Léto si žádá tabletku multivitaminu denně

5. 6. 2001
Léto si žádá tabletku multivitaminu denně
Léto a jeho prosluněná atmosféra vyláká z ulity obývacího pokoje i toho nejzarputilejšího lenocha. Teplým letním dnům se přizpůsobuje lidský organismus změnou svých metabolických pochodů. Zvyšuje se aktivita hormonů, cítíme se psychicky i fyzicky svěží, chceme se líbit a být aktivní.

Léto si žádá tabletku multivitaminu denně

Léto a jeho prosluněná atmosféra vyláká z ulity obývacího pokoje i toho nejzarputilejšího lenocha. Teplým letním dnům se přizpůsobuje lidský organismus změnou svých metabolických pochodů. Zvyšuje se aktivita hormonů, cítíme se psychicky i fyzicky svěží, chceme se líbit a být aktivní.

Právě se začátkem letní sezóny začíná mnoho lidí bojovat s nadváhou. Přirozená změna termoregulace a snížená potřeba příjmu potravy je v letním období těmto pokusům nakloněna. Nemusíme vyrábět tolik tělesného tepla jako v zimě a tělo nepotřebuje takový přísun vysoce energetické stravy, bohaté na tuky.

Dostatek čerstvé zeleniny a ovoce na letních tržištích je pro mnohé motivací ke snadnějšímu přechodu na zdravý způsob stravování. Kopce zeleninových salátů k večeři a kila šňavnatého ovoce dokáží snadno navodit představu, že pro své zdraví a štíhlou linii děláme dostatek. Avšak ruku na srdce. Kolik z nás opravdu zůstane pouze u salátů, celozrnného chleba, či rýže. Reprezentativní výzkum společnosti STEM/MAR z června loňského roku dokazuje, že nadpoloviční většina z nás si myslí, že se stavuje zdravě, ale průzkum dokazuje, že pouze u 9% populace se dá s jistotou tvrdit, že žijí v souladu se zásadami zdravé výživy.

V obou případech, aň už jde o radikální změnu jídelníčku a přechod na relativně zdravou, ale jednostranně zaměřenou stravu nebo naopak o nevyvážený a těžký jídelníček, nedostává se našemu tělu dostatek důležitých složek pro optimální vývoj organismu. I když potravou přijmeme podstatnou část vitaminů, minerálů a stopových prvků, náš organismus si s nimi nedokáže v mnoha případech efektivně poradit a část těchto složek odchází z našeho těla nevyužita.

Dalším rizikovým faktorem, při kterém nám hrozí úbytek vitaminů a minerálů, je zvýšená sportovní aktivita v letním období. Ťbytek některých minerálů může způsobit únavu, která přechází až do svalových křečí.

Co dodat závěrem? Není nad to, zbavit se nadbytečných kilogramů a vybudovat si zdravé stravovací návyky. Avšak i při nejlepší snaze nedokážeme organismu dodat ideální množství všech potřebných vitaminů a minerálů z běžné stravy. Proto jsou zde multivitaminové přípravky, které si v posledních letech získávají stále větší oblibu. Jejich pravidelné užívání totiž dokáže zajistit dostatečné pokrytí denní spotřeby všech, pro organismus, potřebných a důležitých látek. Jedním z nejkomplexnějších multivitaminových preparátů na našem trhu, obsahující optimální množství vitaminů, minerálů a stopových prvků, je Centrum od A až po Železo. Kompletní množství aktivních látek a navíc také tekutiny dodá právě přes léto další přípravek řady Centrum - šumivé Centrum Effervescens.


Důležité vitaminy, na které bychom neměli v létě zapomínat v souvislosti se zvýšenou aktivitou:

Se zvýšenou letní aktivitou nám hrozí nedostatek vápníku a hořčíku. Vápník je hlavním minerálem, zapojujícím se do svalového stahu. Při zvýšené pohybové aktivitě ho tedy samozřejmě více ztrácíme. Podobně je na tom i hořčík. Máme-li obou minerálů nedostatek, pociňujeme křeče ve svalech, nejčastěji v lýtkách. Se zvýšenou svalovou aktivitou odchází pod horkým letním sluncem z těla, společně s potem, i draslík. Ten však potřebuje náš organismus co nejlépe udržet. Je totiž velmi důležitý pro mezibuněčnou výměnu, správnou funkci enzymů a také udržuje rovnováhu tělesných tekutin.
Kromě všech těchto zmíněných minerálů bychom měli v létě dopřát organismu vitamíny A, C, E a beta karoten, jež se podílí na odbourávání volných radikálů. Vitamín C navíc chrání pojivové tkáně a vitamin E funguje jako spořič kyslíku, zlepšující regeneraci organismu. Dalším důležitým vitaminem, který bychom si měli v létě rovněž hlídat, je vitamin B1. Toho totiž spotřebujeme při fyzické aktivitě patnáctkrát více než jindy. Je-li ho však v našem organismu nedostatek, cítíme svalovou slabost, únavu a mohou přijít i zažívací potíže.


Kompletní řada přípravků Centrum:
Centrum od A až po Železo s kompletním složením pro dospělé
Centrum Silver se speciálním složením pro osoby nad 50 let
Centrum Junior pro děti od 3 let
Centrum Effervescens je nejkompletnější šumivý multivitamin (31 složek) na českém trhu

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jen zřídka potřebujete pomoc jiných, protože se spoléháte sami na sebe. Nyní však podporu přátel oceníte. S jejich chválou a důvěrou se postavíte nepříjemnostem čelem. Jedná se zejména o…

Nejčtenější články

Doporučujeme