Léčivá síla přírody. Které bylinky pomáhají při nejčastějších problémech?

23. 11. 2013
Léčivá síla přírody. Které bylinky pomáhají při nejčastějších problémech?
Bylinky vždy patřily mezi základní léčebné „kameny“, kterými si lidé ulehčovali od nejrůznějších bolestí a nemocí. Příroda postaletí byla a zůstává léčitelkou. O tom dobře ví i odbornice na bylinnou terapii Jarmila Podhorná. S čím nejčastěji svým klientům pomáhá?

1. POHYBOVÉ PROBLÉMY, KONKRÉTNĚ BOLESTI ZAD, KOLEN A KLOUBŮ

V případě pohybových problémů jsou bylinky dobrou alternativou. Jejich nasazení uleví od bolestí. Pokud neznáte příčinu, která způsobuje bolest, užívejte komplexní kúru z pupenů. Kůra topolu pomáhá tělu bojovat s boreliemi, ale také tiší bolestivé stavy, pomáhá při problémech močových cest a při potížích s prostatou.

Další možností jsou gemmoterapeutika (tinktury z pupenů) z břízy, jasanu či buku, které očišťují pohybový aparát od kyseliny močové a jejích usazenin. Dále je nutno působit protizánětlivě pomocí pupenů olše a třezalky a dodat kostem a svalům stopové prvky z gemmoterapeutik borovice či sekvoje.

Pokud trpíte problémy trvalejšího charakteru, je vhodné zvolit raději komplexní přístup a posílit organismus i pomocí zevních prostředků, mezi které patří masti či zábaly. Účinnými pomocníky mohou být například masti z kostivalu, tújový či třezalkový olej. Pomáhají omezit artritidu, artrózu či zánětlivé stavy.

2. GYNEKOLOGICKÉ PROBLÉMY: NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE A PROBLÉMY S OTĚHOTNĚNÍM

Poruchy cyklu obvykle souvisejí s vysazením antikoncepce, která způsobuje zaplísnění organismu. Proto bych doporučila nejdříve tělo řádně vyčistit, k čemuž slouží nejlépe gemmoterapeutika z břízy, pýru, dubu či jasanu. K odplísnění těla poslouží tinktura z penízovky a česneku. Někdy je zároveň třeba pomocí bylin tělo zbavit parazitárních problémů. Na zánětlivé stavy, které mohou být příčinou těchto komplikací, je vhodné gemmoterapeutikum z třezalky nebo olše.

Další problémy pomáhá regulovat jeřáb ptačí, lékořice, andělika, maliník, měsíček, a to nejlépe ve formě komplexních tinktur. K úpravě hormonální rovnováhy jsou vhodné bylinné prostředky z jeřábu ptačího, maliníku, lékořice, anděliky a měsíčku, a to vše v komplexní kúře.

3. BORRELIÓZA A S NÍ SPOJENÉ NEPŘÍJEMNÉ ZDRAVOTNÍ KOMPLIKACE

První orgán, který je v případě borreliózy bakteriemi napaden, jsou obvykle játra. Účinnými látkami v boji proti nákaze jsou gemmoterapeutika z jalovce, ostropestřce a žita. Tinktura z pupenů topolu je hlavním prostředkem pro boj těla s touto nemocí. V další fázi onemocnění bakterie napadnou pohybový aparát, především páteř a klouby. Tady se doporučuje užívat olši, třezalku, borovici či směs černého rybízu, borovice a vinné révy. V případě nervových problémů způsobených boreliemi nasaďte javor a babyku. Vždy je vhodné se zaměřit na komplexní bylinné kúry, které ideálním způsobem všechny účinné byliny kombinují.

4. TRÁVICÍ PROBLÉMY STŘÍDAVĚ SE ZÁCPOU, PRŮJMEM A NADÝMÁNÍM

Pro nápravu a správné fungování organismu je vhodné vsadit na ozdravné kúry. Základem harmonizace trávicího ústrojí je rovnováha střevní mikroflóry a optimalizace funkce jater a ledvin. Mezi základní byliny, které jsou běžně užívány pro své očistné účinky, patří pýr, lopuch, mochyně židovská, štětka planá, kopřiva, pampeliška či řebříček.

Důležitou roli hrají při cílené očistě organismu tinktury z pupenů rostlin. Nejvíce užívané jsou ty z břízy, jasanu a buku. Pro zlepšení trávicích problémů je nutné podpořit činnost žlučníku. Bylin pro tuto harmonizaci je řada, například ostropestřec, schizandra, měsíček nebo maralí kořen. Ten je zároveň posilujícím prostředkem pro organismus. Z gemmoterapeutik je nejúčinnější jalovec, rozmarýn a gemmoterapeutikum z klíčků žita, které působí ozdravně na játra. U této problematiky je rovněž důležitá slinivka. Pro její uzdravení slouží několik bylin a tinktur.

Vhodné je gemmoterapeutikum z borůvky a tinktura z penízovky. Zároveň je obvykle nutno organismus očistit od parazitů a plísní. Vynikajícím prostředkem je kopretina, řimbaba, brusinka, borůvka a k pročištění střeva je velice vhodný francouzský jíl. Blahodárné účinky mají také ozdravné koupele.

5. ALERGIE, ALERGICKÉ ASTMA A DALŠÍ DÝCHACÍ POTÍŽE

Právě v této situaci pomáhají bylinky více než jiné prostředky. Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu. Těmito nepříjemnostmi trpí většina populace. U alergií i ekzémů je vždy nutno hledat příčinu. Jednou z nich je většinou zaplísnění organismu. V těchto případech je vhodná tinktura z penízovky.

Schopnost ulevit od alergických projevů mají také kůry ze stromů. Důležitá je rovněž očista jater. Nejúčinnější je kůra dubu, která regeneruje sliznice. Obranu proti alergiím také vytváří gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Využít můžete rovněž protialergických látek obsažených v gotu kola, rozmarýnu či kalině. Pomůže vám zregenerovat slinivku, sliznice a také pokožku.

Vhodnými prostředky při zlepšení projevů ekzémů jsou ty na vnější použití, třeba olej z lopuchu, mast z kalisie nebo koupel na kůži z různých bylin. Podmínkou pro boj proti alergiím je čisté střevo. K jeho očistě můžeme použít zelený jíl. U dýchacích problémů pomůže tinktura ze žampionů.

Článek vyšel v časopise Maminka

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Hvězdné nebe vám přeje hezký víkend, nesmíte však zapomínat na dostatečný odpočinek. Pokud máte velké plány, okamžitě je zavrhněte a postarejte se jen o nejdůležitější povinnosti spojené s…