Lékárnička na cesty: Co s sebou na dovolenou v Česku i do zahraničí | Foto: iStock

Foto: iStock

Lékárnička na cesty: Co s sebou na dovolenou v Česku i do zahraničí

Léto je doba dovolených. Nejčastěji vyrážíme k moři či jiné vodě, na hory nebo do jiných turistických oblastí. Samozřejmou součástí cestovního zavazadla, ať jedeme kamkoli, by měla být i dobře vybavená lékárnička, což mnohdy podceňujeme. Živočišné uhlí a paralen opravdu nestačí.

Kontrola expirační doby

Samozřejmě pokud vás čeká dovolená v tuzemsku a navíc v hustě civilizované oblasti, potřebujete toho s sebou méně, než když se chystáte na vlastní pěst procestovat Indii. Přesto platí, že bychom neměli spoléhat na to, že v případě nutnosti potřebné léky nebo jiné nezbytnosti vždy seženeme.

Při balení se ujistěte, že všechna léčiva jsou před expirační dobou. Přečtěte si rovněž u všech léků příbalové informace s ohledem na složení cestovatelské skupiny – například pro těhotné ženy nebo malé děti je řada léčiv nevhodná či přímo zakázaná.

Co vám nesmí chybět v lékárničce? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Rezerva pro jistotu

Základem lékárničky jsou léky, které kdokoli z rodiny pravidelně užívá. Přesvědčte se, že máte dostatečné množství na celou dobu dovolené, pokud cestujete do zahraničí, je dobré mít i nějakou rezervu navíc pro případ, že by se návrat z jakéhokoli důvodu oddálil. Na dostatečné množství léčiv myslete i v ostatních případech, zohledněte počet osob, délku pobytu a množství přípravku, které se v případě potíží používá.

Další důležitou položkou, obzvlášť pokud máte malé děti, jsou prostředky tlumící cestovní nevolnosti, ať už jde o cestování autem nebo letadlem. A takzvanou nauseou neboli mořskou nemocí trpí na lodi i řada dospělých. Kromě osvědčeného kinedrylu se hodí například přibalit i bonbony a žvýkačky, které mohou rovněž pomoci. Nezapomeňte užít kinedryl či jiný odpovídající lék již před cestou (zhruba hodinu), ne až během ní, pak již nezabere.

Pokračování 3 / 6

Zažívací potíže

Většina lidí na dotaz, jaké zdravotní potíže je na dovolených trápily nejčastěji, odpoví, že problémy se zažíváním. Ať už proto, že si v době volna zkrátka příliš dopřávali a kombinovali i to, co běžně nejedí, nebo proto, že cestovali do zemí, kde je takzvaný cestovatelský průjem takřka jistotou. Pro tyto situace je úplným minimem živočišné uhlí, hojně používaný je rovněž endiaron. Lékem, který pomáhá průjem zastavit, na rozdíl od dříve jmenovaných, je například imodium, loperon či smecta.

Bohužel se často stává, že v některých exotických destinacích léky dovezené z domova prostě nefungují, a tak je namístě navštívit tamní lékárnu a zakoupit místní prostředek proti zažívacím obtížím. Nic nezkazíte také přibalením probiotik, s jejich užíváním začněte již pár týdnů před samotnou dovolenou.

Pokračování 4 / 6

Klasický základ

Cestování může být někdy fyzicky náročné, občas i poměrně stresující záležitost. To se pak odrazí například ve zvýšené teplotě či bolesti hlavy. Pokud jde o projevy únavy, postačí obvykle užívat paralen či ibalgin, popřípadě panadol, aspirin, acylpyrin…

Může se samozřejmě stát, že opravdu onemocníte, například po prochladnutí, z těchto důvodů je dobré přibalit s sebou i přípravky typu coldrex. Na bolest v krku se pak hodí například strepsils či hexoral.

K dovolené bohužel občas patří i úrazy. Zakopnout můžete i při poklidné procházce na lázeňské kolonádě. Do každé lékárničky rozhodně patří polštářková náplast, obinadlo, popřípadě sterilní polštářek. Nezapomeňte ani na dezinfekci. Oblíbený je septonex či přípravky na bázi jódu – ty jsou vhodné zejména pro děti, protože nepálí, ještě šetrnější je zásyp nebo mast jako framykoin. Na otoky, pohmožděniny či namožené svaly pomohou gely, například fenistil či voltaren.

Pokračování 5 / 6

Alergie a spáleniny

V případě, že jste alergik, je samozřejmost, že máte své léky s sebou, ale může se objevit i dosud neodhalená reakce například na bodnutí hmyzem či na sluníčko. Pomůže fenistil, zyrtec, zodac či claritine.

A co dalšího se ještě může hodit? Přípravky, které ochrání kůži před sluncem, případně proti spáleninám, osvědčený je panthenol či kalciová mast. Kapky do očí – pobyt u moře na prudkém slunci, dlouhé řízení, ostré slunce v horách, to vše oči dráždí, pomůže třeba visin nebo ophtalmoseptonex. Repelenty zejména do oblastí, kde hrozí výskyt komárů. Pro ženy pak krém či tablety proti vaginálním zánětům u moře tak častým, například canesten. A hodit se bude také teploměr, pinzeta, nůžky a v neposlední řadě balzám na rty.

Pokračování 6 / 6

Co dělat, když zapomenete

Pokud jste chronickým pacientem, a přece jen se vám přihodí, že léky na recept zapomenete doma nebo je ztratíte, nemusíte propadat panice. Stačí někoho pověřit, aby od vašeho ošetřujícího lékaře získal recept a k vyzvednutým lékům ideálně přibalil i lékařskou zprávu přeloženou do angličtiny. Potom už jen vyberte spolehlivou přepravní společnost, která vám co nejrychleji zásilku doručí. Pokud se nacházíte na území EU a v místě vašeho pobytu je k dostání lék s potřebnou účinnou látkou, bude vám stačit získat tzv.  přeshraniční předpis, a výhledově postačí dokonce pouze eRecept.

Doporučujeme

Články odjinud