Letní filmový kvíz 2: Výlety za stříbrným plátnem

Letní filmový kvíz 2: Výlety za stříbrným plátnem

Minulý měsíc jsme vám přinesli filmový kvíz, kde jste tipovali, který film či pohádka se kde točil. Protože se vám to líbilo, zkuste tentokrát hádat, která hláška je z jakého filmu. Indicie vám snad napovědí dost.

Vy jste se zase kochal, pane doktore!“ – Křečovice

Někomu utkví v paměti především hláška z titulku, jiný okamžitě „vidí“ závozníka Otíka, další Libušku Šafránkovou, která stopuje ponoření pod vodou na jeden nádech… A další, především z těch starších, jsou schopni odrecitovat scénku, končící doktorovým: „Víš co? Jeď do Pelhřimova a prohlídni si tam krematorium, ať víš, do čeho jdeš.“

Křečovice se nacházejí 8 kilometrů od Sedlčan, od Prahy je dělí pouze 45 kilometrů. Jiří Menzel, který je pod touto nezapomenutelnou komedií podepsán, dlouho vybíral takovou vesnici, která nebyla poznamenána socialismem. Nakonec zvítězily Křečovice, rodiště houslisty a skladatele Josefa Suka.

Přijedete-li sem, už na návsi na vás dýchne atmosféra filmu. Jediné, co nikde už nenajdete, je kovová branka, jíž se vcházelo do zemědělského družstva. Budete-li ale zvědavě nakukovat přes branku místním, nebojte se. Za ta léta už si zvykli a filmové turisty zde mají docela rádi.

Pokud si ale budete chtít dát „pivo ze sedmýho schodu,“ nepochodíte. Onen pověstný sklípek má schody pouze dva, zbytek si vykouzlili filmaři. A jak tedy bylo docíleno onoho něžně oroseného efektu? Zcela prozaicky. Pomocí mrazáku…

Stěrače stírají! Klakson troubí! – Praha 3 a Karlovy Vary

Úděsné vrzání na housle, pouštění houslového koncertu z magnetofonu, když tatínek doma „trénuje,“ stahování rolety zády, čištění auta (velorexu) v čistírně a nezapomenutelná písnička Severní vítr. Věřím, že teď není už nikdo, kdo by nevěděl, o jakém filmu je řeč. Víte ale, že byl natočen na základě skutečnosti a knihkupec Vrána se ve vězení na housle skutečně naučil a po osmi letech, kdy mu vypršel trest, na ně skutečně hrál?

Pokud byste si chtěli v „jeho“ knihkupectví koupit knížku, dodnes tak můžete učinit. Stačí se vydat do historického centra Prahy, Kaprova 10. Jen onen důmyslný spínač, které spínaly sličné dámy pomocí zad, asi neobjevíte. Chcete-li vidět ulici, kde Vrána roztlačoval svůj Velorex, budete se muset vydat do ulice U Rajské zahrady. Hned, jak onen prudký kopec uvidíte, „budete doma“.

Utkvěla vám v hlavě závěrečná honička číšníků? Tak to se budete muset vydat na kolonádu v Karlových Varech. Vary se dají bezpochyby označit za filmovou stálici, vždyť už Vlasta Burian zde točil Tři vejce do skla a další řada filmů.

Dědo, jak mám spláchnout? Nech to ležet….

I pod touto krásnou komedií je podepsán Jiří Menzel, který do vísky s názvem Obděnice dojel natočit příběh „Pražáků,“ kteří toužili po kousku přírody. Našli jej u svérázného dědy Komárka v geniálním podání pana Kemra. Manžele Lavičkovy neméně skvěle ztvárnili Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová. Nebo si snad více vybavíte chlácholení „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou?“

Samotná chalupa se v osmdesátých letech dočkala modernizace. Točilo se i v nedalekém Svídí, Radešicích, což je vše v těsné blízkosti Obděnic a můžete to stihnout vidět během jednoho výletu.

Tato kašna, a vlasy paní sládkové, jsou ozdobou našeho města. Vybavíte si hlučného strýce Pepina, zasněnou a přesto fortelnou paní sládkovou v podání nezaměnitelné Magdy Vášáryové? Kadeřníka Bóďu, který ji stříhal krásné dlouhé vlasy na mikádo dle Josephine Bakerové se slzou v oku?

Pokud si myslíte, že na výlet za tímto filmem pojedete do Nymburka, pletete se. Ano, dodnes se tam vaří Postřižinské pivo, ale bohužel, ve filmu si pivovar nezahrál, nesplňoval představy štábu. A tak natáčeli v Počátkách a v Dalešickém pivovaru, který byl pro film fotogeničtější.

Chtěli-li byste se nechat ostříhat v Bóďově oficíně, bohužel nepochodíte. Už léta pouze chátrá, a její slávu už zhola nic nepřipomíná.

Předem varuji milovníky filmových iluzí, aby tyto řádky přeskočili a šli číst dál. Zde totiž odkryjeme dvě iluze, které tento snímek obsahuje. Pokud přesto čtete dál, vězte, že v pověstné scéně, kdy Maryška s Pepinem lezou na komín, na něj nelezli paní Vášáryová a pan Hanzlík, ale kaskadéři.

Stejně tak památná scéna s pivem na ex – ve skutečnosti sklenice krásné paní sládkové měla dvojité dno, a tak na ex „loupla“ něco kolem dvou deci. Na obhajobu paní sládkové nutno podotknout, že „exa loupnout“ umí, ale natáčeli to tolikrát, že v rámci jejího zdraví se filmaři uchýlili k tomuto fíglu.

Kdybych mohl, roztrhnu vás jako uzenky!

Poznáte v této „hlášce“ pohádku ze sedmdesátých let, která proslavila Petru Černockou a nedávno se dočkala i svého pokračování? Pravda, možná že by se daly citovat i známější, ale znalec pozná i z této, o jakou pohádku se jedná. Chcete-li se vydat po stopách pubertální čarodějnice, které se zalíbil svět lidí natolik, že se tady rozhodla zůstat, musíte navštívit město perníku – slavné to Pardubice.

A dobrá rada: Bez mapy města budete zbytečně šoupat podrážky. Budete-li hledat onu památnou studnu, která sloužila jako brána do světa kouzel, bohužel ji nenajdete. Byla jen filmová a potkal ji osud kulis – po natočení potřebných záběrů ji zbourali. Tento osud naštěstí nepotkal Zelenou bránu, před kterou se rádi ukazovala banda výrostků v čele s Mikym Rouskem, kterého nezapomenutelně ztvárnil tehdy začínající Jan Kraus. Dost možná se touto rolí dostal do herci tolik neoblíbené „škatulky“ – grázly a grázlíky hrál pak ještě nesčíselněkrát.

Pokud vám vrtá hlavou, kde bydlel Honza, vydejte se na Sukovu třídu č. 1935. V sousedství žila učitelka, které třídní výrostci přičarovali dva obří zuby. A kdybyste chtěli vědět, kam chodil Honza a Miky s kumpány do školy, vězte, že tato škola dodnes funguje a žáci se v ní stále učí. „Na dlažbě“ poté skončila mladá čarodějnice poté, co vypila odvar z „babského ucha“ neboli šalvěje a ztratila schopnost kouzlit. Bohužel si to uvědomila až po skoku z okna, a tak závěr filmu propajdá se sádrou na noze.

Až naprší a uschne, pitomci!

Tato nádherná, zimně laděná pohádka, se stala nezbytným vánočním doplňkem, stejně jako vanilkové rohlíčky, kapr či bramborový salát. Asi nikdo si neumí představit vánoční svátky bez toho, že by mu Karel Gott zpíval to své „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš,“ případně kůň Jurášek nenesl na hřbetě svou krásnou, něžnou paní na bál k princi, kterého hrál Pavel Trávníček. Málokdo ví, že v té době třiadvacetiletý herec mluvil natolik brněnským hantecem, že jej „namluvil“ kolega Petr Svojtka. Dnes už se tomu nechce ani věřit, když víme, kolik světoznámých herců sám Trávníček nadaboval, včetně nezapomenutelného Hawkeyho v seriálu MASH…

Chcete-li se vydat po stopách této pohádky, a nechcete nic vynechat, pak počítejte i s výletem za hranice naší země. Jedná se totiž o pohádku koprodukční, a proto se část natáčela i v Německu. Právě nedočkaví Němci způsobili, že natáčení nečekalo až na léto, ale točilo se v zimě.

Vzpomínat na svou oblíbenou pohádku můžete na vodním hradě Švihov, který si filmaři, jak je jim podobné, „dotvořili“ k obrazu svému. Přidali ono dřevěné schodiště, vedoucí do domu. Ani pár kilometrů vzdálené okolí nezůstalo nepovšimnuto.

Princův zámek naleznete v Německu, nedaleko od našich hranic. Jmenuje se Moritzburg a je to krásný lovecký zámek, který leží kousek od Drážďan. A rodiče malých princezen, zbystřete! Zámek je v sezoně (duben – říjen) otevřen pro veřejnost denně, v ostatních měsících pouze o víkendech. Takže chcete-li vidět, kde došlo ke ztrátě střevíčku, máte nádherný námět na výlet.

Kam až sahají Hujerovi?

Poslední hláška nás z pohádky přenese do „studentského“ prostředí – ač se děj odehrává ve škole, jedná se o školu večerní, pro pracující. A tak v roli studentů exceluje především Jiří Sovák coby nenapravitelný sabotér svého vzdělávání, které mu jeho socialistický zaměstnavatel chce dopřát, a velmi zdatně mu sekundují Josef Kemr (jeho „půjč mi kružítko“ také zlidovělo), šplhoun Hujer, který nosíval „švestičky ze zahrádky, kdybyste se neurazil....

Za tímto filmem se musíte vydat do Roudnice nad Labem, kde stojí továrna, v níž se natáčely dílenské záběry a do pražské Dušní ulice, kde se natáčely interiéry školy. Pokud byste se chtěli podívat přímo do továrny, obrňte se trpělivostí. Potřebujete k tomu totiž souhlas vedení firmy, ale na druhou stranu – milovníci tohoto filmu určitě nebudou litovat trochy té námahy. Jen varujeme, že ona pověstná točna se zde už nenachází.

Chcete si projít ty chodby, kde se procházeli Hujer, Plha, Kroupa, Šlajs, Týfová? Kde se sešikoval klan Hujerových (mimochodem, lidé nosící toto příjmení zrovna neoplývají vděkem vůči duu scénáristů Svěrák – Smoljak….) a kde se stařičcí rodiče Plhovi přišli zeptat na syna? Tak to musíte na obchodní akademii v Praze – Dušní.

A ještě jedno místo v republice tento film proslavil: obec Kojčice u Pelhřimova, kam scénáristé „nastěhovali“ rodiče žáka Plhy. Zdejší obyvatelé dodnes přemýšlejí, jak asi jeli Plhovi do Prahy – zda vlakem a přesedali v Táboře, nebo autobusem bez přestupu. Dodnes, když se tento film vysílá v televizi (a že patří k zahájení školního roku jako Tři oříšky pro Popelku k Vánocům), se na něj skoro celá obec dívá hrdě v místní hospodě. A jak říkají místní: Každý se směje něčemu jinému, ale smích zní celou dobu.

Tipovali jste správně?

Vesničko má středisková

Vrchní, prchni

Na samotě u lesa

Postřižiny

Dívka na koštěti

Tři oříšky pro Popelku

Marečku, podejte mi pero

Foto: Profimedia.cz a Youtube.cz

Doporučujeme

Články odjinud