Lechtivá angličtina pro každého

2. 10. 2006
Jsem věčný "anglický" začátečník. Absolvovala jsem mnoho různych kurzů v různych časových intervalech, různých úrovní a cenových hladin. Ale....když jsem v práci nebo na cestách potřebovala uplatnit aspoň základy angličtiny, moje znalosti z kurzů mne nepodržely. Probrané tematické okruhy, které se opakovaly a které jsme se doslova biflovali, s praxí jaksi nesouvisí...

Uvítala jsem proto na trhu jazykový komplet Angličtina pro každého z dílny vydavatelství Hemisféry. Jsou to nahrávky frází a test pro začátečníky a mírně pokročilé se šesti CD, softvérem a knihou s podtitulem Posloucháte-rozumíte-mluvíte. V úvodu slibují naučit se cizí řeč podobně jako mateřský jazyk, tedy s menším důrazem na klasické studium gramatických jevů. "Přesně to potřebuji!" Nepřekládat si v duchu všechno z angličtiny do češtiny a zpět, ale naučit se používat fráze tak, jako by mi ,,anglický zobák narostl“. A zároveň, protože mám vizuální paměť, vidět věty napsané.

Pustila jsem si první cédéčko, ale protože spelovat nebo skloňovat sloveso mít (to have) mě nebavilo, přešla jsem na dvojku. Z dvojky jsem si vybrala co jsem chtěla, co bylo pro mne nové a porovnávala s tím, co jsem už znala. Letopočty, dny v týdnu, hodiny, data, tázací zájmena... Probrané časy jsou shrnuté dost nelogicky, bez nějaké výraznější návaznosti, proto jsem pochopila: musím si zvolit taktiku, klíč, podle kterého si budu věty pamatovat, abych se v záplavě nových poznatků neutopila.

Od třetího CD jsem si proto zvolila určitou mnemotechnickou pomůcku, jakýsi pomyslný příběh dvou jedinců, kteří se potřebují domluvit v ,,lechtivé tématice“ a také není nad to, učit se cizí jazyk v posteli! Takových vět, při troše fantazie, jsem našla v kompletu dostatek. Například na straně 24 - It was in the garage (Bylo to v garáži), 39 – Sleep with me (Vyspi se se mnou), 49 – She would like it (Líbilo by se jí to. Chtěla by to), 51 – Why is the firefighter doing it? (Proč to ten požárník dělá?), 58 – Who does your daughter love? (volný překlad Do koho je tvoje dcera?), 60 – How many times a year do we make love? (Kolikrát v roce se milujeme?), 89 – He has been doing it since the morning (On už to dělá od rána), 91 – She´s usually taken to bed by her husband (Obvykle ji do postele bere její manžel) atd.

Spojovacích témat se dá najít na všech šesti CD dost, sympatické je, že tam figurují věty reflektující problematiku UFO, antikoncepce, seznamek, modelingu nebo televizních seriálů (Přátelé), ale také vtipné věty typu: When did they last wash their socks? (Kdy jste si naposled pral ponožky?) podpořené rozesmívajícími ilustracemi Jana Meisnera. Samozřejmě, na první šup se dají pamatovat jen určitá slovní spojení, pravidelním drilem (ve smyslu pravidelného používání angličtiny) se vám ale dostanou pod kůži.

Určitě je lepší mít možnost pustit si nahrávku s větami v korektní angličtině z běžných životních situací, které jsou mimo českého překladu následně anglicky opakované, než poslouchat nebo sledovat vysílání BBC nebo CNN, při kterém absentuje překlad a neexistuje možnost následného opakování. Výborná je také možnost závěrečného přezkoušení, na stranách 101 – 104 kde jsou vybrané modelové věty z nahraných frází.

Sympatická Angličtina pro každého výborně zaplňuje prázdné místo na zdánlivě přeplněném trhu s jazykovou literaturou. Za výhodnou cenu – na trhu jsou konkurenční jazykové komplety, pracující na podobném principu, až čtyřnásobně dražší!- skutečně umožňuje vytvořit si denně anglické prostředí na určitý, námi zvolený časový úsek, a to i tehdy, když děláme něco jiného (jazykový komplet se dá nahrát i do MP3 přehrávače) a umožňuje zapojit představivost a zábavnou formou si vyzkoušet ,,podobné“ věty přímo v praxi (a možná právě ty lechtivé...).

Veronika Malá

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Patříte ke znamením, která prahnou po super kariéře a nechcete být jen průměrní pracovníci. Životní dílo se vám daří, ale momentálně se musíte srovnat s nepřízní osudu. Snížení výkonnosti…

Nejčtenější články

Doporučujeme