Láska přes Internet aneb virtuální romantika

12. 2. 2001
Láska přes Internet aneb virtuální romantika
Může se někdo opravdu zamilovat do osoby, kterou nikdy nespatřil, jejíž hlas nikdy nezaslechl, jíž se nikdy nebude moci dotknout?Může se někdo opravdu zamilovat do osoby,
kterou nikdy nespatřil,
jejíž hlas nikdy nezaslechl,
jíž se nikdy nebude moci dotknout?

Ještě před několika málo lety by si asi nikdo nedokázal představit, že dnešní milenci dají přednost před romantickým Petřínem raději svému počítači a budou si psát svou schůzku on line, že šumění větru, zpěv ptáků a jiné romantické pozadí nahradí pípání počítače nebo vzrušující cvrlikání připojujícího se modemu.


Ano, láska přes Internet není nic nemožného, ba naopak - není nic jednoduššího. Jestli si myslíte, že film Láska přes internet je jen fantazií přizpůsobenou romantické komedii, pak se hluboce mýlíte. I já patřím mezi ty, kteří si našli partnera přes internet, ale nebylo to až tak přesné jak ve zmiňovaném filmu, "on" (mého srdce šampión) mě jednou zahlédl v menze a pak jsem čistě náhodou seděla v počítačové učebně u vedlejšího počítače a psala přátelům maily. "On" si jednoduše opsal mou adresu a tak začalo dlouhé a velmi romantické dopisování. Takže to vlastně nebyla ta "pravá" láska přes Internet, protože on mě viděl, zato já jeho ne. Snad jen Meg mohla vyjádřit ty pocity, kdy jsem přišla k počítači a emailová schránka byla prázdná. I to nekonečné čekání den co den, jestli "ten krásný neznámý" napíše. Člověk se u dopisování dozví nekonečně mnoho věcí, ale také všechny nemusí zdaleka odpovídat pravdě, já měla štěstí, sešli jsme se, jiskra přeskočila a všechno bylo jasné. Další emailové pozvání na večeři při svíčkách už bylo jen symbolické, protože od té doby jsme trávili čas už jen spolu - z očí do očí, ne z monitoru na monitor. Doteď se mi zdá neuvěřitelné, že se něco takového mohlo stát právě mě a od té doby považuji počítač za přítele a ne jak většina jiných žen za čas užírajícího despotu.


Chvíle, které pro mě nastaly po ukončení on line dopisování jsou pro mě nezapomenutelné, ale je tisíce lidí, kteří dnes a denně flirtují, dvoří se, oddávají, a také podvádějí on line a ti od obrazovky oči neodlepí a nikdy se nesejdou a ani nechtějí sejít. Zakázaná kybernetická pletka může být klidně příčinou rozpadu mnoha manželství. Ačkoli se flirtující člověk na drátě nedopustil cizoložství v pravém slova smyslu, v očích partnera (manžela) jistě nevěrný být může. A bodejň by ne, vždyň konverzace se může vyvíjet i nějak takhle:


On: "Chystám se do postele."
Ona: "Jsi nahý?"
On: "Ještě ne�, ale mohu být."
Ona: "Svlékni se a popiš mi, jak to děláš."
On: (popisuje každou část oděvu)
Ona: "Je už tvrdý?"
On: "Tvrdne."


Jak se má pak tvářit manžel, který přijde na tyto partnerovi grafické fantazie? Pro mnoho mužů a žen, zejména pro ty, kdo jsou unaveni svým společným životem, nabízí kybernetická romantika šanci vytvořit spojení s opravdovou lidskou bytostí bez rizika zavazujícího vztahu. Pro ženy může být navíc tento stav uspokojivější než normální vztah. Nutí partnera ke komunikaci, což je akt, kterému se muži velmi vyhýbají.
V úvodních fázích vypadá komunikace přes Internet (jak chatování, tak emailová pošta) poměrně neškodně. Pro dotyčný pár je to období nevinného objevování, čas zjišňování obecných faktů o virtuálním partnerovi. Jakmile však dva lidé naváží mentální spojení, je fakticky velmi pravděpodobné, že konverzace brzy postoupí od témat jako profese a koníčky ke vztahům a k lásce. A najednou se od počítače nemůžete odtrhnout (tento neodvratitelný vývoj situace mám důkladně ověřený).


Jenže pozor, v této fázi by jste se neměli bláznivě zamilovat (což snad prakticky ani není možné), ale zauvažovat nad tím, jestli si můžete být jisti, že informace od vašeho on line partnera, je pravdivá? Když uvážíte, že jen 10% uživatelů Internetu tvoří ženy (i když teď už to možná není pravda), je poměrně dost pravděpodobné, že váš on line partner není ona, nýbrž on (a nebo taky naopak). Vaším nejromantičtějším a nejvíce sexy internetovým přítelem, může být klidně i vaše nejlepší kamarádka, která si z vás tropí špatné žerty (a přiznejme si, že ona na rozdíl od mužů ví, jak na romantickou duši). A jak teprve musí být rozčarovaný virtuální milenec, když se z dvaadvacetileté sexbomby najednou vyklube plešatý, sádelnatý, šestasedmdesátiletý muž. Velmi snadno se zamilujete do někoho, o kom nemůžete s jistotou tvrdit vůbec nic. Podvod? Jak se to vezme. Každá hra má svá pravidla. Jiná platí na Petříně, jiná na obrazovce. A proto se řiďte heslem "důvěřuj, ale prověřuj", dopisuj a pak chtěj skutečnou schůzku (pokud váš přítel ovšem není právě z Austrálie).

autor : -lev-

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Co se pracovní stránky týká, jste nanejvýš výkonní a nenecháte si vůbec do ničeho mluvit. Připravte se na sled významných událostí, které jsou tady jako na zavolanou. Také s miláčkem byste…

Nejčtenější články

Doporučujeme