Letmý pohled fotografa Almendrose

27. 11. 2008
Letmý pohled fotografa Almendrose
Pokud jste milovníky fotografie, nenechte si ujít výstavu výtvarníka a fotografa Justa Almendrose. Justo Almendros (Sevilla, 1957) na této výstavě fotografií představuje obrazy zachycené v ulicích newyorské čtvrti Soho během oslav Gay Pride Day (Dne hrdosti gayů) v červnu 2006. Výstava potrvá od 28.11. 2008 do 28.1. 2009 v Eurostars Thalia hotelu, Národní třída 13.

Klepněte pro větší obrázek Výjimečnost fotografií spočívá v tom, že jejich hlavními postavami nejsou sami aktéři, ale diváci. Demonstrace je tedy zobrazena prostřednictvím jakéhosi symbolického zrcadla, v němž se odráží slavnostní atmosféra a emoce vyvolané v lidech stojících na druhém břehu.

Rámec, který si Almendros zvolil pro svou práci, není náhodný. Jedná se o symbolickou rovinu, jež se vrství na hru s obrazy. Než se Soho stačila proslavit jako čtvrť chudých umělců, poté čtvrť yuppies a nakonec jako excentrická bohémská čtvrť plná butiků, galerií a drahých restaurací přitahující tisíce turistů, byla průmyslovou zónou, kde se odehrával bezútěšný život proletariátu.

Výrazová síla obrazů 28JNY překračuje těsné hranice dokumentární fotografie, jež obvykle s jistou bezostyšností přetváří chudobu a utrpení v konzumní umělecký objekt. Spočívá v přenesení pozornosti na samotný účinek díla, na metaforičnost světel a stínů v prostoru a na různorodost diváků – aktérů, symbolického vyjádření sociokulturních souvislostí 21. století.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Nicol Schlezáková

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Špatně naladěná Venuše způsobuje, že je nad vaše síly skloubit přání nejbližších s vašimi finančními možnostmi. Toto omezení na vás doléhá tíživě a je vám to líto. Povzbudí vás přátelé,…

Nejčtenější články

Články odjinud