Léčivá síla stromů - zkuste přijmout jejich energii

27. 8. 2013
Léčivá síla stromů - zkuste přijmout jejich energii
Stromy obklopují člověka a člověk prochází mezi stromy. Stromy působí na člověka a on zase působí na stromy. Ať chce nebo nechce, musí s nimi žít, musí na ně reagovat.

Stromy a naši předci

Ve všech kulturách navazovali lidé se stromy kontakty, žádali je o rady, předávali jim své emoce, prosby a přání. Uctívali je a považovali za prostředníky mezi nebem a zemí.

Les je balzám na duši

Stromy obklopují člověka, vytvářejí nádherné seskupení – lesy, kde můžeme nalézt klid, ztracenou energii a vnitřní harmonii. Člověk vydává kysličník uhličitý a stromy ho přeměňují v kyslík. Kdyby přestaly existovat, zanedlouho bychom zemřeli. Každý strom má léčivé i harmonizační účinky.

Lípa – strom lásky, věrnosti a bezpečí

Lípa srdčitá se stala svou mohutností a krásou opěvovaným symbolem Slovanů. Při jejím rozkvětu se omamně line po krajině silná vůně a jde slyšet bzukot včel. Lípa se může dožít až tisíce let. V jejich vysokých korunách rádi hnízdí ptáci. I pro ně znamená tento strom klid a pohodu.

Léčivé účinky lípy Drogou je květ i list. Čaj z lipového květu je vynikající lék pro všechny nemoci z prochlazení a chřipky. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný počopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Výzkumy zjistily, že děti se z chřipky zotavily mnohem rychleji a bez komplikací, když pily lipový čaj, než když byla nasazena antibiotika. Pro děti je lípa mimořádně vhodná, protože jim posiluje imunitní systém a zároveň uklidňuje organismus a dobře po ní spí. Dále ředí krev, což je výbornou prevencí srdečních onemocnění a zánětu žil. Lipový čaj je také velmi účinný při močových a ledvinových potížích.

Lipový čaj Potřebujeme: 1 lžíci lipových květů, 3 dl vroucí vody Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a po douškách vypijeme.

Kaštan – strom stability a krásy

Jírovec maďal je jedním z nejznámějších stromů. Dorůstá do výšky až třiceti metrů a daří se mu v hluboké a na živiny bohaté půdě. Latinské jméno hippocastanum poukazuje na fakt, že plodů jírovce se dříve používalo k léčbě dýchavičných koní. Proto se tomuto stromu také říká koňský kaštan. Jírovec kvete v květnu a jeho plody dozrávají koncem září nebo začátkem října. Krásu rozkvetlého jírovce výborně vystihuje jeho maďarské pojmenování „bukrétafa“, což v překladu znamená – strom-kytice, asi ta největší, jakou si umíme představit.

Léčivé účinky kaštanu

Drogou je plod, květ a kůra. Asi nejdůležitější látkou obsaženou ve všech částech jírovce je oxikumarinový glykosid aesculin. Dále jsou přítomny saponin aescin (působí adstringentně, ale ve větších dávkách je jedovatý), flavonoidy, éterický olej, pektin a další. Všechny 3 drogy mají protizánětlivý účinek, odstraňují otoky, příznivě ovlivňují pevnost a elasticitu cév. Používají se při léčbě křečových žil, hemeroidů, při trombóze. Dále pomáhají při revmatismu, natržených šlachách a svalech, odhleňují dýchací cesty. Z plodů jírovce se vyrábí homeopatický prostředek Aesculus hippocastanum, který léčí bércové vředy, suché katary a hemeroidy. Kumarin se používá jako jedna ze složek opalovacích krémů, protože tato látka účinně chrání před ultrafialovým zářením.

Nosme u sebe kaštany

Zcela originální, ale velmi účinné je nošení 4 suchých plodů v kapse. Pomůžeme si tak od bolestí kloubů a páteře. Účinné jsou do doby, než úplně ztratí svůj lesk.

Klepněte pro větší obrázek

Dub – symbol síly, statnosti a odolnosti

Dub je právem považován za krále stromů. Jeho kořeny sahají tak hluboko, jak je široká jeho koruna. Podle jedné řecké báje byl dub prvním stromem, který byl stvořen a z něhož se pak narodili lidé. Keltští druidové věštili ze šumění jeho listů v tzv. posvátných dubových hájích.

Léčivé účinky dubu

Kůra tohoto stromu má antibiotické a adstringentní (svíravé) působení. Je vhodná při průjmech či zánětech trávicího ústrojí. Velmi široké je její zevní uplatnění, například při kožních neduzích, hemoroidech, zánětech, popáleninách, ale i jako kloktadlo a do koupelí.

Žaludové kafíčko

Žaludy oloupeme, nasekáme, nasypeme na pánev a opatrně je opražíme. Potom je rozmixujeme. Vzniklou drť usušíme a skladujeme v dobře uzavřené nádobě.

Potřebujeme: 2 lžičky drti, 2 dl vroucí vody Postup: Drť přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat, pak přecedíme a můžeme popíjet.

Buk – symbol pevnosti a síly

Buk byl odpradávna považován za strom poskytující ochranu v nejistých časech. V Anglii je nazýván „matkou lesa“ a lidé ho tam mají ve velké úctě.

Léčivé účinky buku

Kůra, listy i plody mají stahující, dezinfekční účinky. Čaj z bukových listů pomáhá k vyčištění a zklidnění ran a kožních neduhů.

Bukové listy zmírňují otoky - obklady z nich

Listy rozklepeme paličkou na maso a pak je přikládáme na bolavá nebo oteklá místa. Ovážeme lněným šátkem a necháme působit (nejlépe přes noc).

Meditace se stromem

Vybereme si strom, který nás na první pohled něčím zaujme. Přistoupíme k němu, opřeme se o kmen, pohladíme jeho kůru, položíme si na něj ruce nebo ho můžeme i obejmout. Poprosíme ho o přízeň a už si jenom prociťujeme provázání našich energií. Je to nádherné!

Potom se můžeme posadit před kmen na zem nebo si o něho opřít záda. Soustředíme se na dýchání, vdechujte vzduch nosem do břicha a pomalu, uvolněně vydechujeme. Trpíme-li zdravotními problémy, soustředíme se v duchu právě na ně. Máme-li nějaké starosti, vylijeme si svá srdce, strom je rád přijme a promění v kladnou životní energii, stejně jako proměňuje oxid uhličitý v kyslík.

Nejúžasnější spojením člověka a stromu je společná meditace. Je to překrásný zážitek. Jakmile si předáme energii, nikdy nesmíme zapomenout strom obejmout a poděkovat mu. Člověk, který prochází mezi stromy, zklidňuje mysl a aktivuje si ve svém těle samoléčivé síly.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Rybičky, začíná se ve vás probouzet umělecký talent. Jste tvořiví a pyšníte velkou fantazií. Své nové dovednosti si vyzkoušíte nejdříve v domácím prostředí. Uděláte hned několik…

Nejčtenější články

Doporučujeme