Léčivá síla stromů - zkuste přijmout jejich energii

27. 8. 2013
Léčivá síla stromů - zkuste přijmout jejich energii
Stromy obklopují člověka a člověk prochází mezi stromy. Stromy působí na člověka a on zase působí na stromy. Ať chce nebo nechce, musí s nimi žít, musí na ně reagovat.

Stromy a naši předci

Ve všech kulturách navazovali lidé se stromy kontakty, žádali je o rady, předávali jim své emoce, prosby a přání. Uctívali je a považovali za prostředníky mezi nebem a zemí.

Les je balzám na duši

Stromy obklopují člověka, vytvářejí nádherné seskupení – lesy, kde můžeme nalézt klid, ztracenou energii a vnitřní harmonii. Člověk vydává kysličník uhličitý a stromy ho přeměňují v kyslík. Kdyby přestaly existovat, zanedlouho bychom zemřeli. Každý strom má léčivé i harmonizační účinky.

Lípa – strom lásky, věrnosti a bezpečí

Lípa srdčitá se stala svou mohutností a krásou opěvovaným symbolem Slovanů. Při jejím rozkvětu se omamně line po krajině silná vůně a jde slyšet bzukot včel. Lípa se může dožít až tisíce let. V jejich vysokých korunách rádi hnízdí ptáci. I pro ně znamená tento strom klid a pohodu.

Léčivé účinky lípy Drogou je květ i list. Čaj z lipového květu je vynikající lék pro všechny nemoci z prochlazení a chřipky. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný počopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Výzkumy zjistily, že děti se z chřipky zotavily mnohem rychleji a bez komplikací, když pily lipový čaj, než když byla nasazena antibiotika. Pro děti je lípa mimořádně vhodná, protože jim posiluje imunitní systém a zároveň uklidňuje organismus a dobře po ní spí. Dále ředí krev, což je výbornou prevencí srdečních onemocnění a zánětu žil. Lipový čaj je také velmi účinný při močových a ledvinových potížích.

Lipový čaj Potřebujeme: 1 lžíci lipových květů, 3 dl vroucí vody Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a po douškách vypijeme.

Kaštan – strom stability a krásy

Jírovec maďal je jedním z nejznámějších stromů. Dorůstá do výšky až třiceti metrů a daří se mu v hluboké a na živiny bohaté půdě. Latinské jméno hippocastanum poukazuje na fakt, že plodů jírovce se dříve používalo k léčbě dýchavičných koní. Proto se tomuto stromu také říká koňský kaštan. Jírovec kvete v květnu a jeho plody dozrávají koncem září nebo začátkem října. Krásu rozkvetlého jírovce výborně vystihuje jeho maďarské pojmenování „bukrétafa“, což v překladu znamená – strom-kytice, asi ta největší, jakou si umíme představit.

Léčivé účinky kaštanu

Drogou je plod, květ a kůra. Asi nejdůležitější látkou obsaženou ve všech částech jírovce je oxikumarinový glykosid aesculin. Dále jsou přítomny saponin aescin (působí adstringentně, ale ve větších dávkách je jedovatý), flavonoidy, éterický olej, pektin a další. Všechny 3 drogy mají protizánětlivý účinek, odstraňují otoky, příznivě ovlivňují pevnost a elasticitu cév. Používají se při léčbě křečových žil, hemeroidů, při trombóze. Dále pomáhají při revmatismu, natržených šlachách a svalech, odhleňují dýchací cesty. Z plodů jírovce se vyrábí homeopatický prostředek Aesculus hippocastanum, který léčí bércové vředy, suché katary a hemeroidy. Kumarin se používá jako jedna ze složek opalovacích krémů, protože tato látka účinně chrání před ultrafialovým zářením.

Nosme u sebe kaštany

Zcela originální, ale velmi účinné je nošení 4 suchých plodů v kapse. Pomůžeme si tak od bolestí kloubů a páteře. Účinné jsou do doby, než úplně ztratí svůj lesk.

Klepněte pro větší obrázek

Dub – symbol síly, statnosti a odolnosti

Dub je právem považován za krále stromů. Jeho kořeny sahají tak hluboko, jak je široká jeho koruna. Podle jedné řecké báje byl dub prvním stromem, který byl stvořen a z něhož se pak narodili lidé. Keltští druidové věštili ze šumění jeho listů v tzv. posvátných dubových hájích.

Léčivé účinky dubu

Kůra tohoto stromu má antibiotické a adstringentní (svíravé) působení. Je vhodná při průjmech či zánětech trávicího ústrojí. Velmi široké je její zevní uplatnění, například při kožních neduzích, hemoroidech, zánětech, popáleninách, ale i jako kloktadlo a do koupelí.

Žaludové kafíčko

Žaludy oloupeme, nasekáme, nasypeme na pánev a opatrně je opražíme. Potom je rozmixujeme. Vzniklou drť usušíme a skladujeme v dobře uzavřené nádobě.

Potřebujeme: 2 lžičky drti, 2 dl vroucí vody Postup: Drť přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat, pak přecedíme a můžeme popíjet.

Buk – symbol pevnosti a síly

Buk byl odpradávna považován za strom poskytující ochranu v nejistých časech. V Anglii je nazýván „matkou lesa“ a lidé ho tam mají ve velké úctě.

Léčivé účinky buku

Kůra, listy i plody mají stahující, dezinfekční účinky. Čaj z bukových listů pomáhá k vyčištění a zklidnění ran a kožních neduhů.

Bukové listy zmírňují otoky - obklady z nich

Listy rozklepeme paličkou na maso a pak je přikládáme na bolavá nebo oteklá místa. Ovážeme lněným šátkem a necháme působit (nejlépe přes noc).

Meditace se stromem

Vybereme si strom, který nás na první pohled něčím zaujme. Přistoupíme k němu, opřeme se o kmen, pohladíme jeho kůru, položíme si na něj ruce nebo ho můžeme i obejmout. Poprosíme ho o přízeň a už si jenom prociťujeme provázání našich energií. Je to nádherné!

Potom se můžeme posadit před kmen na zem nebo si o něho opřít záda. Soustředíme se na dýchání, vdechujte vzduch nosem do břicha a pomalu, uvolněně vydechujeme. Trpíme-li zdravotními problémy, soustředíme se v duchu právě na ně. Máme-li nějaké starosti, vylijeme si svá srdce, strom je rád přijme a promění v kladnou životní energii, stejně jako proměňuje oxid uhličitý v kyslík.

Nejúžasnější spojením člověka a stromu je společná meditace. Je to překrásný zážitek. Jakmile si předáme energii, nikdy nesmíme zapomenout strom obejmout a poděkovat mu. Člověk, který prochází mezi stromy, zklidňuje mysl a aktivuje si ve svém těle samoléčivé síly.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Musíte si říct, že jste na prvním místě jen vy. Jen tak to dotáhnete daleko. Podporu od rodiny nemáte, ale vlastní síly postačí. Přihlaste do nějakého vzdělávacího programu. Ve společnosti…

Nejčtenější články

Doporučujeme