Léčba vodou - hydroterapie

7. 4. 2013
Léčba vodou - hydroterapie
Voda je dárkyně života. Z vody vznikl život na Zemi, z plodové vody se rodíme. Bez jídla jsme schopni přežít týdny, ale bez vody pouze pár dní. Jak může být tento zázrak užitečný při léčení?

V čem spočívá tajemství vodoléčby?

Princip hydroterapie je založen na teplotním dráždění pokožky vodou. Teplá a studená voda dráždí tělo, které na to různě odpovídá. Pokud zahřejeme kůži, ať už horkou koupelí, nebo obkladem, krev je okamžitě přiváděna k povrchu a pak se vrací k hlouběji uloženým krevním cévám. Podobně studená voda odvede krev z povrchu, ale způsobí druhotný pocit tepla, když se krev vrací do tkání a cév, ze kterých byla předtím chladem vytlačena. Účinek hydroterapie je vlastně založen na zákonu akce a reakce.

Studená, nebo horká?

Studená voda vyžene horečku z těla!

Chladná voda posiluje organismus a obnovuje energii. Snižuje horečku a působí jako diuretikum (prostředek k odstranění přebytečné vody a toxinů z těla) a anestetikum (zmírňuje bolesti), pomáhá při zácpě a obnovuje ztracenou energii.

Zábaly lýtek zatočí s horečkou

Zábaly lýtek ze studené vody snižují teplotu a uvolňují bolesti hlavy. Používáme je při celkově horkém těle. Pozor ale - nohy a ruce musí být vždy teplé, jinak zábal neaplikujeme.

Lýtkový zábal má sahat od kotníků až do podkolení. Připravíme si ho tak, že vezmeme studenou vodu, přidáme do ní trošku octu nebo citronové šťávy. Namočíme do ní dvě bavlněné plenky nebo dlouhé bavlněné podkolenky, vyždímáme, pevně je ovineme přes lýtka nebo navlečeme a připevníme ručníky. Necháváme patnáct minut působit a zopakujeme třikrát po sobě.

Ledové zábaly na otoky a záněty kloubů

Tyto zábaly se požívají jen místně, na oblasti kloubů a svalů. Pomáhají k úlevě od bolesti a jako prevence proti otokům. Ledový zábal zabraňuje většímu rozlití krve z prasklých cév. Ochlazení navíc omezí metabolismus v daném místě a krevní oběh má více času na to, aby přinesl vše, co je potřebné k vyléčení.

Ledový zábal je účinný při léčbě akutních kloubních zánětů, jako je například infekční zánět. Je to také nejlepší léčba při podvrtnutí, naražení nebo při poranění svalů.

Potřebujeme: dva froté ručníky, kus látky o velikosti asi 30 x 30 cm, igelitový sáček a ledovou drť

Jak správně postupovat

• Rozdrcený led položíme na ručník a vytvoříme balíček silný asi dva centimetry.

• Na místo, které má být léčeno, rozprostřeme látku.

• Položíme balíček s ledem na místo kryté látkou.

• Obklad necháme přiložený asi půl hodiny.

Led na popáleniny

Led a ledová voda zmírňují bolest při popáleninách, pomáhají zastavovat krvácení a snižují otoky při zraněních.

Zábal do mokrého prostěradla při horečce, nervozitě a stresu

Tento druh zábalu je jedním z nejúčinnějších sedativ. Obzvláště efektivní je při léčbě stavů vzrušenosti (stresové situace). Zábal mokrým prostěradlem je v podstatě obklad celého těla s řadou účinků, které působí podle délky zábalu.

Při léčbě rozlišujeme tři stádia. V první fázi dochází ke snížení horečky, druhé stadium je neutrální a pomáhá při nespavosti. Ve třetí fázi dochází k samotnému léčení pocením. Je to užitečné léčení například dny, chronického zánětu ledvin, dětské bronchitidy či chřipky.

Potřebujeme: postel nebo stůl na položení, dvě přikrývky, prostěradlo a ručník

Jak správně postupovat

• Položíme si dvě přikrývky na postel či stůl, nejprve dvojitou, potom jednoduchou.

• Na svrchní přikrývku umístíme suché prostěradlo.

• Další prostěradlo ponoříme do studené vody a řádně ho vyždímáme.

• Mokré prostěradlo umístíme na přiložené suché prostěradlo.

• Pacienta položíme a zabalíme jeho tělo do prostěradla.

• Pak přes něho přehodíme pokrývku.

• Necháme ho zabaleného hodinu a potom jej omýváme vlažnou vodou a nakonec osušíme.

Teplá voda detoxikuje organismus

Teplá voda má uvolňující účinky. Horká voda v relaxační lázni masíruje unavené svaly a povzbuzuje v nich krevní oběh. Tímto způsobem se urychluje přísun léčivých živin do tkání a ještě z nich pomáhá odvádět kyselinu mléčnou a další odpadní látky, které vzbuzují bolestivost.

Léčivé koupele

Bylinnými koupelemi si můžeme doplňovat a tak i zintenzivňovat léčbu skoro všech vnitřních onemocnění a potíží. Rovněž mají relaxační a zkrášlující efekt. Preventivně bychom si měli tyto koupele provádět 1 až 3 x týdně. Léčebně každý den, podle typu nemoci. Jako léčebnou kúru počítáme 10-14 koupelí po sobě. Hlavní zásadou také je, že srdce musí být položeno nad hladinou, kvůli případným nevolnostem.

Uvolňující koupel

Tento typ koupele je vhodný při vypjatých životních obdobích nebo k celkové regeneraci organismu a tím i mysli.

Potřebujeme : levanduli, šišky chmelu, meduňku, květ hlohu a šalvěj. Všechny tyto přísady smícháme ve stejném poměru, tedy 1:1:1:1:1. Postup : Dvě hrsti této směsi přelijeme 3 litry vroucí vody a necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Pro zintenzivnění jejího účinku si dopřejeme ještě 20 minutovou relaxaci.

Klepněte pro větší obrázek

Inhalace párou uvolní dutiny

Tato léčba je výborná při laryngitidě (zánětu hrtanu), zánětu dutin, bronchitidě, a dokonce i při zápalu plic. Při inhalaci páry se dostane horký vlhký vzduch k překrveným sliznicím a působí jako rozpouštědlo pro silné vrstvy hlenu. Hlen je rozředěn a může být mnohem snadněji posouván řasinkami, které lemují sliznici průdušek, a tak odstraňují zánětlivý sekret.

Potřebujeme:

Dá se použít buď sériově vyráběný inhalátor, nebo si můžeme vyrobit svůj vlastní inhalátor využitím čajové konvičky s vroucí vodou. Uděláme si kornout z tvrdého papíru tak, aby pára mohla stoupat z konvičky přímo k nosu a ústům. Optimální je, když si připravíme chomáček vaty s trochou stoprocentního přírodního eukalyptového nebo piniového oleje a vhodíme jej do vody. Vyvolává ústup otoku sliznice, a tak zesiluje účinek páry.

Jak správně postupovat

• Zabalíme pacienta do prostěradla nebo teplé osušky.

• Pacient inhaluje páru deset až dvacet minut, a to třikrát denně.

• Pokud je pacientovi příliš horko a potí se, léčbu lze zakončit vlažnou sprchou.

Priessnitzův (zapařovací) zábal na bolavý krk

Teplý obklad se od teplého zábalu podstatně odlišuje. Nedodává tělu teplo. Naopak, po aplikaci využívá chladné vlhkosti obkladu, a zvyšuje tak krevní oběh. Tím přivádí krev na místo, které je třeba léčit. Zvýšením teploty se k němu krví dostanou potřebné látky. Tento druh obkladu je výborný pro léčbu zánětu krku (zánět mandlí, angínu).

Potřebujeme pruh silnější bavlněné látky (asi deset centimetrů široký a dostatečně dlouhý) k zabalení krku dvakrát dokola, stejně široký a dlouhý kus flanelu, zavírací špendlík

Jak správně postupovat

• Ponoříme bavlněný pruh do studené vody a vyždímáme jej.

• Povrch látky uhladíme, pak pruh otočíme dvakrát kolem krku.

• Přiložíme pruh igelitu a ovineme ho dvěma vrstvami suché látky.

• Utáhneme obklad těsně, ale ne příliš, aby mohl pacient volně dýchat.

• Obklad ponecháme pacientovi celou noc a sundáme ho až ráno.

• Poté omyjeme kůži krku chladnou vodou a dobře vytřeme do sucha.

Horká a studená sprcha povzbuzuje organismus

Jak správně postupovat

• Začneme s teplou sprchou a teplotu zvyšujeme na únosnou mez.

• Horkou sprchu rychle změníme na studenou a vydržíme pod ní asi čtvrt až půl minuty.

• Opakujeme ještě jednou teplou a studenou po půl minutě.

• Zakončíme léčbu sprchou o normální tělesné teplotě.

Pozor! Toto střídavé sprchování není vhodné pro pacienty se srdečními a onkologickými problémy, diabetiky a v těhotenství.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Po pravdě řečeno není leden vaším favoritem číslo jedna. Asi to bude tím, že se jen těžko smiřujete se změnami, které vám život připraví. Velký pozor si dávejte na své zdraví, protože jste…

Nejčtenější články

Doporučujeme