Léto ještě nekončí: Dermatoložka radí, jak si správně vybrat opalovací krém | Foto: iStock

Foto: iStock

Léto ještě nekončí: Dermatoložka radí, jak si správně vybrat opalovací krém

Sluneční paprsky dokážou ještě hodně potrápit. Nebezpečné pro pokožku je ale i podzimní sluníčko. Nezapomínejte proto ani teď na vhodnou ochranu pokožky a zvolte opalovací prostředek, který pro vás bude nejlepší. Jaký vybrat, jak se správně slunit a proč je důležitá také péče po opalování, vám objasní MUDr. Lenka Kulmanová, dermatoložka z kliniky estetiky SKIN CARE Liberec.

„Při opalování bychom měli přihlédnout ke svému fototypu kůže a délku pobytu na slunci mu přizpůsobit. Mezi 11. a 15. hodinou je lepší vyhledávat stín, kůži chránit vhodným oděvem a oči slunečními brýlemi. Nezapomínejte na to, že opalovací krémy je nutné nanášet opakovaně, působením vody a potu se totiž jejich účinnost snižuje.“ To jsou základní pravidla pro správné opalování, která doporučuje MUDr. Lenka Kulmanová, dermatoložka z kliniky estetiky SKIN CARE Liberec.

Jak ulevit kůži při spálení sluníčkem? Podívejte se na video:

Jak se vyznat v opalovacích krémech a údajích na nich uvedených?

Úkolem opalovacích krémů je chránit pokožku před nebezpečným ultrafialovým zářením (zkratka UV záření). Většinu UV záření, které dopadá na zem, tvoří tzv. UVA záření – je to až 99 %. Zbývající část je doplněna agresivnějším UVB zářením a dalšími druhy záření. UVA záření způsobuje alergie a hyperpigmentaci. Je prokázáno, že kvůli němu pokožka rychleji stárne. Nebezpečnější UVB záření může za opálení, ale také spálení kůže. Poškozuje DNA kůže a ohrožuje její povrch.

Někteří výrobci opalovacích krémů uvádějí stupeň ochrany proti UVA záření – označuje se jako UVA PF. Pokud je na prostředku uveden údaj UVA pouze v kroužku bez číselného údaje, pak krém splňuje minimální předepsanou normu EU. Takových opalovacích prostředků, které údaj obsahují, je ale poskromnu.

Co však musí obsahovat každý opalovací krém, je údaj o tom, jaký poskytuje stupeň ochrany proti UVB záření – zkratka SPF. Jedná se o stanovení ochranného faktoru, který nám říká, jak dlouho mohu být na slunci, než začne docházet k nezdravému spálení pokožky. 

Věnujte pozornost také složení opalovacích přípravků. Mohou být na bázi minerálního (fyzikálního) nebo chemického filtru. „Většina opalovacích krémů obsahuje kombinaci chemických a fyzikálních filtrů, přičemž obě skupiny mají svá pro a proti. Chemické filtry jsou kosmeticky příjemnější, ale u citlivých jedinců mohou vyvolat podráždění. Fyzikální filtry odrážejí širší spektrum záření, nedráždí, ale ve vyšší koncentraci zanechávají na pokožce bílé zabarvení,“ vysvětluje Kulmanová. Pokud vyberete opalovací prostředek, kde jsou oba filtry, pak jste komplexně chránění před UV zářením jako takovým.

Jaký je nejlepší opalovací krém a jak jej vybrat?

To nelze jednoduše říct. Každý si musí najít ten svůj, který mu bude vyhovovat. Někdo upřednostňuje krém před olejem, jiný má rád přípravky s obsahem hydratačních složek nebo jiných vitamínů. Pro uživatele je podstatná i voděodolnost přípravku. V každém případě by měla být nejdůležitějším faktorem správně zvolená SPF ochrana. Vyhnete se tak nebezpečnému spálení a zbytečně svoji kůži neohrožujete.

Při volbě SPF ochrany berte v úvahu váš fototyp pleti a s tím související reakci na sluníčko. Fototypy 1 s velmi světlou pletí, která reaguje na sluníčko spálením do červena, musejí sáhnout po vyšších faktorech jako např. 40–50 . Naopak fototypy 4 mají sluníčko rády a téměř nikdy se nespálí. Mohou použít SPF 10–20.

Stupeň SPF také napovídá, jak dlouho nás bude prostředek chránit před UV zářením. Pokud víte, že se spálíte za 10 minut pobytu na slunci, a zvolíte SPF 10, pak vás prostředek bude krýt zhruba 100 minut. Výpočet je jednoduchý – vynásobíte hodnotu SPF dobou, kterou vydržíte na slunci bez spálení. Nezapomínejte ale, že tento údaj je spíše orientační. Účinnost může být snížená kvůli pocení, koupání, utírání se ručníkem a dalšími faktory.  

Jaký opalovací krém pro děti a k moři nebo do hor?

„Děti do šesti měsíců bychom měli chránit před sluncem spíše režimovými opatřeními a slunečnímu záření je nevystavovat. U dětí starších šesti měsíců pak preferujeme krémy s fyzikálními filtry vzhledem k tomu, že dětská kůže je citlivější a má jiné absorpční vlastnosti než kůže dospělého. Chemické filtry by mohly snadněji vést k podráždění. Doporučila bych minimální ochranný faktor 30, ideálně pak 50+,“ objasňuje Kulmanová.

Jedete-li k moři či do hor, přibalte opalovací krémy s mírně vyšším faktorem, než který běžně používáte v ČR. U moře je vhodné vyhnout se slunečním paprskům přes poledne. Opalovací prostředek aplikujte minimálně 20 minut před pobytem na slunci a pravidelně jej obnovujte – i po každém koupání.   

Co je na opalování nejlepší? Krém, mléko, olej, sprej, či pěna?

V tomto případě záleží hodně na vašem vkusu. Krém se může hůře roztírat, ale je velmi odolný a při aplikaci nevynecháte žádné místo na pokožce. Mléko se roztírá lépe, a pokud již máte nějakou sluneční spáleninu, pak je jistě vhodnější než krém. Olej se také snadno nanáší, většinou hodně hydratuje a vyživuje pokožku. Můžete si s ním ale zamastit oblečení a vlasy. Podobně je to s nanášením také u sprejů. Tady ale dejte pozor na nežádoucí vdechnutí nebo stříknutí do očí. Gely a pěny nejsou moc obvyklé, nicméně dobře se s nimi pracuje a někdy obsahují také chladivé složky. 

Opalovací krém na obličej a make-up: Jak si spolu rozumějí?

„Oblast obličeje, krku a dekoltu je vhodné ošetřovat krémy s UV faktorem pravidelně a celoročně, předcházíme tak předčasnému stárnutí kůže i tvorbě pigmentací a snižujeme riziko vzniku kožních nádorů, “ vysvětluje Kulmanová.

Pokud potřebujete na obličej nanést make-up, máte v zásadě dvě možnosti. Můžete nejprve použít opalovací krém na obličej a po dalších 15 minutách nanesete make-up, jak jste zvyklí. Druhou variantou je použití make-upu s ochranným faktorem. Na rty je vhodné namazat také speciální kosmetiku s SPF ochranou.

Přípravky po opalování jsou vhodné i pro děti

„Používání tzv. after sun přípravků je vhodné. Absorbované UV záření vede nejen k pigmentaci, ale také ke ztluštění rohové vrstvy a následnému olupování. Uvolňují se volné kyslíkové radikály, které ovlivňují buněčné struktury a vedou k předčasnému stárnutí kůže. Přípravky po opalování kůži promažou, zmírní olupování a díky obsahu antioxidantů sníží její poškození UV zářením, “ dodává Kulmanová.

Nezapomínejte proto na vhodné poopalovací přípravky nejenom pro sebe, ale také pro děti. Tuto péči si zaslouží celá pokožka těla, tzn. také obličej a krk. Tělo tedy promazávejte denně, vždy večer, když ukončíte pobyt na slunci.

Doporučujeme

Články odjinud