Laserová epilace nežádoucího ochlupení

29. 5. 2000
Hebká hladká kůže bez viditelných chloupků je stále více považována za přirozenou část péče o zevnějšek většiny žen. Naopak zarostlá třísla či podpaží jsou dnes vnímána spíše negativně, stejně jako ochlupení dolních končetin.

Základní informace o laserové epilaci nežádoucího ochlupení

Hebká hladká kůže bez viditelných chloupků je stále více považována za přirozenou část péče o zevnějšek většiny žen. Naopak zarostlá třísla či podpaží jsou dnes vnímána spíše negativně, stejně jako ochlupení dolních končetin.
Možností jak docílit odstranění chloupků je celá řada. Nejjednodušší, nejrychlejší a také nejlevnější je holení. Tyto výhody jsou však degradovány nutností opakování a navíc, zejména v tříslech, často vídáme nepříjemné následky zarůstání chloupků ve formě hnisavých pupínků, jizviček a změn v pigmentaci kůže. Dlouhodobější efekt má vytrhávání chloupků aň již obyčejnou pinzetou, depilačními strojky, studenými či teplými vosky nebo se používají nejrůznější orientální způsoby, jako je vytrhávání chloupků natočených na nit apod. Pro některé lokality - např. podpaží však metody vhodné nejsou. Jednotlivé chloupky např. na bradě a horním rtu, lze odstraňovat tzv. elektrokoagulací jehlou, kdy, podaří-li se zničit vlasovou cibulku, je dosaženo trvalé epilace. Tato metoda však vyžaduje velikou zručnost ošetřujícího zdravotníka a zároveň velikou trpělivost pacienta, neboň vždy se podaří zasáhnout jen určité množství vlasových cibulek. Navíc často vídáme následky dlouhodobé elektrokoagulace, a to drobné jizvičky, které zejména na horním rtu mohou nýt zdrojem nespokojenosti pacienta. Samozřejmě nelze tímto způsobem odstraňovat ochlupení na rozsáhlejších plochách.
Z výše popsaného vyplývá, že cílem je dosažení pokud možno trvalé epilace. Pod tímto pojmem si představujeme stav, kdy není potřeba z ošetřené oblasti nadále chloupky odstraňovat. Laserová epilace se tomuto cíli přibližuje ze všech metod nejvíce. Rozhodně však nelze jednoznačně hovořit o trvalé epilaci. Pouze laser Light Sheer firmy Coherent Palomar USA má atest americké FDA (česká obdoba je SŤKL - Státní ústav pro kontrolu léčiv) k trvalé redukci nežádoucího ochlupení. Tzn. že většina chloupků je skutečně trvale zlikvidována, ty které zůstanou, jsou tenčí a světlejší a tudíž nevadí. Všechny ostatní epilační lasery dosahují pouze efektu dlouhodobé redukce, tedy dlouhodobého, nikoli však trvalého úbytku. Aby však bylo dosaženo stavu, kdy není zapotřebí kůži holit nebo jinak chloupky odstraňovat, je třeba absolvovat několik ošetření epilačním laserem. Seriozní pracoviště dnes upozorňují své klienty, že bude zapotřebí v jakékoli lokalitě nejméně tří ošetření. Počet ošetření se dále různí podle místa zákroku, stejně jako jsou různé intervaly mezi jednotlivými ošetřeními. Každý chloupek totiž během svého života prochází třemi růstovými fázemi a na laser reaguje pouze ve své aktivní růstové fázi, tzv. anagenu. Procento chloupků v anagenu je jiné v podpaží, na rtu nebo dolních končetinách apod. a z toho vyplývá různá četnost a častost ošetření.
Základním předpokladem úspěšné laserové epilace jsou tmavé chloupky. Laserový paprsek totiž reaguje s tmavým kožním barvivem melaninem, který je v tmavých chloupcích obsažen. Světlé, šedé a rusé chloupky bývají proto resistentní. Naprosto nezbytné je dva měsíce před epilací chloupky pouze holit, nikoli vytrhávat, jinak by laserový paprsek neměl co atakovat. Optimální stav před ošetřením je co nejméně opálená kůže. je tedy vhodné vynechat návštěvu solária a při slunění používat krém s vysokým ochranným filtrem. Pro snědé fototypy, tj. pacienty s trvale tmavší kůží však dnes existuje rovněž možnost ošetření. Laser Light Sheer totiž díky svým technickým parametrům může být použit i k ošetření tmavší kůže, aniž by docházelo ke spálení pokožky a následným změnám v pigmentaci či dokonce jizvení. Tento laser má navíc ve své pracovní hlavici zabudovanou aktivní chladící koncovku, která po celou dobu ošetření kůži automaticky ochlazuje. Toto chlazení kromě ochrany kůže před spálením přináší výrazný analgetický efekt. Citlivost při zákroku je totiž velmi individuální, záleží na prahu bolestivosti a také na ošetřované lokalitě, síle a množství chloupků. Citlivost klesá při opakovaných ošetřeních s tím, jak chloupky ubývají, zesvětlují a zeslabují. Podle potřeby tedy používáme anestetický krém EMLA, který je zhruba hodinu před zákrokem aplikován na ošetřovanou oblast a výrazně omezí nepříjemné pocity při zákroku. Normální reakcí po ošetření je začervenalá, někdy lehce zduřelá kůže. Tento stav zpravidla mizí po několika hodinách, na zklidnění je nejlépe aplikovat dětský pudr.
Při dodržení základních bezpečnostních pravidel je epilace certifikovaným epilačním laserem naprosto bezpečná. Pacient musí mít při ošetření ochranné brýle. Potom lze epilovat ochlupení kdekoli na těle s výjimkou těsné blízkosti očí. Kontraindikováni jsou pacienti s epilepsií, kardiostimulátorem, chladovou kopřivkou, některými hormonálními poruchami a pacienti s těžkým celkovým nebo psychickým onemocněním a těhotné ženy.
Před epilací by měla být stanovena cena a pacient by měl obdržet písemné základní informace o principu laserové epilace a instrukce o před a pozákrokové péči. Ceny jsou smluvní, měly by se odvíjet se od typu použitého laseru, velikosti ošetřované plochy a hustoty ochlupení. Pohybují se od několika set po několik tisíc Kč za jedno ošetření.

MUDr. Hana Adamcová
primář Medical Laser Centre
Žernovská 6, 100 00 Praha 10
tel: 02/7810488 nebo 7816576
fax: 02/7813486
E-mail: info@bgm.cz

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

V neděli si uvědomíte, proč byl na vás partner naštvaný a udobříte se s ním. Nejde o nic závažného, ale je pravda, že na vás docela žárlil. Pokud chcete udělat nějakou změnu vizáže,…

Nejčtenější články

Doporučujeme