Letní shakespearovské slavnosti 2005 - program na celé léto

8. 4. 2005
Letní shakespearovské slavnosti (17. června -10. září) pokračují už devátým ročníkem. V předchozích letech Slavnosti navštívilo až 40 000 diváků a o festivalu se psalo jako o jedné z hlavních událostí kulturní sezóny. Také letošní program naznačuje, že Slavnosti opět překročí rozměr pouhé letní divadelní přehlídky.

Pokud jde o program Slavností, pořadatelé z Agentury Schok plánují zatím nejpestřejší inscenační skladu v celé festivalové historii. „Kromě dvou repríz chystáme poprvé hned tři premiéry,“ říká ředitel festivalu Michal Rychlý. Celkem se tak na Pražském, brněnském a Bratislavském hradě odehraje až 113 představení.

Také generální partner festivalu, skupina PPF, hodlá toto léto uspořádat akci, která by festival dále rozšířila. Loni takto v rámci Slavností proběhla hojně navštívená výstava Maximální fotografie. Velkoformátové fotografie špičkových českých autorů, instalované na nádvořích a zahradách Pražského hradu, si v létě prohlédlo přes 60 000 lidí. „S obdobnou fotografickou výstavou, která se stejně jako festival odehraje pod širým nebem, počítáme i tento rok,“ uvedla za PPF mluvčí Romana Tomasová.

Vedle divácky stále atraktivního Hamleta s Jiřím Langmajerem, který se na Slavnostech objeví už třetí sezónu, a reprízy loňské novinky Romeo a Julie v režii Martina Huby, bude opět nastudována nová inscenace. Komedii Večer tříkrálový připravuje zkušený divadelní, televizní a filmový režisér Viktor Polesný. Ten vybíral z kvalitních divadelních herců, kteří se do povědomí zapsali i díky svým výrazným rolím před kamerou. V titulní úloze Šaška by se tak měl objevit Jiří Langmajer v alternaci s Miroslavem Táborským, v roli Olivie se po kratší mateřské přestávce představí Linda Rybová (v alternaci s Hanou Ingondou Ševčíkovou, hereckým „objevem“ z Hřebejkova filmu Horem Pádem). Další úlohy ztvární například Jitka Schneiderová (Samotáři), Jiří Pecha (Nuda v Brně, Pupendo), Oldřich Navrátil (Sluneční stát, Bylo nás pět) a Marek Taclík (Jedna ruka netleská). Výraznou figuru sluhy Malvolia vytvoří Alois Švehlík, letos nominovaný na Cenu Thálie (alternuje Jan Vlasák). V komické roli pana Ondřeje Třasořitky uvidíme jeho syna Davida Švehlíka (alternuje Kamil Halbich).

Program roku 2005 počítá i s titulem Shakespearovi šašci, navazující na – loni beznadějně vyprodané – představení Blázni a milenci a básníci. Komponovaný večer, věnovaný tématu Shakespearových šašků, klaunů a bláznů, sestavil a se svými hosty osobně uvede překladatel Martin Hilský v režii Borise Rösnera.

Program české a moravské části Slavností doplní i několik představení Kupce benátského v režii slovenského divadelníka Romana Poláka. „Tento titul uvidí letos diváci především v Bratislavě, v České republice ji chceme regulérně nasadit až příští rok,“ upřesňuje ředitel Slavností Michal Rychlý. V titulní roli židovského lichváře Shylocka se představí charismatický Bolek Polívka, úlohu jeho dcery Jessiky ztvární Bolkova skutečná dcera Anna Polívková.

„Oslovení Bolka Polívky do této poněkud nezvyklé úlohy dobře ilustruje, čím vlastně Shakespearovské slavnosti chtějí být,“ říká Michal Rychlý. „Podobně jako on, i my máme svou reputaci, publikum i jasně vymezený repertoár – navzdory těmto devízám se však nevzdáváme možností, jak diváky znovu zaujmout a překvapit.“

zdroj: 2MEDIA.CZ

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Do práce se vám po prodlouženém víkendu vůbec nechce, ale nemusíte mít obavy, že se něco pokazí. Budete excelovat a prosazovat své parádní myšlenky. Jste nad věcí, víte, kdy máte přestat a…

Nejčtenější články

Doporučujeme