Hydratace neškodí v jakémkoliv množství
První rada bude možná znít triviálně, pro hydratované rty je ale naprosto klíčová: Pijte dost vody či neslazených tekutin. Pokud budete v horkém počasí na konzumaci nápojů zapomínat, vedle úžehu a úpalu riskujete také přesušené, rozpraskané rty, které budete poté dostávat do kondice dlouhých několik dní.
Jak si nanést červenou rtěnku? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 5
Pečujte o rty ve spánku
Jestli se řadíte mezi fanynky rtěnek či lesků na rty, vždy si pod ně nezapomeňte aplikovat balzám s ochranným faktorem. Protože rtěnky a lesky rty vysušují, večer se zaměřte na pečlivé odlíčení. Účinným trikem je natřít si rty těsně před spaním balzámem. Ten se o hydrataci postará, když budete spokojeně spát.
Marta Pušová
24. května 2019
Pokračování 3 / 5
Rty si nikdy neolizujte
Tohle zná asi úplně každý. Když vás začnou pálit rty a vy zrovna po ruce nemáte balzám, naprosto automaticky si je začnete olizovat, abyste jim aspoň na moment ulevila. Po chvíli vás už rty pálí o něco víc a po pár hodinách je z toho rozpraskaná pokožka, někdy i se zarudnutím na okraji rtů. Je tomu tak proto, že rty nemají ochrannou vrstvu a hned, jak se tekutina vypaří, se citlivá pokožka začne přesušovat. Zapomenout si přibalit balzám se v horkých, slunečných dnech zkrátka nevyplácí.
Marta Pušová
15. února 2019
Pokračování 4 / 5
SPF a pravidlo dvou hodin
Nejenže je ve rtech méně melanocytů, pokožka na rtech je také mnohem tenčí a citlivější než na zbytku vašeho těla. Ochranu před sluncem proto potřebuje nepřetržitě během celého dne. Při vybírání správné tyčinky doporučujeme volit co nejvyšší ochranný faktor SPF, i tak je ale třeba, abyste nezapomínala na aplikaci zhruba jednou za dvě hodiny, po této době totiž ochrana přestává fungovat.
Lucie Houdková
10. května 2019
Pokračování 5 / 5
Soustřeďte se nejen na UVB, ale i UVA
Paprsky UVB mají vliv na horní část kůže, díky nim se opalujete, ale také spalujete, a právě ony způsobují rakovinu kůže. UVA paprsky pronikají hlouběji do pokožky a způsobují její stárnutí. Problém pak přichází ve chvíli, kdy se u přípravků soustředíte jen na SPF. Ten totiž udává jen to, jak dlouho můžete na slunci být, než se spálíte. Jde tedy primárně jen o ochranu proti UVB záření. Na trhu je ale celá řada přípravků, které dokáží bojovat i se škodlivým UVA. Ty jsou většinou označené jako širokospektrální ochrana nebo mají na obalu uvedenou ochranu jak před UVB, tak i UVA.
Lucie Kořistová
26. června 2023