Leze už vám rodina na nervy? 5 rad psychologa, jak nepropadnout ponorce

28. 3. 2020
Leze už vám rodina na nervy? 5 rad psychologa, jak nepropadnout ponorce
V Číně v oblastech zasažených koronavirovou epidemií explodoval po zrušení karantény počet žádostí o rozvod. Být mezi čtyřmi stěnami je prostě nápor na nervy. Když teď musíme být zavření doma, snažte se ponorkové nemoci předcházet, ať taky u vás neleží rozvodové papíry na stole. Psycholog Jan Kulhánek radí, jak toto těžké období zvládnout.

Deprese i fyzické útoky

Byt 1 + 1, 50 metrů čtverečních, 4 lidé. Za normálních okolností tráví dospělí téměř celý den v práci, starší dítě je ve škole, mladší ve školce. Doma se sejdou odpoledne, udělají večeři, pohrají si, dcera si napíše úkoly. Za pár hodin jdou děti spát a rodiče odpočívají u televize. O víkendu rodinka vyrazí někam na výlet nebo jdou aspoň na dlouhou procházku, na níž potkávají své známé a s každým prohodí pár slov.

Jenomže teď je epidemie koronaviru. Školy jsou zavřené, hodně školek už taky, matka má ošetřovačku a otci zaměstnavatel nařídil práci z domova. Do toho vláda vydala zákaz vycházení, lidé mají dodržovat karanténní opatření a omezit styky s dalšími lidmi. Čtyři lidé jsou najednou „uvězněni“ na malém prostoru. Po týdnu si již začínají lézt na nervy a atmosféra začíná houstnout.

Pro stav vzrůstajícího napětí mezi osobami trávícími společně hodně času bez okolních podnětů se vžil název ponorková nemoc. Nejčastěji se projevuje nechutí k člověku, který nám byl donedávna blízký, a tak vznikají zbytečné hádky a rozepře. V horším případě může skončit i fyzickým napadením. Přitom osoba, která „ponorkou“ trpí, nejen sama hádky vyvolává, ale může též trpět velkou úzkostí, či dokonce depresemi. Jak takovému stavu předejít?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnešek je jako stvořený pro romantické chvíle ve dvou. Pokud si chcete udělat hezký večer, pozorujte s partnerem hvězdy. Na večerní obloze spatříte Venuši, bohyni lásky. Ať už máte…