Letní dovolená na obzoru: Jak si správně vybrat opalovací krém?

Letní dovolená na obzoru: Jak si správně vybrat opalovací krém?

Jelikož sluneční paprsky jsou pro naši pleť i zdraví čím dál škodlivější, ale přesto chceme mít v létě opálené tělo, je vybírání ochranných prostředků čím dál složitější. Na co byste měla při nákupu opalovacích krémů myslet?

Mléko, krém, nebo sprej?

Nejoblíbenějším přípravkem je mléko. Snadno se roztírá, dobře chrání a vyživuje pokožku a lehce se vstřebává. Vyžaduje ale častější aplikaci než krém, který je sice hutnější a hůře se rozmazává, zato ale máte jistotu, že jste nevynechala žádné místo. Navíc často působí i proti vráskám a obsahuje antibakteriální složky. Nevýhodou je, že může ucpávat póry. Nejhůř z výběru vychází sprej. Sice se snadno nanáší, ale zanechává mastné stopy a co je nejdůležitější, mívá nízký ochranný faktor.

Jak si vybrat opalovací krém? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Fototyp pleti, UV faktor a SPF

SPF a UV faktor je vlastně to samé. Abyste věděla, jaký použít, je dobré znát svůj fototyp pleti. Rozeznává se šest fototypů na základě barvy vlasů, očí a tendencí k opálení, nebo naopak spálení. Čím nižší jste fototyp, tím vyšší SPF potřebujete. Nejlépe uděláte, když se při nákupu krému poradíte s lékárníkem, který vám poskytne odbornou radu.

Fototypy:

Fototyp I: Velmi světlá pleť, rusé vlasy, mnoho pih, pokožka se na slunci pravidelně spálí.

Fototyp II: Bledá pleť, světlé vlasy, pihy, pokožka se opaluje do červena a často se spálí.

Fototyp III: Světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, dobře se opaluje, málokdy se spálí.

Fototyp IV: Tmavá pleť, velmi tmavé vlasy, prakticky se nikdy nespálí.

Fototyp V: Velmi tmavá kůže, tmavé až černé vlasy (arabská populace), nikdy se nespálí.

Fototyp VI: Nejtmavší typ, nikdy se nespálí.

Pokračování 3 / 6

Speciální krém na obličej

Na obličej byste měla volit jiný opalovací přípravek než na zbytek těla. Důležité je, aby měl vždy faktor 30–50, abyste předešla tvorbě vrásek. Na zbytek těla můžete v době, kdy je opálené, používat nižší faktor, obličej však vyžaduje stále stejný. V lékárnách seženete i opalovací krém na obličej, který vaší pleť zmatní, vyživí a tónuje.

Pokračování 4 / 6

Různé krémy k moři a do hor

Při výběru krému na opalování berte v potaz také to, kde ho budete používat. V horách je míra slunečního záření vyšší než v nížinách. U moře či u bazénu zase musíte počítat s vodní plochou, která slunce odráží a zvyšuje účinek záření.

Pokračování 5 / 6

Doba trvanlivosti

Obecně platí, že krém byste neměla používat déle než jednu sezónu. Většina opalovacích krémů tak má trvanlivost maximálně šest až dvanáct měsíců. Jestli si z dovolené vozíte zpět téměř plná balení s opalovacími přípravky, která je vám pak líto vyhodit, je to pravděpodobně znamení toho, že je používáte špatně. Mazat byste se totiž měla po každém koupání, a to takovým množstvím krému, že vám na pokožce zůstane filtr, který se vstřebá do pokožky. Uvidíte, že po takovém používání vám krém či mléko stačí sotva na jednu dovolenou.

Pokračování 6 / 6

Jak je to s voděodolným krémem?

Většina lidí si myslí, že když se ráno namaže voděodolným opalovacím krémem, může se až do večera koupat a nemusí se znova mazat. To je ale velká chyba. Pokud se na přípravku píše, že je voděodolný, zpravidla to znamená, že vás ochrání před sluncem i ve vodě, ne, že je odolný proti omytí. Takže po každém koupání v bazénu nebo moři se namažte vždy znovu, jedině tak předejdete spáleninám.

Doporučujeme

Články odjinud