Slovinsko Foto: Archiv Invia

Slovinsko Foto: Archiv Invia

Skandinávie Foto: Archiv Invia
Německo Foto: Archiv Invia
Krkonoše Foto: Archiv Invia
Island Foto: Archiv Invia
8
Fotogalerie

Léto ještě nekončí: Pokud vás moře neláká, vyrazte do netradičních destinací

I když prázdniny se už pomalu chýlí ke konci, období letních dovolených stále ještě nekončí. Krásné počasí bývá v turistických destinacích i v září a nemusíte nutně k moři. Pokud vás slunění na pláži neláká, zkuste si vybrat některý méně tradiční cíl.

Procestujte Skandinávii

Čím víc na sever, tím větší pravděpodobnost, že se nesnesitelné horko změní v příjemné klima. Minimálně máte jistotu, že moře tu nebude mít 30 stupňů, ale zůstane po celé léto krásně osvěžující. Skandinávci přitom milují koupání, a tak nejen pláže, ale i centra velkých města jsou k tomu uzpůsobena. Skvělým příkladem je dánská Kodaň. Rozhodně stojí za to skandinávské země i procestovat, jejich příroda je nádherná. Na každém kroku si tu však užijete i krásnou architekturu a design, které jsou navíc s přírodou často přímo propojeny – žít v souladu s ní je totiž pevně zakódováno v místní nátuře.

Na co si dát pozor u cestovního pojištění? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Přírodě blíž na Islandu

Ultimátní a nedotčenou krajinu však najdete až ještě dál na severu. Leží zhruba na půli cesty mezi Evropou a Amerikou a rozkládá se tu největší ledovcová oblast Evropy, důkazem je třeba ledovec Vatnajökull. Ale stejně důležitou roli, jakou má v téhle zemi led, hraje i oheň. Jsou tu aktivní sopky, mohutné gejzíry, temná lávová pole, pláže mají černý písek. Na Islandu se nezbavíte dojmu, že jste našli místo, kde má příroda nad člověkem stále ještě převahu. Jste tu neustále obklopeni zelení, mořem, skalami, ledovci i sopkami, počasí se neustále mění a hvězdná obloha je neuvěřitelná.

Pokračování 3 / 6

Faerské ostrovy

Tyto maličké ostrovy severně od Velké Británie jsou autonomním územím Dánského království s pouhými 50 tisíci obyvateli. Rozhodně tu musíte vidět největší jezero Faerských ostrovů Sørvágsvatn. Zamiřte také na ostrov Vágar, k vodopádu Mulafossur, kterému se tady říká Gásadalur kvůli stejnojmenné vesničce v jeho blízkosti. Krásný výhled je z vrcholu skal Trælanípa. „Přímý let nečekejte, většinou se létá s přestupem v Kodani. Při přistání se připravte na turbulence, které se dají celkem věrně přirovnat k jízdě na horské dráze, ale ve větší rychlosti. Přesto je místní nazývají mírnými. Na Faerách je to zkrátka rutina,“ popisuje tisková mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Pokračování 4 / 6

Objevte Slovinsko

Slovinsko je zapomenutou perlou Evropy, přestože sousedí s turisticky velmi vytíženými zeměmi, jako jsou Itálie a Chorvatsko. Slovinská příroda a historické památky jsou přitom možná ještě hezčí a přitom o mnoho klidnější. Najdete tu úplně vše – hory, jezera, divoké řeky, obrovské jeskyně i krásná města, jimž vévodí hlavní město Lublaň.

Pokračování 5 / 6

Do Německa na kole

Vyrazit do rakouských Alp napadne každého, kdo má rád hory. Na jejich německou část se ale často a neprávem zapomíná. Německo je skvělé i pro dovolenou na kolech, je tu totiž více než 40 tisíc kilometrů cyklostezek, jejich síť je perfektně rozvinutá a velmi dobře značená. V horách si dáte pěkně do těla, pokud ale preferujete něco klidnějšího, vydejte se podél řek, jako jsou Rýn, Mosela, Labe, Mohan, Neckar, Nahe, Sála, Unstruta nebo Ára. V jejich okolí je nejen krásná krajina, ale jsou zde i vyhlášené vinařské oblasti, takže zdaleka nemusí jít jen o aktivní dovolenou.

Pokračování 6 / 6

Zůstaňte v Česku

I v Česku sice každým rokem přibývá tropických dnů, ale taková horka jako na jihu Evropy tu nezažijete. Zvlášť pokud se vydáte do hor. Krkonoše a Šumava jsou jistota, ale pokud se chcete vyhnout davům, zkuste spíš Beskydy, Jeseníky nebo Krušné hory. V příjemném počasí je krásně i v menších českých městech, jako jsou třeba Litomyšl, Tábor, kouzelná jsou samozřejmě i lázeňská města.

Doporučujeme

Články odjinud