Lásko, pro tebe udělám cokoli…

18. 1. 2010
Lásko, pro tebe udělám cokoli…
Jaké hranice jsme schopny překročit, když se zamilujeme? Znamená pro nás láska víc než život, podobně jako pro Dagmar Tauchenovou, která vloni v listopadu se zbraní v ruce osvobodila svého manžela a vězně?

Životní story Dagmar a Pavla Tauchenových se podobá příběhům z červené knihovny. Ona svého manžela miluje natolik, že nevydrží čekat, až se poněkolikáté vrátí z vězení, a po vzájemné domluvě se kvůli němu rozhodne riskovat. V úterý 10. listopadu si vezme z domova plynový revolver a o pár hodin později s ním míří na jednoho ze strážníků, který se chystá odvézt jejího muže z lékařské prohlídky zpět do vězení. „Nikdo neví, čím vším si za svůj život musela projít a pod jakým tlakem byla. Její chování je ale hodně nestandardní. Hodnotový systém bude mít poskládaný jinak než většina z nás, na čemž má velký podíl její osobnost,“ vysvětluje poradkyně pro partnerské vztahy PhDr. Jitka Douchová odvahu Tauchenové. Ta nakonec opravdu splnila to, co partnerovi slíbila. Během chvilky je volný a oba utíkají vstříc svobodě.

Nebezpečně zamilovaná

Policisté po dvojici okamžitě vyhlásili celostátní pátrání. Všechna média zveřejnila jejich tváře a lidé se zájmem sledovali vývoj případu. Každého v souvislosti s nimi napadl přívlastek čeští Bonnie a Clyde. Možná se našli i tací, kteří jim drželi palce a doufali, že je muži zákona nikdy nechytí. To se však nestalo. O pouhý den později přišel plánovaný policejní zásah, který uprostřed noci zastavil auto, v němž byli hledaní manželé. Pavel Tauchen pochopil, že je zle, a zastřelil se. Jeho manželku Dagmar zadržela policie. V současné době jí podle zákona hrozí až osm let vězení. Odvaha riskovat pro svého manžela pro ni bude mít dohru. Happy end, který známe z filmů, se nekonal. Realita je totiž jiná – navzdory tomu, že každý z nás zažije v životě okamžiky, kdy má pocit, že nic jako hranice v lásce neexistuje. V tu chvíli dokážeme bezhlavě zapomenout na sebe i okolí. Velmi snadno nás ten druhý přesvědčí k tomu udělat něco, na co bychom jindy ani nepomysleli.

„Jde o období zamilovanosti, kdy je člověk hodně manipulativní. Náš pohled na partnera je jiný a dělá nám dobře, když pro druhého můžeme udělat vše, co mu na očích vidíme. Vnímáme to jako projev lásky a imponuje nám, že se nám partner jeví jako ten silnější,“ vysvětluje PhDr. Douchová. Kdo bude mít ale ve vztahu silnější pozici, se ukáže až ve chvíli, kdy spolu lidé začnou žít a vše si utvářet společně. „Dokud spolu chodíme na rande nebo prožíváme vztah na dálku, je to jiné. Naše role se proměňují v závislosti na vývoji vztahu a respektujeme věci, které bychom jinak striktně odmítli, ale jen do okamžiku rozhodnutí začít společně žít,“ upozorňuje na zatěžkávací zkoušku poradkyně.

Jmenování velitele flotily

Ačkoli se pozice muže a ženy v poslední době proměňuje a ženy dokážou být flexibilnější než dřív, stále se jako přirozenější jeví model, kdy je muž ve vztahu tou silnější osobností a tahounem rodiny. Poradkyně pro partnerské vztahy však ze své praxe ví, že na tom, kdo ve vztahu bude tím silnějším a kdo slabším, se z velké míry podílí věk partnerů: „Mladší lidé mají potřebu vyváženosti a nechtějí, aby měl někdo navrch. Na rozdíl od mých klientek, které jsou na prahu čtyřicítky a už za sebou mají jedno nepovedené manželství s vyrovnanými pozicemi.

Ty si naopak začínají uvědomovat, že vyváženost pro ně není zase tak podstatná.“ Zda to dovedete do extrému a necháte svého partnera doma odpočívat, zatímco vy nakupujete, vaříte, uklízíte a obskakujete ho, se odvíjí nejen od vašeho rodinného zázemí, míry ambic a poměru ženských a mužských prvků, které v sobě máte, ale také od sourozenecké konstelace. Zatímco prvorozené dcery jsou odmalička zvyklé pečovat o mladší sourozence a dá se předpokládat, že se automaticky budou starat také o svého manžela, nejmladší děti, které všichni v rodině „oprašují“, nejsou zvyklé obracet pozornost na druhé. Je ale důležité si zapamatovat, že mocenská pozice nám automaticky nedovoluje ji zneužívat a chtít po partnerovi, aby kvůli lásce trpěl.

Velké hádky o kamarádky

„Já ti to zakazuji!“ V těch slovech se skrývá moc, proti které se lze buď vzepřít, nebo se jí zcela podřídit. „Tak to tedy ne,“ rozhodla se nedávno žena z Indie, když jí manžel poněkolikáté zatrhl sledování telenovel. Došla jí trpělivost a podala si žádost o rozvod. Tento trochu bizarní případ ukazuje, kam až to může zajít, když se z partnerství stane klec. „Aby láska zůstala láskou, musí to být vztah, ve kterém se dá dýchat. Kromě bezpečí a opory by tam měla existovat i věčná nejistota, která pro nás bude zajímavá. Je to něco podobného, jako když čtete knížku. Měla byste být neustále v napětí, co se stane na další stránce,“ radí poradkyně, za kterou chodí mnoho párů, které si však nechtějí „číst“, nýbrž tomu druhému diktovat přesná pravidla. Ze strany žen se to odráží především v redukování partnerových koníčků, zájmů a přátelství se svobodnými muži.

Právě oni by jim totiž mohli připomenout, že život v barech je mnohem zábavnější než poklidný večer u rodinného krbu. „U mužů je to něco podobného. Často zakazují svým partnerkám, aby se stýkaly se svými kamarádkami. Bojí se ženského spojenectví a toho, aby jí jiné ženy nevnucovaly příliš novodobé názory, kvůli kterým by nad nimi mohli ztratit určitou moc,“ popisuje reálné situace PhDr. Jitka Douchová. Jestli občas váháte, zda přece jen partnerovi nedat za pravdu a schůzku s kamarádkou nezrušit, uvědomte si, že ten, kdo něco takového vyžaduje, jen dokazuje, jak moc není vyrovnaný sám se sebou. „Jsou to lidé, kteří mají problém se sebedůvěrou. Jsou majetničtí, mají tendenci ke vztahu odříznutému od okolí, které vnímají jako ohrožující,“ varuje Jitka Douchová.

Mlčení zakázáno

Aby vás žádný požadavek partnera nepřekvapil, je důležité si neustále ve vztahu vyjasňovat a pojmenovávat hranice, které ten druhý nesmí překročit, aby to už nebylo omezování svobody. Jediná účinná rada je: mluvte spolu. „Je to práce, ale stejně jako květinu je potřeba svůj vztah hnojit a zalévat, aby se stal silnějším. Musíte si být vědoma nejen partnerových potřeb, ale především těch svých!“ upozorňuje poradkyně. Když to neuděláte, sama se stavíte do závislé pozice a ten druhý s vámi bude manipulovat, jak se mu zlíbí. Dejte si ale také pozor, abyste neusnula na vavřínech, a uvědomte si, že potřeby lidí se během let mění.

„I váš partner musí respektovat, že se vyvíjíte. Je přece jasné, že v padesáti letech budete jiná než dnes, a on to musí respektovat. Aby to ale nebylo překvapení a boj, kdo si obhájí to své, musí být váš vztah založen na bázi neustálé komunikace.“ Jen málokdo přece chce, aby po mnohaletém manželství došlo k rozchodu jen proto, že jsme spolu mlčeli, jinde si vytvářeli nový okruh známých a mimomanželské vztahy a došlo mezi námi k absolutnímu odcizení a zjištění, že jeden o druhém nevíme absolutně nic.

Krize? Nečekaná výzva

Kvůli lásce dokážeme dělat bláznivé věci, ale až krizové situace jsou pro nás výzvou předvést, co v sobě máme a kdo jsme. „Láska vystupuje do popředí a dostává sílu ve chvíli, kdy je v ohrožení. Když se partnerovi něco stane, například vážně onemocní, jsme schopny podstoupit téměř cokoli,“ upozorňuje na životní zkoušky PhDr. Jitka Douchová. V okamžiku nebezpečí totiž jednáme v zájmu lásky a vlastní život pro nás v tu chvíli není důležitý. Podvědomě cítíme, že se musíme něčeho vzdát, abychom mohli být opět spolu.

Možná i proto se zčásti dá pochopit rozhodnutí Dagmar Tauchenové, které ale zcela zbytečně skončilo smrtí jejího manžela. Navzdory všem romantickým představám je potřeba si uvědomit, že všechno, i cena, kterou jsme ochotni obětovat pro lásku, má svoje hranice. Pořád je lepší o vztah bojovat než se mu obětovat a lásku prožívat než pro ni bezhlavě riskovat a umírat.

Autor: Iveta Vařečková

Nový časopis Juicy vyšel 30.12.2009

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes vstupuje Venuše do vašeho znamení a odvrací tak katastrofu odehrávající se ve vztazích. Samozřejmě, že se hned neusmíříte s partnerem, ani rázem nepotkáte spřízněnou duši! Ale celkově…

Nejčtenější články

Doporučujeme