Letní filmový kvíz: Výlety za stříbrným plátnem

13. 7. 2013
Letní filmový kvíz: Výlety za stříbrným plátnem
Léto, to jsou výlety do přírody, ale také řada filmů, které k této roční době neodmyslitelně patří. Pokud se chcete vydat po stopách vašich oblíbených filmů a pohádek, poradíme vám a dokonce si můžete i zkusit tipnout, kde se co točilo. Zkuste správně spárovat název filmu či pohádky s místem!

Kvíz: Zkuste si správně spárovat číslo a písmeno, abyste dostali správnou kombinaci místa a filmu či seriálu. (Př. 1C) Správné odpovědi najdete na konci článku.

A – Šíleně smutná princezna

B – Návštěvníci

C – Jak dostat tatínka do polepšovny

D – Ať žijí duchové

E – Starci na chmelu

F – S tebou mě baví svět

G – Nemocnice na kraji města

H – Léto s kovbojem

1 Malá Lečice, Bezdědice u Hostomic (Středočeský kraj)

Tento film patří mezi letní klasiku. Hlášky z něj už zlidověly, „já tady znám každou krávu, ale vás jsem tu ještě neviděl, případně „Ty máš srdce v kalhotách?“ Hlavní role nezaměnitelně ztvárnili Jaromír Hanzlík s Danielou Kolářovou, a zdatně jim sekundoval Oldřich Vízner. Chcete-li se přenést do světa vašeho zamilovaného letního filmu, asi se vám to už zcela nepodaří. Jak vzpomínají místní rodáci, stromy za třicet let od natáčení „poněkud povyrostly“ a klidné místo se stalo poměrně rušným – není problém zde potkat motorkáře, ale i TIR.

Kde to je?

Pokud ale rádi cestujete vlakem, jeďte z Prahy přes Zadní Třebaň až do Bezdědic. Tento nedlouhý výlet vás přenese do světa letní filmové klasiky. A až příště uslyšíte „já si poradím se spoustou krav, mě dvě tchýně….,“ jen se pousmějete o něco více.

Klepněte pro větší obrázek

2 Blatná (Strakonicko, Jihočeský kraj), Bojnice (SK)

Tuhle pohádku natáčeli, když generace rodičů dnešních „middle age“ byla v jejich letech. Nicméně zub času byl milosrdný a ušetřil ji jak politických agitek, tak cenzorských zásahů. Možná vás překvapí, že už zlidovělá pohádka s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem se natáčela i na Slovensku. Na tom by možná až tak nebylo nic zvláštního, kdyby filmaři nekouzlili v jedné scéně! Princ, který nic nedbá na varování princezny, že je větev suchá, stojí na větvi, která roste v parku zámku Blatná.

Voda, která ho přivítá, ale nešplouchá v Blatné, kdepak! To jen zakouzlili filmoví trikaři a prince „přestěhovali“ až do Bojnice, z dnešního pohledu už v zahraničí – až na Slovensku. Kromě již zmíněných hlavních hrdinů jsou také nezapomenutelní rádci v podání Josefa Kemra a Darka Vostřela, kvůli kterému pohádka skončila na dlouhá desetiletí v trezoru. Chcete napovědět? „kujme pikle, pikle kujme, obvyklé i neobvyklé…“, případně povzdychnutí mluvčího Kokošky: „Já to ještě nečet´a mám to umět koktat.“

Kde to je?

Vodní zámek Blatná najdete 95 km od Prahy na Strakonicku. Zámecký park je veřejnosti přístupný, akorát branku, kterou pak prince stráže odvádějí, zatímco on kárá princeznu, aby se mu nesmála, nenajdete. Tu si filmaři postavili a po natočení zase zbourali. Nicméně i tak se vám na Blatné bude moc líbit a zaručeně poznáte spoustu míst z vaší oblíbené pohádky, která už oslavila úctyhodné pětačtyřicetiny.

3 Bor neboli Praha

Asi bychom těžko hledali člověka, který by neznal prakticky první seriál, který se u nás vysílal. Obsazen byl tehdejšími hvězdami všech generací: Ladislav Chudík, Ladislav Pešek, Ladislav Frej či Miloš Kopecký… Ale abychom nezapomněli na něžnější pohlaví, musíme také zmínit Elišku Balzerovou, Andreu Čunderlíkovou, Janu Štěpánkovou, nebo také nezapomenutelnou Ivu Janžurovou. Mezi lidmi se už bezpečně usadily hlášky „ Kdyby hloupost nadnášela, pak Vy budete lítat jako holubička,“ případně „vy kráááááááávo nebeskááá,“ obě z úst zemitého doktora v podání Miloše Kopeckého. Jeho legendární tvůrce jej zasadil do nemocnice v menším městečku, které nazval Bor. Pokud byste jej ale hledali na mapě, neuspěli byste. Bor totiž neexistuje.

Kde to je?

Na výlet „do Boru“ vám bude stačit lístek na pražskou MHD. Možná vás to překvapí, ale to, co bylo zváno Borem, je klidná část Prahy a ona slavná budova, kde se odehrávala většina děje, a které dodnes zůstal mezi lidmi vžitý název „Soví hrad.“ Nyní sice už vypadá jinak, než v roce 1977, kdy se zde natáčel legendární seriál, ale základ zůstal stejný. Jen proti minulosti už není nuceně rozdělen na bytové jednotky, ale slouží jako luxusní bydlení top manažerům (v nedávné minulosti zde bydlela top manažerka telefonního operátora, nyní zde žije jeden z významných finančníků).

A pokud se budete chtít podívat, kde žil nevěrný doktor, který zamotal hlavu krásné sestřičce s plachým pohledem, nebudete muset ani nikam daleko. Stačí popojít jen cca 20 metrů od Sovího hradu.

Vrtá vám hlavou, ve které nemocnici se natáčely interiéry? Možná vás překvapí, že v žádné. Jako filmová nemocnice posloužila budova ČZU v Praze – Suchdole.

4 Dolní Dvůr u Vrchlabí, Karlova Studánka

Ačkoliv se děj komedie století má odehrávat v Beskdydech, místo, kam taťkové nuceně vzali kvůli stávce maminek svou drobotinu, byste tam hledali marně. Ačkoliv se expedice „apalucha“ měla odehrávat v krajině, zvané „Ydykseb,“ budete-li chtít zavzpomínat, budete se muset vydat do Krkonoš a Jeseníků. „bytové“ scény se točily v Praze, ve vilové čtvrti ve Vokovicích.

Kde to je?

Apaluchu najdete 7 km od Vrchlabí, u Dolního Dvora na Zlatém návrší. Prakticky se nezměnila, takže nebudete mít problém se lusknutím prstů přenést do vašeho zamilovaného filmu, kde kromě jiného zazněla hláška „Matýsek se…..,“ zbytek si určitě doplníte sami.

Soucítíte vždy s Janou Šulcovou, která po vlastním pozadí sjede po uhlí do sklepa? Tato scéna se točila v hotelu Morava, který dodnes funguje a nic vám nebrání zde přenocovat. V tomto hotelu měl základnu štáb.

Pokud byste si chtěli zkusit „noční úprk“ Pavla Nového za manželkou v podání Zdeny Studenkové, který kamarádi považovali za zálety, rozhodně by vám běžky nestačily. Spíš by to musel být nikoliv zálet, ale spíš přelet, neboť body A a B jsou od sebe zatraceně daleko – až v Karlově Studánce v Jeseníkách, což je úctyhodných 180 kilometrů…

Vrtá vám hlavou, kde se natáčely interiéry zdravotnického zařízení? Pak vězte, že posloužila pražská Nemocnice na Bulovce.

5 Vesec u Sobotky, Věžický rybník

Rošťák, který toužil po tatínkovi a v prvním díle ho i získal, maminka baletka, tatínek horolezec. Už víte? V druhém díle se staronová rodinka prohání na kole, aby ve finále zakotvila v „rodné chalupě“ tatínka Luboše, k maminčinu vyděšení, kde má trávit své volné dny. Už na první pohled jí je jasné, že sandálky na podpatku a šatičky lehké jako vánek nepřijdou ke slovu. Místo toho zaklekne, popadne rejžák a pokusí se zcivilizovat k velké nelibosti dědečka celé bydlení. A co teprve, když se Anna rozhodne zužitkovat vše, co jí nabízí příroda, to dokonce dědeček zoufale zavyje „Ta snad zavaří i šišky…!“

Kde to je?

Přemýšleli jste někdy, kde se asi ukrývá Dračí zub, či pověstná „zkratka,“ kterou jezdil Luboš s Vaškem na nákupy? Pokud byste hledali skálu, která se jmenuje Dračí Zub, neuspěli byste. Tato skála se totiž ve skutečnosti jmenuje Skaut a tyčí se nad rybníkem s nepoetickým jménem Věžák. Onu oblíbenou zkratku byste našli u hospody v Krčkovicích.

Těžším oříškem je samotná dědova chalupa, ke které je skutečným uměním se dostat. Jeden deník dokonce vyhlásil „pátrání,“ aby se dozvěděl, kde se tento skvost ukrývá. A slavil úspěch! Ozvala se paní, která se v této chalupě přímo narodila.

„Jeďte k zámku Humprecht, pak před Vescí doprava na rytířovu lhotu, pak kouseik z kopečka. V ostré zatáčce vpravo na polní cestu, která přechází v úvozovou cestu. Neuhněte v jejím rozvětvení. Až bude končit les po pravé straně, držte se opět vpravo. Pojedete dlouho, a dlouho nic neuvidíte, ale neklesejte na mysli. Pak mezi stromy uvidíte jeden domek. A když pojedete dál, jste tam!“ Chalupa už změnila majitele, a přestože jí už je 140 roků, pořád je krásná.

6 Lounky

Chodili spolu z čisté lásky, a sedmnáct jim bylo let, zpívá „černá trojka kytaristů se zachmuřenými tvářemi. Přestože je tomuto filmu stěží uvěřitelných 49 roků, na poetice mu zub času skutečně neubral. Neustále si hledá své diváky mezi všemi, přestože noví diváci již klidně mohou být vnoučaty těch, za jejichž mládí byl film točen.

Příběh filmové lásky (dnešníma očima skoro jen platonické) mezi Hankou a Filipem, které nepřeje „kápo“ Honza, neboť si také na Hanku myslí, s krásnou a mladou učitelkou v podání Ireny Kačírkové, baví a dojímá i dnes. Chcete-li „hlášku,“ tady ji máte: „Soudružko, Masaryk, Marx, a Seneca, jde to dohromady?,“ ptá se Hanka „soudružky učitelky“ na obsah Filipovy knihovny.

Kde to je?

Patrně vás nepřekvapí, že Lounky, které úředně spadají pod sousední Chodouny, naleznete v chmelařské oblasti v Ústeckém kraji. Natáčelo se od srpna do října roku 1963 a ke konci natáčení už si filmaři museli zajišťovat svěže zelenou barvu chmele nástřikem. A jestli máte rádi „koupací“ scénu, pak vězte, že pro herce rozhodně nešlo o osvěžení v parném dni. Točila se totiž až v říjnu, kdy sice bylo slunečno, ale rozhodně už ne vedro.

Milujete proslulé taneční scény před školou? Pak vás asi bude zajímat, že „škola“ je sice krásně opravená, ale dětem už neslouží. Sídlí v ní soukromá firma, která vyrábí např. i vybavení pro potápěče.

Chcete-li se do Lounek podívat, vězte, že je najdete 7 km od Roudnice nad Labem. Překvapí vás i majestátnost Labe, která v roce 2002 tuto obec zaplavila. Přesto ale nebudete mít problém se přenést do doby, kdy zde tento muzikál vznikl.

Klepněte pro větší obrázek

7 Krakorec, Nový Knín

„Fujtajbl vespolek,“ případně „alá gyps,“ pronesená Rytířem Brtníkem z Brtníku, případně „dumky žalky“ v podání jeho malé dcerky Leontýnky vám bezpečně napoví. Tato nádherná pohádka se točila v ještě krásnějším prostředí hradu Krakovec. Pokud toužíte vstoupit do stavu manželského, zde, v romantických kulisách můžete.

V Krakovci byste nenašli kamenný obchod. Ten se zavřel koncem devadesátých let. Zásobování obyvatel zajišťuje pojízdná prodejna.

Kde to je?

Romantický Krakovec najdete 15 km od Rakovníka. Kromě západní strany je všude les a končí zde silnice, takže dojem konce světa je dokonalý. Další scény se točily v 80 km vzdáleném Novém Kníně, včetně té proslulé, kdy děti sedící na kašně s dalekohledem „šmírují“ jednání o hradě – žampiony, nebo správa hradu dětmi. Na náměstí také přijelo ono prapodivné vozidlo, složené z různých součástek. Tyto komponenty pocházely skutečně z různých vozů, a poskytli je obyvatelé domu v zatáčce, kde každou chvíli někdo boural.

8 Pelhřimov, Počátky

Expedice Adam 84. Znalci už vědí, o jaký seriál pro mládež se jedná. A nostalgicky se usmívají tehdejší představě, jak to bude vypadat za 500 let, neboť je překonána už dnes. Chcete „hlášku?“ Máte ji mít: „Karas, pršíme,“ případně „CML, hovoří CML….“

Filmová Kamenice je ve skutečnosti Pelhřimov. Pamětníci dodnes vzpomínají na natáčení scén na náměstí, zvláště ti, kteří byli před dvaatřiceti lety dětmi. Kolotoče totiž stály na náměstí celé léto, skutečně fungovaly a mimo natáčení byly dětem volně k dispozici.

Kde to je?

Filmaři se na divákovi opět dopustili kejklů. Expedice vchází do hotelu vstupem na Pelhřimovskou radnici, scény v hotelu byly ale natáčeny v Počátkách, vzdálených 27 km od Pelhřimova. Hotel, který se jmenuje Modrá Hvězda, má za sebou hvězdnou filmovou kariéru. Kromě tohoto seriálu si před ním Magda Vášáryová dala ono pověstné pivo na ex v Postřižinách a nocovali zde Jakub Špalek s Janem Svěrákem v další letní klasice: Jízdě.

Pokud byste se zde ale chtěli ubytovat, abyste nocovali tam, co expedice Adam 84, pozor. Seriál se točil převážně na chodbách tohoto hotelu, interiéry pokojů vykouzlili filmaři v ateliérech.

Leží vám v hlavě, kde leží onen pověstný rybník Bejšovec, který génius Adam se svou Ali vypustili? Chcete-li se u něj vyfotit, musíte jet do Neveklova na Benešovsko.

Seriál zavítal i mimo naši zemi, což vzhledem k tomu, že byl natáčen za hlubokého socialismu, je co říci. Káťa s delfíny plavala v nizozemském Harderwijku, v německém Göhrenu se natáčel návrat expedice domů a „Centrum Sever“ zůstalo v tehdejší republice, z dnešního pohledu už také v zahraničí: Vysoké Tatry, Chleba, Vrátná Dolina.

Máte to správně?

1H, 2A, 3G, 4F, 5C, 6E, 7D, 8B

Zdroj: Profimedia.cz a Youtube.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Sobotní radovánky budou probíhat mimo domov. Ani minutu se vám nechce sedět doma, tudíž jste v přátelském kontaktu a podniknete i výlety. V domácím prostředí panuje dobrá atmosféra, ale i…