Letní dovolená už teď

18. 2. 2010
Letní dovolená už teď
Ač se to nezdá, blíží se čas plánování letní dovolené. Kam vyrazit, co zažít a po čem vlastně toužíme? Na to je jednoduchá odpověď. Po změně – ať je dovolená pravý opak našeho ka ždodenního života. Lidé stále častěji prosazují ak tivnější způsob cestování.

V posledních letech trávíme dovolenou ve stále vzdálenějších destinacích nebo podrobněji prozkoumáváme notoricky známá, navštěvovaná místa, jako jsou Korsika, Sardinie, Lefkada nebo Korfu. V oblibě je také okruh Egyptem, a to nejen koupání, ale i poznávání památek a přírodních krás. Velmi populární je pro našince stále Chorvatsko, Itálie, Španělsko, Řecko a také Bulharsko.

Zlatá klasika

Pokud máte menší děti a chcete vyrazit na letní dovolenou společně, potom zřejmě zvolíte klasický letecký zájezd k moři, například do Řecka či Bulharska. Ani tam se ovšem nemusíte nudit. Když vás omrzí voda a pláž, lze si zakoupit přímo na místě zájezd s průvodcem a vyrazit alespoň na jeden den za poznáním. Kdo poznává raději individuálně, ten si zapůjčí auto. Ceny se na jednotlivých řeckých ostrovech a poloostrovech Chalkidiki, Korfu, Rhodosu, Krétě či Zakynthosu) příliš neliší. Za půjčení auta – podle typu – zaplatíte od 30 eur na den. Půjčovny aut i motocyklů či vodních skútrů najdete také v Bulharsku. I tady si lze pobyt zpestřit různými atrakcemi, jako jsou lety na motorovém rogalu či seskoky padákem.

A co takhle do kempu?

Jistě nám dáte za pravdu, že nejčastěji potkáte na dálnicích obytné karavany s nizozemskou poznávací značkou. Ovšem už i našinci si oblíbili tento způsob trávení letní dovolené. Má to totiž své výhody. Nejste závislí na obsazenosti hotelů či penzionů, v kempu většinou místo najdete, a pokud se vám tam nelíbí, není problém vyrazit jinam. Kempy jsou dnes velmi dobře vybavené, sociální zázemí je srovnatelné s hotelovým, jen s tím rozdílem, že koupelnu nemáte ve svém pokoji či apartmánu. A kam se vydat? Tady se nabízí převážně Chorvatsko, které je „coby kamenem dohodil“, ze vzdálenějších přímořských destinací je vhodné Španělsko, Francie, Portugalsko. Vydat se můžete samozřejmě i k našim sousedům do Německa. Počítejte ale s tím, že se nemusíte u moře zrovna dvakrát ohřát.

S těmi nejmenšími

Hodláte vyrazit na dovolenou vlastním autem, ale nechcete s sebou tahat dětskou postýlku a batoh plný dětské stravy? Potom se pokuste najít nějaký rodinný hotel. Už na něj natrefíte i u nás, ale je vhodné pospíšit si s rezervací. Mnohem víc jich je v sousedním Rakousku a Německu. Nabízejí veškeré zázemí i pro rodiny s kojenci.

Okružní plavby

Jinou možností, jak si dopřát pobyt i poznání, jsou okružní plavby. Zaplacením lodního lístku si dopřejete rovnou několik požitků – vedle komfortního ubytování a stravy i šanci poznat kus světa, aniž byste museli pořád balit kufry. Další výhodou jsou sportovní vyžití přímo na lodi, dětské programy, noční show a spousta další zábavy. Plující luxusní klimatizované hotely mají restaurace, bary, fitness centra i bazény. Nejlevnější jsou vnitřní kajuty bez výhledu na moře, následují kajuty vnější s oknem a nejlepší, ale také nejdražší jsou ty, které mají balkon. A ceny? Samozřejmě záleží, kam a na jak dlouho se vypravíte. Okružní týdenní plavbu za poznáním Řecka, Itálie či Chorvatska lze pořídit již od 18 000 Kč na osobu.

Autor: Jindra Pelikánová

Foto: Profimedia

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Po vyčerpávajícím týdnu zatoužíte po odpočinku a činnostech, které lze dělat s kamarády. Když si vyrazíte za sportem, vrátíte se domů jako znovuzrození. Zaměřte se také na výchovu dětí.…