Letní slavnosti staré hudby

19. 7. 2011
Letní slavnosti staré hudby
Letní slavnosti staré hudby zahájí v pátek 22.7. v Míčovně Pražského hradu hudba panovnických dvorů. Program nazvaný Na křídlech lva, který v pátek 22. července zahájí 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu, zazní v podání sedmičlenného německého souboru Musica Fiata.

Mezi Pražany stále oblíbenější festival Letní slavnosti staré hudby uvede v Praze mezi 22. červencem a 8. srpnem i další věhlasná jména a soubory, jako je belgické vokální těleso Capilla Flamenca, nizozemská Música Temprana nebo Les Lunaisiens z Francie.

Devítičlenná Capella de Ministrers ze Španělska v čele s houslistou Carlesem Magranerem rozehraje nálady a barvy v programních skladbách Matea Flechy, tzv. ensaladách.

Špičkový vokální soubor Capilla Flamenca z Belgie přednese program nazvaný Festa Liturgica vystavěný na mariánských nešporách, hymnech a mši, které pro vysoce kultivované a duchovní prostředí burgundského dvora na přelomu 14. a 15. století zkomponoval mistr renesanční polyfonie Pierre de la Rue.

Música Temprana složená z hudebníků jihoamerického původu působících v Evropě roztančí Trojský zámek v rytmech latinskoamerického baroka.

Americký hráč na cink Doron David Sherwin spolu s cembalistkou Barbarou Marií Willi naváží v Anežském klášteře na započatou tradici recitálů pro tento specifický dechový nástroj, který na českou hudební scénu uvedly ve větší míře právě Letní slavnosti staré hudby. Představí raně barokní program obsahující virtuózní kusy i tklivé melodie psané pro benátské a římské chrámy.

Kuriozitou letošního ročníku je vystoupení belgického tria Laterna Magica složeného ze dvou csakanů a kladívkového klavíru. Hudebníci z valonského regionu představí brilantní, raně klasicistní program v podání na zcela neznámý dechový nástroj, původně píšťalu uherských pastýřů, která se však ve své době používala také jako hůl či zbraň a prosadila se zároveň v hudebních salonech období Biedermeieru.

Velkolepé zakončení festivalu slibuje program nazvaný Král přichází představující ceremoniální ouvertury, pochody a entrées určené pro versailleské slavnosti Ludvíka XIV. a skvostný výběr árií z oper a baletů J. B. Lullyho. Ve Španělském sále Pražského hradu zazáří francouzští sólisté Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati ve spolupráci s residenčním souborem Letních slavností staré hudby - Collegium Marianum, dechovým souborem Arena Musicale a s francouzskými Les Lunaisiens.

Více informací na www.letnislavnosti.cz.


POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!

ČTĚTE TAKÉ: Kartářka Dagmar Kludská: Co nás čeká a kterým celebritám vykládala karty?

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Blíženci, na startovní čáře března máte dost energie a v práci se vám daří prosazovat své názory. Je pravda, že už nejste tak na vrcholu jako v minulém období, ale prozatím vám to…