Letní nástrahy, které byste neměla podceňovat: V jakých případech je vhodné si zavolat záchranku? | Foto: iStock

Foto: iStock

Letní nástrahy, které byste neměla podceňovat: V jakých případech je vhodné si zavolat záchranku?

Prázdniny nám můžou pěkně pokazit různé zdravotní komplikace. Některé jsou sice dost nepříjemné, ale poradíte si s nimi sama. Jsou ale situace, které rozhodně nepodceňujte. Někdy totiž může dojít k vážným zdravotním následkům, nebo dokonce ohrožení života. Kdy byste měla okamžitě vyhledat lékařskou pomoc?

Otrava houbami

Sběr hub je skvělou letní zábavou, měla byste si být ale vždycky jistá, co sbíráte. Neméně důležité je s jedlými houbami správně nakládat. Při zapaření nebo hnilobě se totiž stávají také toxickými.

Symptomy při otravě z hub nastupují velmi rychle a v některých případech znamenají vážné zdravotní následky. Proto je třeba se při podezření z otravy co nejdříve dostat do nemocnice a nejlépe vzít i zbytky rizikových hub pro určení. Projevy jako nevolnost, zvracení, průjem, pocení, nadměrné slinění a poruchy vidění přicházejí už bezprostředně po jídle nebo i následující den.  

Jaké jsou projevy otravy houbami a jak si zachránit život? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Otrava jídlem

Vysoké teploty bohužel nahrávají otravám z jídla. V létě si proto dávejte větší pozor na to, co jíte. Obezřetná buďte hlavně u pokrmů, kam se dávají syrová vejce. Bývají to různé dresinky nebo točené zmrzliny. Rizikové je také grilování kuřecího masa, které by mělo být vždycky důkladně propečené. Ovoce a zeleninu důkladně omývejte a jídlo, které se vám už nezdá, nebo dokonce divně zapáchá, už rozhodně nejezte.

Symptomy se objeví už po několika hodinách od nákazy nebo během čtyř týdnů, záleží na typu bakterií. Zpravidla jde o nevolnost, zvracení, případně i o průjem a horečku. Pokud jsou příznaky mírné a odezní do 48 hodin, není třeba vyhledat lékařskou pomoc. Postačí vám klid na lůžku, dieta, pít dostatek vody a doplnit minerály. Jakmile příznaky trvají déle, doprovází je svalová slabost, zmatenost a ve stolici objevíte krev, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Zanedbání situace totiž může způsobit vážné zdravotní následky jako poškození imunitního systému, ledvin, vznik artritidy nebo vysokého krevního tlaku a v případě otravy botulotoxinem hrozí i smrt.

Pokračování 3 / 5

Uštknutí zmijí

Ránu rozříznout, vysát a končetinu zaškrtit? V žádném případě! Takové rady platily při uštknutí zmijí dříve, ale ukázaly se jako neefektivní, nebo dokonce rizikové. Místo toho se snažte znehybnit končetinu, abyste snížila vstřebávání jedu do krve. Vhodná je bandáž končetiny k tělu. Místo škrtidla pak použijte elastické obinadlo, které uvažte nad místem uštknutí směrem k tělu. Kousnutí pak chlaďte obkladem, aby se zmírnil otok a zpomalilo se vstřebávání jedu. Pokud máte po ruce dezinfekci, také ji použijte.

Z počátku se objeví jen malé ranky, které pak získají nafialovělý lem, a dochází k otoku. Mohou se ale objevit i doprovodné komplikace jako dechové potíže a infekce v ráně. Může vám být na zvracení, můžete se víc potit, také se objevuje zvýšená teplota, pocit žízně, bolest břicha a průjem, u alergiků pak může dojít až k anafylaktickému šoku. V každém případě je ale potřeba se co nejrychleji dopravit do nemocnice nebo si rovnou zavolat záchranku.

Pokračování 4 / 5

Bodnutí hmyzem

Hmyz nám dokáže výlety do přírody pěkně znepříjemnit. Nad nějakými pupínky od komárů a ovádů můžeme mávnout rukou, případně větší svědivý otok chladit a namazat antihistaminickým gelem. Některý hmyz může být ale nebezpečný zejména pro alergiky a citlivější jedince. Zpravidla to bývají včely, čmeláci, vosy a sršně. Záchranku volejte vždy, když dojde k celkové alergické reakci – dušnost, pocit staženého hrdla, šířící se otok a vyrážka po celém těle, otok jazyka a anafylaktický šok. Lékaře vyhledejte i tehdy, když se obtíže po bodnutí zhoršují, objevuje se infekce (teplota, zimnice) nebo výrazný otok nemizí ani po dvou dnech. K lékaři zajděte i tehdy, kdy se po kousnutí klíštětem objeví otok s bílým středem nebo máte chřipkové stavy.  

Pokračování 5 / 5

Úpal a úžeh

Pobyt na sluníčku nebo v přehřáté místnosti může vyústit ve zdravotní potíže až kolaps. Pokud se vám udělá mdlo, nevolno, nebo se dokonce objeví teplota, hned se napijte a přemístěte se do chládku. Také pomáhá, když se budete chladit studenými obklady nebo si namočíte končetiny a vlasy. Rychlý zásah zdravotníků je ale potřeba tehdy, kdy už dochází ke ztrátě vědomí. Takový stav rozhodně nepodceňujte, protože už jde o život.

Doporučujeme

Články odjinud