Vánoce se blíží a s nimi i shon, stres a nekonečné přípravy. Co takhle myslet letos i na sebe? Slovenské lázně Smrdáky, známé svými unikátními léčivými prameny, jsou pravým místem pro ty, kteří trpí kožními problémy nebo potížemi pohybového aparátu. Dopřejte si léčebný pobyt třeba jako dárek pod stromeček a objevte lázně, které jsou přirovnávány k Mrtvému moři.
Skrytý klenot nedaleko hranic
Je až s podivem, že jen kousek od česko-slovenských hranic leží lázně, v nichž můžete podstoupit léčbu, která dokáže být účinnější než pobyt u světově proslulého Mrtvého moře. A ještě překvapivější je, že velké množství Čechů o nich nikdy neslyšelo. Slovenské lázně Smrdáky, nacházející se v klidné oblasti Záhoří (90 km od Brna), nabízejí jedinečné přírodní léčivé zdroje, k nimž se v minulosti upínaly naděje některých přeživších, leč zraněných vojáků už v dobách napoleonských válek, kteří se o síle smrdáckých pramenů dozvěděli.
Čtyřtýdenní léčba v lázních Smrdáky přinesla
u 82 % pacientů zlepšení stavu psoriázy
o 75 %, což je výsledek o něco lepší než měsíční pobyt u Mrtvého moře.
Hlavním lákadlem jsou sirné prameny Jozef I. a Jozef II., které obsahují až 680 mg sirovodíku na litr vody – pro srovnání, jedná se o více než třicetinásobek běžné koncentrace u jiných slovenských pramenů. Tato hypotonická zásaditá voda vyvěrá studená, s teplotou kolem 13 °C, což umožňuje uchování dalších minerálních látek ve vysoké koncentraci. Před použitím se individuálně ředí podle předepsané léčby tak, aby vyhovovala konkrétním potřebám pacientů.
Léčivé koupele a zábaly
Základem léčby jsou sirovodíkové minerální koupele, jejichž parametry stanoví lékař podle zdravotního stavu pacienta. Doplňují je sirné bahenní zábaly, které podporují regeneraci pokožky, zlepšují její pružnost a pomáhají zmírnit svědění i bolest – udává se, že až o neuvěřitelných 40 %! Bahno je bohaté na minerály a má silné detoxikační vlastnosti. Procedury navíc podporují imunitu a látkovou výměnu.
Jak probíhá bahenní zábal a minerální koupel
Měla jsem možnost na vlastní kůži vyzkoušet jednu z hlavních procedur smrdáckých lázní – bahenní zábal a minerální koupel. Na lůžko vám připraví čerstvé sirné bahno – na místa podle doporučení lékaře po vstupní prohlídce, v mém případě to byla oblast páteře, beder, ramen, rukou, kyčlí, loktů a šíje. Nejprve si na vrstvu bahna lehnete. Je velmi teplé až horké, což vás možná zaskočí, ale brzy si zvyknete. Následně vám další vrstvu nanesou na vybraná místa i shora. Bahno je těžké, což vytváří zvláštní tlak, který vás doslova připoutá k lůžku a udrží v nehybnosti. Poté vás zabalí do igelitu a důkladně ještě do deky, kde zůstanete zhruba 20 minut.
Tato procedura vás doslova přiměje zastavit se. Jak teplo postupně prostupovalo mé tělo, cítila jsem, jak napětí ustupuje, a ke konci zábalu jsem byla příjemně ospalá. Po sprše mě čekala minerální koupel v teplé vodě s výrazně sirným pachem, což samozřejmě ke Smrdákům neodmyslitelně patří, získaly podle toho své jméno. Ve vedlejší vaně se koupala paní, kterou jsem stihla vyzpovídat. Do místních lázní jezdí od dětství, kdy se u ní objevil atopický ekzém. Podělila se o zkušenost, že ačkoli ona i další pacienti vyzkoušeli různé lázně, vždy se nakonec „pokorně vrátili do Smrdáků, protože výsledky zdejší léčby byly nejlepší“.
Po koupeli přišel na řadu suchý zábal. Přikrytá dekou jsem se cítila příjemně unavená a malátná, takže závěrečný odpočinek byl ideální tečkou za celou procedurou. Při plánování denního programu počítejte s tím, že i takovéto nicnedělání vás unaví.
Podle MUDr. Aliny Hrabinové z lázní Smrdáky je standardní doporučená délka léčebného pobytu tři až čtyři týdny. „Po čtyřtýdenní lázeňské léčbě došlo u přibližně 82,08 % pacientů ke zlepšení stavu psoriázy o 75 %, což je výsledek o něco lepší než měsíční pobyt u Mrtvého moře. Remise onemocnění, tj. období bez příznaků nebo jen s minimálními projevy, trvá poté v průměru půl až tři čtvrtě roku, ale samozřejmě záleží na více faktorech. Důležitý je také následný životní styl pacienta, péče o kůži, vyhýbání se stresu nebo jiným vyvolávajícím faktorům,“ doplňuje doktorka Hrabinová. Pokud však pacient nemá možnost absolvovat delší pobyt, nabízí se intenzivní desetidenní varianta léčby, jež zahrnuje hlavní procedury v koncentrovanější podobě. V lázních se však snaží vyjít vstříc i těm, kteří si z časových důvodů nemohou dovolit ani toto řešení, nicméně mívají cestu kolem: Po předchozí domluvě je možné zajistit jednotlivé terapie i během nepravidelných zastávek.
Smrdáky pro děti i dospělé
Lázně Smrdáky nabízejí léčebné procedury jak pro dospělé, tak pro děti od tří let. Specializují se tu především na problémy pohybového ústrojí (bolesti kloubů, ramen, páteře (krční i bederní), svalů a kostí (artritida, osteoporóza, revma, pooperační rehabilitace) a na kožní onemocnění (lupénka, neurodermatitida, atopický ekzém, akné). Kromě individuálních terapií nabízejí fototerapii, která využívá UV záření ke zklidnění zánětlivých procesů a zpomaluje nadměrný růst kožních buněk.
Jak na lázeňský pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou
Podle Ing. Ladislava Wagnera, MHA, z Kanceláře zdravotního pojištění, má pojištěnec české zdravotní pojišťovny dvě možnosti:
1. S předchozím souhlasem zdravotní pojišťovny:
Pojištěnec může požádat svou zdravotní pojišťovnu o vydání souhlasu s vycestováním za čerpáním zdravotních služeb do zahraničí. Žádost musí splňovat náležitosti stanovené správním řádem včetně údajů o členském státě, období a druhu péče. V případě lázeňské péče je nutné přiložit návrh na poskytnutí lázeňské péče od registrujícího lékaře či ošetřujícího lékaře při hospitalizaci. Většina pojišťoven nabízí formuláře, které s podáním žádosti pomohou. Je však třeba upozornit, že na schválení žádosti nemá pojištěnec právní nárok, pokud lze srovnatelnou péči zajistit v ČR bez zbytečného odkladu.
2. Bez souhlasu zdravotní pojišťovny:
Pojištěnec může vycestovat do lázní na vlastní náklady a po návratu žádat o refundaci. Pojišťovna uhradí pouze částku odpovídající české ceně za stejnou péči, a to za podmínky, že šlo o služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění v ČR a splňující předpisy pro jejich úhradu. Žádost o refundaci musí obsahovat důkaz o uhrazení péče a doklady specifikující poskytnuté služby. I v tomto případě mají zdravotní pojišťovny připravené formuláře pro jednodušší podání žádosti.