Lesk a bída marihuany. Vše, co jste o ní chtěli vědět

18. 10. 2012
Lesk a bída marihuany. Vše, co jste o ní chtěli vědět
Ubalíte si s chutí jointa, nebo patříte mezi lidi, kteří kuřáky marihuany nazývají drogově závislými? Marihuana je téma, které vyvolává diskusi a řadu protichůdných názorů. Než si ji zakouříte nebo začnete kritizovat, je dobré o ní něco vědět. A je ještě důležitější poznat sám sebe, protože o to tady vlastně jde.

Tento článek vzniká večer na pražské Ladronce. Pach potu sportovců – běžců a bruslařů – tu rozbíjí nasládlá vůně marihuany. Kouří ji – pro někoho možná paradoxně – i několik těch, kteří před chvílí po x kilometrech dřiny sundali z nohou tenisky nebo kolečkové brusle. V australském Sydney byste spatřili obrázek podobný: jointa mají v puse manažeři v obleku, surfaři právě lezoucí z vody a pochopitelně ti, kteří míří do hospody zapařit.

Konopí neboli marihuana rozděluje českou společnost na dva tábory: příznivce a nemocné, kteří čekají na to, až se v lékárnách objeví povolené přípravky výrazně ulevující od projevů nemoci, a lidi, pro které marihuana rovná se zlo, démon a pro něž jsou kuřáci devianti a závisláci, s nimiž nemá smysl ztrácet čas a už vůbec ne přispívat jim prostřednictvím nejrůznějších organizací a center peníze z našich daní. Konopí je ve společnosti démonizováno jen v posledním zhruba století, předtím tisíce let sloužilo jako základní zemědělská plodina se širokým spektrem použití.

V Česku se o něm mluví zhruba od roku 1990, kdy novinář Jiří X. Doležal publikoval v tehdy nově vzniklém týdeníku Zrcadlo svůj článek s názvem Chceme legalizovat marihuanu. V něm zjednodušeně řečeno tvrdil, že kouření marihuany není vhodné pro děti a mládež, pro všechny ostatní je ale konzumace této drogy s přijatelným rizikem – stejně jako konzumace piva nebo vína – normální součástí života.

S jeho slovy souhlasí i psycholog Ivan Douda z centra Drop In, který se drogovou problematikou zabývá už téměř čtyřicet let. „Vykouřit jointa marihuany je dnes takřka normou. Většina lidí, kteří ji vyzkouší, ji však po čase opustí,“ říká a dodává, že celá veřejná diskuse o marihuaně – a o drogách všeobecně – je vlastně postavená úplně špatně: „My říkáme: droga je problém. Ale droga není problém. Droga je chemická látka, která ovlivňuje psychiku. A jestli je nějaký problém nebo démon, pak je ukryt v člověku. Z toho pak vznikají otázky, kterými je nutné se zabývat: například pro které typy lidí, geneticky, situačně, povahově je marihuana riziková, pro které naopak vůbec a tak podobně.“

Je marihuana móda?

Marihuanu dneska kouří kde kdo. Třeba moje kamarádka Bára. Manažerka v obleku nakupující výhradně v obchodech s biopotravinami, která by nepozřela ani antikoncepční pilulku. Ale vykouřit jointa? Třikrát čtyřikrát – a když se paří, tak i mnohem vícekrát – týdně. A neváhá to přiznat. Dokonce svému šéfovi, který si pro relax balí taky.

Ani on – stejně jako většina kuřáků v Česku – nemá problém otevřeně mluvit o tom, že marihuana je takřka jeho denní chleba. V takové společnosti se coby nekuřák, který jointa nikdy neochutnal, snadno cítíte out. „V Česku je kulturní klima k užívání legálních psychotropních látek velmi tolerantní, což se jen extenduje do stále více ‚normální‘ marihuany. Proces normalizace užívání další psychotropní látky se nám může a nemusí líbit, obávám se ale, že je minimálně ve střednědobé perspektivě nezvratný,“ říká supervizor výzkumu Kliniky adiktologie 1. LF UK v Praze Tomáš Zábranský. Skoro se zdá, že marihuana je v jistém smyslu móda: podobně jako vlastnictví iPhonu nebo ranní káva ze Starbucks. Umožňuje vám patřit do určité společnosti a zařídí, že se v ní cítíte dobře a na správném místě.

Novinář Jiří X. Doležal s mou teorií nesouhlasí. Jak si můžete přečíst níže v infoboxu, marihuana podle něj přestala být módou v době, kdy ztratila punc zakázaného ovoce. Marihuana sice podle zákona není dekriminalizována, ale je tolerována. Její držení v malém množství je také porušení zákona, ale je to jen přestupek za pokutu maximálně 15 000 Kč.

„Samu konzumaci drog to činí pro mládež nezajímavou, nedobrodružnou. Joint už není Velkým Dobrodružstvím Dospělých, ale lapálií srovnatelnou s jízdou tramvají načerno,“ myslí si novinář. Tomáš Zábranský a Ivan Douda jsou ale opačného názoru a tvrdí, že marihuana trochu móda ve smyslu „trendy chování“ pořád ještě je. „Marihuana je stále nelegální droga, a tak můžete zažívat příjemné chvění z toho, že pácháte něco zakázaného (o to slastnější, že víte, že šance trestu je limitně blízká nule).

Kouření marihuany je pohodlná atrapa ‚protestu‘ – bezpečný způsob, jak ukázat, že ‚jsem nekonformní a vzdoruji systému‘. Je to trochu blbé a falešné, ale to už módní trendy bývají,“ říká Tomáš Zábranský.

Proč to kouřím? Ani nevím...

Podle odhadů zveřejněného v roce 2010 se v ČR ročně vykouří devatenáct tun konopných drog. V Evropě se vůbec kouří dost, zkušenost s marihuanou uvádí až 75 milionů Evropanů, denně ji v EU kouří kolem tří milionů lidí. Proč? Rekreační „hulič“ Jan k tomu říká: „Hulit je fajn. Vynikající relax. Ale! Je třeba hulit se správnými lidmi a na ‚správném místě‘. Špatný výběr obojího může znamenat pěknou depku.“ Ne všichni však dokážou odpovědět podobně jako on nebo jako Jiří X. Doležal.

Slyšíte o relaxu, součásti pařby, chuti to „prostě vyzkoušet“, v zásadě ale nic jednoznačného. Je to chyba? Měl by člověk vědět, PROČ kouří? Ivan Douda asi to nemyslí: „Motiv si vždycky najdeme – proč ano, proč ne, navíc čím inteligentnější a schopnější formulovat své myšlenky člověk je, tím si své jednání umí zdůvodnit lépe. Co je však mnohem podstatnější: měli bychom znát sami sebe. Člověk by měl vědět, jak je postaven, a na základě zpětných vazeb umět korigovat své chování, tedy například říct si: jsem příliš citlivý, abych pil tolik alkoholu, kouření marihuany se mnou dělá to a to… To se ale bohužel takřka neděje,“ říká.

Pokud však člověk sám sebe zná, ví, jaké účinky mu marihuana způsobuje, a užívá ji pouze rekreačně, odborník nevidí důvod, proč na takové počínání nahlížet negativně. Na každé besedě o drogách přednáší v podstatě totéž: ano, marihuana je droga, je zhruba na úrovni alkoholu, a tedy má svá rizika, o kterých je dobré vědět. To ale neznamená marihuanu odsuzovat nebo dokonce úplně zakazovat, což je podle odborníka holý nesmysl. Efekt zakázaného ovoce je totiž starý jako lidstvo samo a pro mladé, kteří touží po poznání, navíc velmi přitažlivý.

Mladí podle Ivana Doudy berou drogy včetně marihuany jako cestu k jakémusi poznání. Je to experiment se sebou, s rodiči, společností. „Vždycky to tak bylo a je nesmysl si myslet, že válku s drogami lze vyhrát. Můžeme se však naučit s nimi zacházet.“

Je marihuana návyková?

Tuto a další otázku – totiž jestli marihuana může být vstupní branou do světa drog – slýchá Ivan Douda už skoro čtyřicet let. „Na obojí lze odpovědět ano, ale jen pro ty, kteří tak jsou disponováni. Roli hraje z velké části genetika, ale také citlivý terén a pochopitelně neschopnost kontroly slasti; to je stejné u marihuany, alkoholu, sexu, čokolády…“ vysvětluje a dodává: „Za čtyřicet let praxe jsem pár závislých na marihuaně viděl, ale ne moc. Mluvíme-li o závislosti na alkoholu na úrovni 3–5 %, u marihuany je to o řád níž, řekněme na úrovni jednoho promile. Záleží, jaká kritéria použijeme a jaké odborníky oslovíme.“

Marihuana coby vstupní droga pro závislost na mnohem nebezpečnějších, tzv. „tvrdých“ drogách ve smyslu „kdo kouří marihuanu, začne za rok s pervitinem nebo kokainem“ je podle něj nesmysl zakořeněný v české veřejnosti už od 90. let. „To vzniklo tak, že se ptávali heroinistů, čím začínali. Sedmdesát procent odpovídalo, že marihuanou, alkohol a cigarety se v potaz nebraly. Nicméně neplatí, že 70 % těch, co zkusí marihuanu, skončí na heroinu. To je špatná interpretace, které se chytají jen hlupáci,“ říká. Většina lidí si dnes zkušenost s drogou odbude právě a jen marihuanou, populace na tvrdých drogách podle odborníka spíš stárne. Nicméně čísla jsou čísla a marihuana má u značné části české veřejnosti špatnou reputaci i z důvodu špatně interpretovaných výzkumů na toto téma.

Málokdo ví o pozitivech: například o Georgi Washingtonovi, který pěstoval konopí pro účely své domácí lékárny, nebo o výzkumu holandské univerzity v Utrechtu, podle kterého jsou v životě úspěšnější lidé, kteří marihuanu okusili, než ti, kteří se jí úzkostně obávají a jointa by si neumotali ani za milion. Zjednodušeně řečeno hovoří studie o tom, že kdo zná své limity a přistupuje k marihuaně racionálně, tomu může prospět a naopak, kdo překročí jistou hranici, stává se looserem, superneúspěšným.

O podobných výzkumech se přitom nemluví právě ze strachu ze zjednodušování, tady například ve smyslu: zakouřím si = bude ze mě druhý Steve Jobs. Jak to bude s marihuanou v budoucnu, zda budeme kouřit víc nebo méně a jak tolerantní ke kuřákům budeme, lze jen spekulovat. Podle Tomáše Zábranského budou mít klíčový vliv Spojené státy – pokud se marihuana pro rekreační užívání zlegalizuje v některém z tamějších států (a během příštích 18 měsíců jsou v plánu hned čtyři taková referenda), strhne to celosvětovou lavinu a marihuana se stane relativně volně dostupnou a bude za ní stát velmi sofistikovaný byznys.

„Hodně záleží na kvalitě rozhodování jednotlivých států a rovněž OSN o regulaci nové legální drogy. Ta rozhodne, zda případná legalizace marihuany bude mít společensky pozitivní nebo negativní důsledky. Oba scénáře jsou možné. Anebo se nestane vůbec nic a současný stav dalších patnáct let přetrvá. Šance jsou myslím tak 50 na 50,“ uzavírá odborník.

Jiří X. Doležal - Já a marihuana

Proč kouříte marihuanu?

Protože mi to chutná, užívám ji především jako antidepresivum, je mi s marihuanou jednoduše lépe než bez ní, a také mi zesiluje myšlenkové a asociační proudy a kreativitu.

Jak často a kolik kouříte?

Zhruba pětkrát týdně večer užívám marihuanu z vaporizéru, kouřím jen výjimečně, a za večer zvaporizuji jeden až dva gramy.

Má na vás marihuana nějaký negativní vliv?

Od té doby, co používám místo kouření vaporizér, ne, předtím jsem hodně kašlal.

Pamatujete si na svůj úplně první joint?

Bylo to někdy v sedmnácti, ale detaily se mi už vykouřily z hlavy. (smích) Podle odhadu zveřejněného v roce 2010 se v ČR ročně vykouří 19 tun konopných drog, což nás v evropském kontextu řadí někam mírně nad průměr spotřeby na jednoho obyvatele.

Je marihuana móda?

Dávno ne, od roku 2010, kdy se držet tráva pro vlastní potřebu de facto smí, klesá zájem o ni a o 3 % poklesl i počet mladých, kteří s ní mají zkušenost. Zájem prostě klesá od momentu, kdy marihuaně přestala represe dělat reklamu zakázaného ovoce.

Věděli jste, že…?

Konopí je/není marihuana

Rostlina konopí je vysoká, jednoletá bylina se širokou škálou využití. Mimo další látky obsahuje psychoaktivní THC. Tato omamná látka je základem drogy zvané marihuana. Získává se usušením květenství samičích rostlin konopí indického (cannabis indica) s obsahem THC vyšším než 0,3 %. Není tedy správné trvat na tom, že je konopí marihuana.

Bez THC ani ránu

Omamné THC, největší strašák a tolik skloňovaná látka při léčbě nemocí jako Parkinson, Alzheimer, roztroušená skleróza či některých druhů rakoviny, nezastupuje jako jediné léčivé účinky konopí. Bylina obsahuje stovky těchto léčivých kannabinoidů, mezi něž patří i THC. Další je například kannabidiol (CBD), látka bohatě zastoupená v takzvaném technickém konopí, tedy povoleném konopí setém (cannabis sativa). Tiší bolest a zmírňuje příznaky řady nemocí, je základním stavebním kamenem legálních zdravotnických prostředků z konopí, mastí a olejů.

Užívání marihuany (ne)vede k závislosti

Léčivé kannabinoidy z konopí v těle nefungují jako zástupci nezbytné látky (jako v případě nikotinu u cigaret) a nevyvolávají silné euforické stavy jako třeba pervitin, proto je látková závislost minimální. Na marihuanu je možné si vypěstovat závislost podobně jako například na sladké, rituály, alkohol, sex či jiné požitky. U každého je tato míra individuální.

Marihuana (ne)škodí lidskému zdraví

Ačkoli není zcela neškodná, tradovaná nebezpečnost je velmi přehnaná. Vědci provedli po celém světě tisíce výzkumů na lidech i zvířatech a ani jeden z nich škodlivost neprokázal. Ačkoli se může člověk jejím užíváním předávkovat a takzvaně „přebrat“, dosud nebyl prokázán jediný případ úmrtí.

ČTĚTE TAKÉ:
Katie Holmes a její život mezi scientology. Prošla si castingem na manželství i vymýváním mozku

ČTĚTE TAKÉ:
Pomoc, kolegyně mě miluje!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V případě, že se nebudete v neděli stresovat, tak se dočkáte mnohem lepší nálady. Také vztahy s opačným pohlavím se změní k lepšímu. Netlačte pořád na pilu a nepřemýšlejte nad tím, co…

Nejčtenější články

Doporučujeme