Lékárnička na dovolenou

26. 7. 2010
Lékárnička na dovolenou
Chystáte se na dovolenou k moři nebo jste se rozhodli s rodinou či přáteli prozkoumat krásy Čech? Ať už tak či tak, nezapomeňte si přibalit pár nezbytností, které se vám jistě budou hodit. Léto je krásný čas dovolených, ale také doba nejčastějších úrazů. Proto je dobré, připravit se na možná rizika, aby se vaše dovolená neproměnila v nepříjemný zážitek.

Klepněte pro větší obrázek

Základním vybavením lékárničky by mělo být několik nejdůležitějších léků, které vám v zavazadlech nezaberou mnoho místa:

  1. Acylpirin nebo Paralen pomohou při horečce i bolesti hlavy.
  2. Živočišné uhlí je stará osvědčená pomoc při průjmech
  3. Polštářková náplast a nůžky. Můžete zvolit již nastříhanou náplast nebo si vzít náplast vcelku a nůžkami vždy odstřihnout potřebný kus. Nůžky navíc využijete i jinde.
  4. Elastické obinadlo např. pro případ vymknutého kotníku.
  5. Sterilní obvaz se bude hodit při poranění kůže, ale i při popáleninách. Zavírací špendlík je nepostradatelný v případě uchycení obvazu.
  6. Trojcípí šátek se bude hodit při vážnějších poraněních, kdy je potřeba ránu zaškrtit nebo při zlomenině či pohmoždění ruky, aby byla dostatečně fixována.
  7. Vata, stačí kousek, může být nepostradatelná při ošetření rány.
  8. Dezinfekce. Pokud nemáte rádi pálení a máte malé děti, jistě oceníte dezinfekci Betadine, která dezinfikuje, ale nepálí, takže ošetření ran už nebudou provázet slzičky vašich dětí.

Další složení lékárničky se může lišit podle místa, kam jedete dovolenou trávit.

Dovolená v přírodě
Cestování pěšky či na kolech, dlouhé procházky přírodou a celodenní výlety jsou často provázeny puchýři. Rozhodně byste neměli zapomenout na polštářkové náplasti, díky kterým si budete moci i s čerstvým puchýřem užívat krásy okolí. Pokud se puchýř promění v bolestivou odřeninu, je třeba místo vydezinfikovat a poté přelepit náplastí, aby se do ní nedostala infekce. V takovém případě vám skvěle poslouží dezinfekce Betadine v masti, která na ráně ulpí a tím ji ochrání před infekcí i na místech, která jsou často vystavena možnému zanesení nečistot (chodidla, ruce apod.). Betadine mast vám skvěle poslouží i na drobné odřeniny způsobené pádem z kola nebo zakopnutím o kořen stromu.

Dovolená u moře a v exotických zemích
Na letní dovolenou u moře a v exotických zemích si přibalte nejen léky proti průjmu, ale také proti zácpě. Změna jídelníčku a pokrmy, na které nejste zvyklí, nové prostředí i voda mohou způsobit nepříjemné zažívací potíže, které provází nevolnosti, průjmy nebo naopak zácpy. Při koupání v moři můžete narazit na další potenciální nebezpečí v podobě mořských ježků s ostrými bodlinkami nebo žahavých medúz, které po sobě zanechávají nepříjemně podrážděnou pokožku. Pokud jedete do lokality, kde je častý výskyt mořských ježků, rozhodně se vybavte pinzetou a dezinfekcí. Pinzetou nejprve vytáhnete bodlinku z rány a dezinfekce poslouží ke zmírnění rizika infekce. Dezinfekční roztok Betadine ránu vydezinfikuje, nepodráždí a navíc urychlí její hojení, takže už za pár dní nezbude po nepříjemném střetu s ježkem ani památka. Jak štípance, tak i popáleniny od medúz zklidní Fenistil gel.

U moře je nejčastějším „úrazem“ spálení pokožky. Rozhodně si na dovolenou vezměte chladivý přípravek k ošetření kůže po opalování s Panthenolem, případně můžete použít sprej Cicatridina, který obsahuje kyselinu hyaluronovou, která pokožku zklidní a zmírní její zarudnutí a podráždění. Sprej je vhodný na popáleniny od sluníčka, opruzeniny i na urychlení hojení drobných poranění a to na dovolené určitě oceníte.


ČTĚTE TAKÉ:
Už žádné jehly na puchýře!STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zůstanete u svého původního plánu a po včerejším pracovním víkendovém dni se vydáte do přírody za zábavou. Myslíte na sportování i kulturní vyžití. Hlavně to ani s tím moc nepřehánějte, ať…

Nejčtenější články

Doporučujeme