Čápi bílí zažili v roce 2024 mimořádně úspěšnou hnízdní sezónu. Česká společnost ornitologická (ČSO) zaznamenala 837 hnízd s mláďaty, což je nejvyšší počet od začátku sledování v roce 2014. Rekordní byla také účast dobrovolníků, kterých se zapojilo 1192, a společně nasbírali cenná data o hnízdění čápů.
Čápům bílým se letos v České republice mimořádně dařilo. Česká společnost ornitologická (ČSO) oznámila, že v letošní hnízdní sezóně bylo v Česku zaznamenáno 837 hnízd, na kterých vyrostla čapí mláďata. To představuje nárůst o 122 hnízd oproti loňskému roku a jde o nejvyšší počet od roku 2014, kdy ČSO začala program Čapí hnízda koordinovat.
Gabriela Dobruská, koordinátorka programu Čapí hnízda, zdůraznila význam letošního sčítání: „Téměř 1200 dobrovolníků přispělo během sezóny 14 000 jednotlivými pozorováními. I když nás čeká ještě zpracování všech dat, už teď víme, že letošní sezóna byla mimořádná.“ Dobrovolníci tak významně přispěli nejen k evidenci čapích hnízd, ale i k detailnímu sledování čapí populace v Česku.
ČSO sleduje průběh hnízdění čápů bílých v programu Čapí hnízda od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku 2014, u příležitosti jejich celostátního i mezinárodního sčítání.
Pozorování čápů ještě neskončilo, zapojte se do sledování
ČSO také upozornila, že pozorování čápů nekončí s koncem hnízdní sezóny. V následujících týdnech budou čápi migrovat přes území České republiky a ornitologové vyzývají veřejnost, aby nadále sledovala čápy na polích a loukách, kde se často shlukují ve velkých hejnech. Pro vkládání těchto pozorování slouží faunistická databáze na webu birds.cz.
Díky spolupráci s dobrovolníky ČSO získala cenné informace o aktuálním stavu čapí populace. Mezi zajímavé poznatky patří například existence 350 nikdy neobsazených hnízdních podložek, které na čápy marně čekají, nebo že na sloupech elektrického vedení je postaveno více než 160 hnízd, přičemž tento typ hnízdění vykazuje rostoucí trend.
Letošní rok je navíc významný také díky 8. mezinárodnímu sčítání čápů bílých, které poskytuje důležité informace o globálním stavu populace čápů bílých. V České republice tuto aktivitu zaštiťuje právě ČSO.
Mezinárodní sčítání čápů 2024
- 8. mezinárodní sčítání čápů bílých
Mezinárodní sčítání probíhá jednou za deset let. Koordinuje ho německá organizace na ochranu přírody a partner BirdLife International NABU. Při posledním sčítání v roce 2014 hnízdili čápi bílí v 54 zemích Evropy, severní Afriky a Asie, ve 48 z těchto zemí sčítání proběhlo. V rámci jednotlivých zemí je sčítání koordinováno partnery BirdLife International, vědeckými institucemi a dalšími neziskovými organizacemi. Za Česko sčítání koordinuje Česká společnost ornitologická. V roce 1984 byla stanovena celková populace čápa bílého na 135 000 párů, v roce 2014, při posledním mezinárodním sčítání, byla odhadnuta na 272 000 párů. Zatímco ve střední Evropě byla populace mezi lety 2004 a 2014 stabilní, ve východní Evropě docházelo k mírnému nárůstu (+14 %), v západní dokonce k silnému vzestupu početnosti (+34 %).
- 4. celostátní sčítání čápů černých
Celostátní sčítání čápů černých koordinuje AOPK ČR ve spolupráci s dalšími subjekty (ČSO, Český svaz ochránců přírody a Lesy České republiky). Předchozí ročníky sčítání byly velmi pozitivní. Odhadované počty pro celou republiku rostly, zaznamenáno bylo přibližně 300 a 400 párů v letech 1994 a 2004, a v roce 2014 to bylo 505 pro celou ČR. V posledních několika letech však přicházejí z různých částí našeho území zprávy o poklesu pozorování až úplném vymizení čápů černých (jižní Morava, východní Čechy či Doupovské hory).
Díky rekordnímu počtu hnízd a velkému zapojení dobrovolníků se letošní sezóna stane významným milníkem v historii monitorování čápů v Česku a poskytne cenné poznatky pro jejich ochranu do budoucna.
Zdroj: Česká společnost ornitologická