Ledviny mají v těle jedinečnou funkci. Jak poznáte, že jsou nemocné?

Ledviny mají v těle jedinečnou funkci. Jak poznáte, že jsou nemocné?

Jak bolí ledviny? Problém, je že dlouho nijak, i když už nefungují na sto procent. Ledviny dlouho nevysílají příliš výrazné varovné signály. Často se stává, že člověk zjistí, že má nemocné ledviny až když selhávají, a jediným způsobem léčby je dialýza.

Funkce ledvin v těle je nenahraditelná

Funkcí ledvin je dostávat z těla odpadní látky, jako jsou například močovina a draslík. Ty vznikající během látkové výměny a z těla se dostávají močením. Ledviny za minutu dokážou přefiltrovat až 1,2 litru krve. Kromě regulace množství vody v organismu mají ledviny i další důležitou funkci – produkují hormony, které ovlivňují metabolismus kostí a oběhovou soustavu (složení krve, krevní tlak, vznik anemie apod.).

Pokračování 2 / 5

Příznaky nemocí ledvin

Protože ledviny „nebolí“, je těžké vypozorovat, že s nimi něco není v pořádku. Důležitá je kontrola moči. Moč získává při špatně fungujících ledvinách zakalenou zpěněnou formu, jelikož se v ní nachází zvýšené množství bílkovin. U onemocnění ledvin dochází k častějšímu pocitu k močení v noci.

Dále také v těle stoupá hladina močoviny, která vede k páchnoucímu dechu pacienta. Mezi další závažné projevy onemocnění ledvin patří suchá svědící kůže, ospalost, problémy se spánkem, otoky na končetinách nebo vysoký krevní tlak. Právě ten bývá významným signálem, že s ledvinami něco není v pořádku.

„U nemocných s vysokým krevním tlakem je třeba vyloučit jiné onemocnění, které by mohlo být příčinou. Každý pacient s hypertenzí by měl mít vyloučené onemocnění ledvin,“ říká MUDr. Vladimíra Bednářová, CSc., vedoucí Ambulance peritoneální dialýzy na Klinice nefrologie VFN v Praze.

VIDEO: Podívejte se na video a zjistěte z rozhovoru, jaké to je žít s chronickým zánětem ledvin.

Pokračování 3 / 5

Vyšetření u praktika odhalí nemoci ledvin

Pokud vám to váš praktický lékař nenabídne sám, zkuste ho požádat o vyšetření ledvin. Obvykle se vyšetřuje krev na přítomnost kreatininu a hodnoty minerálů a dále moč, zda není přítomna krev nebo bílkovina. Toto vyšetření hradí zdravotní pojišťovny i jako preventivní, a to jednou za dva roky. Stačí tedy za praktikem zajít a nechat si ho udělat. V případě zjištění, že něco s ledvinami není v pořádku, budete odesláni na nefrologické pracoviště, kde lékař může provést ultrazvuk, rentgen nebo CT ledvin a močových cest a další specializovaná vyšetření.

Pokračování 4 / 5

Selhání ledvin

Pokud ledviny nefungují dlouhodobě, mluvíme o chronickém onemocnění ledvin a následném selhání. To na rozdíl od akutního probíhá často nepozorovaně, a ledviny tak mohou svou funkci postupně několik let ztrácet, aniž by o tom dotyčný věděl. O chronickém selhání mluvíme v případě, když ledviny plní svou funkci na přibližně 50 % a méně a ta se zhoršuje v čase.

Při akutním selhání ledvin dochází k okamžitému transportu do nemocnice, při chronickém selhání je důležité, aby ho včas odhalil lékař. „Téměř 90 % postižených navíc o svých potížích neví, až polovina pacientů, kteří končí na dialýze, se dostává do ambulance takzvaně z ulice,“ uvádí lékařka.

Pokračování 5 / 5

Při selhání ledvin zbývá jen dialýza

V rámci léčby při selhání ledvin pacient buď hned podstupuje transplantaci nebo začíná s dialýzou. Většina z nás zná klasickou hemodialýzu, při které pacient dochází na specializované pracoviště 3x týdně a každá procedura zabere několik hodin času. Moderní medicína nabízí volbu peritoneální neboli domácí dialýzy.

„První velkou výhodou je to, že peritoneální dialýza je léčba, která probíhá doma. Pacient si ji po zaškolení provádí sám a na kontroly dochází jednou za měsíc. Navíc je to ideální most k transplantaci, kdy se nový orgán v těle pacienta, který byl na peritoneální dialýze, lépe adaptuje,“ vysvětluje MUDr. Bednářová.

Peritoneální dialýza funguje na principu výměny dialyzačního roztoku v oblasti peritonea (pobřišnice). Roztok se do těla dostává pomocí tenké hadičky (katétru), která je pacientovi zavedena do břišní dutiny. Vývod katétru je skryt pod šaty a pacienta nijak neomezuje v pohybu a běžných aktivitách, dovoleno je i plavat, ideálně ve slané vodě nebo v bazenéch, kde je zaručena čistota vody.

Výměna může probíhat ručně nebo pomocí přístroje – cycleru. V tomto případě mluvíme o automatizované peritoneální dialýze, která probíhá ve spánku za pomoci přístroje. Pacient se večer připojí na přístroj a ráno se probouzí dialyzovaný.

Nemocný nejenže ušetří spoustu času, ale díky této metodě probíhá jeho život téměř bez omezení. Pacient může pracovat, sportovat i cestovat. Vše navíc hradí pojišťovna.

Doporučujeme

Články odjinud