Josef Abrhám a Libuše Šafránková Foto: Profimedia

Josef Abrhám a Libuše Šafránková Foto: Profimedia

Manželství hercům vydrželo dlouhých padesát let Foto: Profimedia
Rozdělila je až smrt Libuše Šafránkové v roce 2021 Foto: Profimedia
Viktor Preiss a Jana Preissová Foto: Profimedia
Manželé Preissovi překonali i hercovu nevěru a nemanželskou dceru Foto: Profimedia
21
Fotogalerie

Láska mezi slavnými: 7 českých párů, kterým vztah vydržel celý život. Jaký je jejich návod na štěstí?

Že by recept na šťastnou a celoživotní lásku přece jen existoval? Těchto sedm slavných párů o tom ví své, jelikož spolu vydržely celý život, a to i přes úskalí showbyznysu, v němž mají vztahy často život jepičí. Jak se jim to podařilo?

Josef Abrhám a Libuše Šafránková

Za nejstabilnější pár českého showbyznysu byli dlouhá léta považováni herci Libuše Šafránková a Josef Abrhám. A opravdu splnili, co si během svatby slíbili: „Dokud nás smrt nerozdělí.“ Manžele totiž po dlouhých padesáti letech skutečně rozdělila až hereččina smrt v roce 2021, ne však na dlouho. Josef Abrhám za svojí láskou odešel o necelý rok později. 

Jejich vztah začal trochu bouřlivěji, Abrhám totiž tehdy ještě randil s herečkou Naďou Urbánkovou. Nakonec se ale rozhodl pro Libuši, kterou si v roce 1976 vzal za manželku. Ačkoliv veřejnost i přátelé považovali jejich vztah za idylický a láskyplný, i u nich se občas přehnala mračna a padlo slovo rozvod. „Asi bych se těžce rozváděla. Je to jako se svatbou v kostele. Ale poctivě a pocitově – někdy čtyřikrát za den,“ řekla Šafránková v roce 1993 v knize Ghetto vyvolenců. Jejich chemie však byla jedinečná, čehož využili i režiséři několika filmů. Manželé se tak jako partneři objevili před kamerou například ve snímcích Vrchní, prchni!, Svatební cesta do Jiljí nebo Přijde letos Ježíšek?.

Jaký byl životní příběh Libuše Šafránkové? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Viktor Preiss a Jana Preissová

Manželé Viktor a Jana Preissovi oslavili v roce 2019 již zlatou svatbu, manželství ale muselo ustát velkou krizi v podobě nevěry. Té se v 80. letech dopustil Viktor Preiss, který si tehdy našel milenku. Svůj románek se sice snažil tajit, ale pravda nakonec vyšla najevo a s ní i to, že má herec nemanželskou dceru. Aby svoji ženu uchlácholil, měl dát Preiss herečce údajně peníze jako úplatek. Byla to ale nakonec především snaha a vstřícnost Preissové, že jejich manželství krizi ustálo a vydrželo až dodnes.

Recept na spokojené manželství podle herečky známé z filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny stejně neexistuje. „Na to nejsou rady. Jenom podle sebe můžu soudit, že člověk musí rozlišovat ve vztahu podstatné a nepodstatné věci. Aby si měli oba pořád o čem povídat a aby se spolu smáli. Humor je láska. Humor je život. To my s tím mým mužem máme, my se mlátíme smíchy celý život,“ řekla před časem herečka pro Top Star magazín.

Pokračování 3 / 7

Dana Morávková a Petr Malásek

Manželství herečky Dany Morávkové a skladatele Petra Maláska je bráno jako jedno z nejidyličtějších mezi českými hvězdami. Pár se vzal před šestadvaceti lety a alespoň v očích veřejnosti se přes jejich manželství nepřehnal snad ani jeden mráček. Pravda je, že oba manželé si soukromí střeží, recept na šťastný vztah ale přece jen herečka prozradila. „Je to stále skvělý vztah, a kdybych mohla poradit, v žádném případě by se partneři neměli snažit jeden druhého předělávat podle svých představ. Vztah je o srdci, lásce, ale i o toleranci, porozumění,“ uvedla Dana Morávková.

Pokračování 4 / 7

Janis Sidovský a Pavel Vítek

Recept na lásku znají i letití partneři Janis Sidovský a Pavel Vítek. Tento pár musel kromě klasických vztahových problémů překonat také reakce veřejnosti, protože dlouhou dobu svůj vztah, který se mnoha lidem nemusel líbit, tajili. Nakonec ale přestali předstírat, že jsou pouze přátelé, a letos spolu slaví krásných pětatřicet let. „Musí se dodržovat několik životních zásad. Jsou to hlavně asertivita, nechat druhého žít a nevnucovat mu svoje pravdy. Je také důležité hledat společný smysl pro humor a mít hodně společných zážitků,“ vysvětlil pro Rozhlas.cz Pavel Vítek.

Pokračování 5 / 7

Karel Heřmánek a Hana Heřmánková

Manželství po více než třiceti letech stále funguje také bývalé televizní hlasatelce Haně Heřmánkové a herci Karlu Heřmánkovi. A to i přesto, že spolu pár dokonce pracuje. Po revoluci spolu totiž založili Divadlo bez zábradlí, kde herec režíruje a hraje, zatímco jeho manželka pracuje jako manažerka. „Určitě by ta láska měla být na obou stranách. Jsem hrozně ráda, že se na sebe pořád těšíme, protože o vztah musíte pečovat,“ přiznala Hana Heřmánková pro iDNES.cz a její manžel dodal: „Já bych to řekl slovy Vladimíra Párala, který v knize Profesionální žena napsal: Láska je být spolu.“

Pokračování 6 / 7

Emil Zátopek a Dana Zátopková

Držitelé olympijských medailí spolu sdíleli nejen lásku ke sportu, ale i jeden k druhému. I když jejich manželství prošlo sem tam nějakou krizí, a došlo dokonce i na nevěru, vždy si uvědomili, jak moc se mají rádi, a jejich vztahem nic neotřáslo. „Náš společný život s Ťopkem byl neobyčejně pestrý a zajímavý, ale nejvíce si cením toho, kolik času jsme prochechtali. Snad nejvíc jsme se smáli lidské blbosti. Ta je věčná a nikdy nekončí. Třeba když si lidé hráli na něco, co nebyli, a my jsme je prokoukli a pak jsme je doma napodobovali. To jsme se vždycky váleli smíchy,“ prozradila Dana Zátopková v rozhovoru pro Český rozhlas. Zátopkovi byli manželé dlouhých dvaapadesát let a rozdělila je až Emilova smrt v roce 2000, Dana zemřela o dvacet let později.

Pokračování 7 / 7

Iva Janžurová a Stanislav Remunda

Vztah herečky Ivy Janžurové a režiséra Stanislava Remundy byl zajímavý především tím, že vydržel pětačtyřicet let, aniž se pár někdy vzal. Herečka byla totiž otřesená ze svého prvního pouze ročního manželství a po další svatbě už nikdy nezatoužila. „Myslím, že je to právě v tom, že nejsme manželé. Nemůžeme si vyhrožovat rozvodem, tak se vždycky raději usmíříme. U nás vždy hrálo velkou roli to, že když došlo k rozmíšce, nikdo z nás nechtěl utéct za někým jiným. To je základ pevného vztahu. Nesmí se vám do cesty postavit nikdo třetí,“ vysvětlila Janžurová. Její manžel ale přiznával, že by se býval svatbě nebránil. „Iva je nejlepší ženská na světě. Všechno dokáže zorganizovat, dobře vaří, ráda se směje. Kdyby mi kývla na sňatek, ženil bych se hned,“ přiznal režisér. Šťastné soužití milujícího se páru ukončila až smrt Stanislava Remundy v roce 2012.

Doporučujeme

Články odjinud