-8 týdnů

Tinktura při onkologických potížích Potřebujeme: 1 lžičku lapacha, 1 lžičku eleuterokoku, 1 lžičku šišáku bajkalského, 2 dl 60% lihu

Postup: Bylinky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotovou tinkturu užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 8-10 týdnů.

Kosmetika z lapacha

Tento čaj má i velmi léčivé a harmonizující účinky na pokožku. Pro inspiraci uvádím pár tipů na přípravu domácích kosmetických přípravků.

Pleťová maska z lapacha

Potřebujeme: 2,5 lžíce horkého čaje z lapacha, 1 lžíci jemně mletých ovesných vloček, 1 lžíci zakysané smetany, 4 kapky citronové šťávy Postup: Ovesné vločky přelijeme horkým čajem a necháme je 5 minut zakryté odležet. Potom do nich vmícháme smetanu a citronovou šťávu. Vše dobře promísíme a naneseme na očištěnou pleť a 15 minut s touto maskou relaxujeme.

  • Obklady na bolavé a unavené oči z čaje lapacho

Asi to zná každý z nás, oteklé, načervenalé, přecitlivělé a unavené oči, které silně slzí a pálí, díky projevům alergie nebo z celodenního sezení u počítače. I v těchto případech si můžeme rychle pomoci s lapachovými obklady. Ze svých zkušeností vím, že dokážou opravdu divy.

Připravíme si je tak, že si namočíme lněné plátýnko či papírovou utěrku do vlažného odvaru z lapacha a přiložíme si je na 15 minut na obě oči. Další variantou jsou výplachy očí, které si provádíme tak, že si otevřené oči namáčíme do nádobky s tímto čajem.

  • Koupel z lapacha

Potřebujeme: 1,5 litru uvařeného odvaru z tohoto čaje, 3 lžíce tekutého medu, 3 dl plnotučného mléka Postup: Všechny přísady smícháme a přidáme do vody ve vaně, která by měla mít teplotu zhruba 36 stupňů Celsia. Lázeň by měla trvat asi 15 minut. Tato koupel je vhodná i po opalování.

  • Koupel pro unavené nohy

Potřebujeme: 3 dl uvařeného čaje z lapacha, 2,5 litru horké vody

Postup: Vše nalijeme do nádoby a nohy si jemnými krouživými pohyby oplachujeme 15 minut.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Vstup do nového týdne nebude zrovna ideální, ale nakonec se s tím vypořádáte. Slunce je sice ve vašem znamení, ale cítíte spíše únavu a vyčerpání. Nejedná se však o nic naléhavého. Prostě…

Nejčtenější články

Doporučujeme