Léto přichází: 5 tipů, se kterými budete v letní sezóně krásná

Léto přichází: 5 tipů, se kterými budete v letní sezóně krásná

Za pár dní konečně oficiálně přivítáme léto, které krom krásného počasí obnáší také odhalování se u bazénu či na pláži. Abyste se cítila co nejlépe, máme pro vás tipy, jak se na horké letní období připravit.

Nešetřete opalovacím krémem

„Používat byste měli přípravky s širokospektrální ochranou, které blokují dopad UVA i UVB paprsků,“ poukazuje na nejdůležitější vlastnost opalovacích krémů dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. UVB paprsky mají za následek spálení kůže, kdy člověk zčervená nebo se dokonce sloupe. UVA paprsky prostupují hlouběji do kůže a jsou příčinou jejího předčasného stárnutí, vrásek a mohou způsobovat i rakovinu kůže. Ač běžné spálení od slunce zvyšuje riziko rozvoje melanomu (pokud se spálíte dvakrát do roka, riziko vzroste trojnásobě), UVA záření způsobuje větší poškození v buňkách na úrovni DNA. Jakmile se poškození DNA nahromadí, může mít za následek nekontrolovatelný růst buněk a rozvoj onkologického onemocnění.

Hodnota SPF se vztahuje výhradně na UVB záření a značí, jak dlouho můžete na sluníčku zůstat, aniž byste se spálili. Pokud máte hodnotu SPF 15, pak můžete na slunci bez úhony zůstat patnáctkrát déle, než kdybyste žádný opalovací krém nepoužili. Aplikaci dostatečného množství pravidelně opakujte, zejména pokud plavete nebo sportujete. Ani ten největší „držák“ na pleti nevydrží déle než 80 minut.

VIDEO: Jak si vybrat správný krém na opalování, a který faktor je pro vaši pokožku ten pravý? Podívejte se na video a zjistěte to!

Pokračování 2 / 5

Věnujte pozornost nohám

Plísňová onemocnění nohou jsou dnes na vzestupu a zejména léto, kdy chodíme na veřejné plovárny, je pro ně ideální období. Nenechte se zmást, jestli si myslíte, že když se chodíte koupat jen k rybníku, máte vyhráno. Plíseň můžete chytit i v přírodě. Preventivně na nohy aplikujte produkt proti mykózám, kdykoliv budete opouštět bazén, sprchy a koneckonců i rybník. Dalším pravidlem je důsledné nošení žabek či jiných pantoflí.

S plísní můžete přijít do styku i na profesionální pedikúře. Jak mít jistotu, že nic „nechytnete“? Doneste si vlastní nástroje. S otevřenými botami přichází na přetřes další častý problém, zarostlé nehty. Jakmile se objeví, je složité se jich zbavit. Pedikérky obvykle zarostlý nehet vyříznou, dermatologové někdy celý nehet strhnou. Nejlepší je podle odbornice na krásu Martiny Šmidrové podstoupit laserové ošetření, které remodeluje nehtový val a zabrání recidivě.

Jak přítomnost plísně poznáte? Kůže svědí, praská, objevují se na ní šupinky a začervenání, někdy vznikají puchýřky. Nejčastěji se objevuje mezi prsty nebo na klenbě chodidla. V případě mykózy nehtu dochází k jeho drolení, ztluštění a zežloutnutí, může dokonce dojít až k oddělení od nehtové ploténky.

Pokračování 3 / 5

Zbavte se pocení

Pocení je sice důležitý termoregulační mechanismus organismu, ale čeho je moc, toho je příliš. Jaké je řešení?

Botulotoxin: Lékař injekčně aplikuje neurotoxin do oblasti, kde chce zamezit pocení. „Botox“ potlačí zvýšenou aktivitu potních žláz. Výsledek nicméně není napořád a zákrok je třeba opakovat.

Iontoforéza: Neporušeným povrchem kůže procházejí díky stejnosměrnému proudu ionizované látky, které pravděpodobně dočasně blokují potní vývody v kůži.

Laserové ošetření: Teplo, které laserový paprsek v kůži vyvolá, stáhne potní žlázy. Výsledkem je jejich vyřazení z činnosti až na několik let.

Pokračování 4 / 5

Dejte si do nosu

Přes léto byste měla změnit a odlehčit stravu. Vzhledem k riziku dehydratace navyšte příjem potravin bohatých na vodu, jako jsou melouny či okurky. Protože pocením ztrácíme minerály, zejména draslík, pravidelně konzumujte pomeranče, které jsou na tento stopový prvek bohaté. Důležitá jsou také oranžová a červená barviva karotenoidy. Najdete je dále třeba v mrkvi, zelené zelenině či mangu. „V těle se přeměňují na vitamín A, který ještě více podporuje přirozenou ochranu pleti před poškozením slunečním zářením,“ popisuje jeden z jeho přínosů MUDr. Kravciv. Nejsnáze a nejchutněji „do sebe“ dávku vitamínů dostanete v podobě osvěžujícího zeleninovo-ovocného smoothie.

Pokračování 5 / 5

Zacilte na celulitidu

S „pomerančovou kůží“ je to běh na dlouhou trať. Skutečnou příčinu celulitidy zatím nikdo neodhalil, jedná se pravděpodobně o kombinaci genetických, hormonálních a vnějších faktorů. Co s tím, když už léto klepe na dveře a na změnu životního stylu a hubnutí není čas? Okamžitý efekt mívají celotělové zábaly, které využívají kofeinu či skořice. Organismus se tak zbaví přebytečné vody a pleť se vyhladí. Jejich efekt se nicméně po pár hodinách vytratí. Dalším způsobem je ruční lymfatická masáž. Tu je třeba podstoupit pro viditelný účinek vícekrát za sebou. Masér se zaměřuje na podkoží, kde kruhovitými a spirálovitými hmaty působí jemným tlakem a stimuluje k aktivitě mízní systém a lymfu. Dochází k prokrvení oblasti a vypnutí pleti, masáž působí také proti dalšímu letnímu neduhu – otokům nohou. Bohužel, ani zde nelze očekávat trvalý účinek.

Doporučujeme

Články odjinud