LENKA (40): Kamarádka spáchala sebevraždu, dávám si to za vinu

21. 7. 2019
LENKA (40): Kamarádka spáchala sebevraždu, dávám si to za vinu
Už dlouhé roky bojuje naše čtenářka Lenka s velkými výčitkami. Nemůže se zbavit pocitu, že do jisté míry může za úmrtí své nejlepší kamarádky.

S Věrou jsem prožila nejkrásnější roky svého života. Seznámily jsme se v dětství a dlouho jsme si myslely, že nám patří svět. Vše se změnilo ve chvíli, kdy jsme spolu poprvé vstoupily do herny. Bylo léto, které jsme si užívaly plnými doušky. Přes den jsme se slunily a koupaly, po večerech flámovaly, flirtovaly a do absolutního vyčerpání tančily na diskotékách. Zkrátka prázdniny snů. Vůbec by mě tenkrát nenapadlo, že jediná návštěva herny může mé kamarádce změnit život.

Jeden večer jsme se totiž impulzivně rozhodly, že zkusíme štěstí ve hře. Měly jsme peníze a chtěly se pobavit. Věřily jsme, že můžeme mít legendární začátečnické štěstí, ale spletly jsme se. Ten den se nám úplně vyhnulo. Po odchodu od blikajících strojů jsme si řekly, že už tímhle způsobem nebudeme trávit čas.

Za pár dní se ale stalo něco, co mě opravdu šokovalo. Vždy, když jsem Věrce zavolala s návrhem, že si spolu někam vyjdeme, vymluvila se, že jí není dobře nebo musí jít něco zařídit. Za pár dní mi byly její výmluvy stále podezřelejší, ale nemohla jsem tomu přijít na kloub.

Přibližně za čtrnáct dní se Věrka ozvala sama. Prý potřebuje půjčit větší obnos peněz na výhodný nákup domácích spotřebičů. Řekla jsem si, proč ne, vždyť je to moje nejlepší kamarádka, tak čeho bych se měla bát? Několik tisíc jsem jí bez obav půjčila.

Uběhlo pár týdnů a mně zazvonil mobil znovu a v něm se ozval zoufalý Věrčin hlas. Vyklopila mi, že potřebuje moji pomoc, že celé dny proseděla po hernách, nemá peníze, a navíc už prodala většinu svých věcí…

Chtěla jsem jí pomoct, ale sama jsem to nezvládala. O všem jsme si spolu promluvily a já jí doporučila jednu známou psycholožku. Když jsem se Věře intenzivně věnovala, dva dny dokázala nehrát, pokud jsem se ale musela zabývat i svým osobním životem, hned seděla u automatu.

Hráčské vášni propadla naplno, i když si to nechtěla přiznat. K psycholožce chodila jen sporadicky a nakonec se na sezení vykašlala, prý jí vůbec nepomáhají.

Když jsem koncem léta odjížděla s přítelem na dlouho plánovanou dovolenou k moři, byla ve mně malá dušička. Bála jsem se nechat doma Věrku napospas automatům, ale zároveň jsem nevěděla, co mám dělat. Ona mi slíbila, že se hernám bude vyhýbat jako čert kříži a že si budeme neustále psát…

První dny se neozvala vůbec. Pak začaly chodit esemesky typu, že už nemůže dál, že už o všechno přišla a že by možná bylo nejlepší, kdyby z tohoto světa nadobro odešla… Hned jsem zalarmovala její matku, ale už bylo pozdě. Plakala mi do telefonu, že si Věrka život opravdu vzala. Otrávila se prášky na spaní, které zapila vodkou.

Od té doby si vyčítám, že jsem ji tenkrát do herny vzala, že to byl můj nápad, jít si chvilku zahrát. Je to už dvanáct let a není dne, abych na ni nemyslela a netrápila se tím, že za její smrt tak trochu můžu i já...

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Komunikace s nadřízeným je snadná a dobře si spolu rozumíte. Přicházíte s novými nápady, ale nikomu je nenutíte. Díky tomu se prosadíte a respekt si získáte nejen u kolegů. Doma více…