ICQ bylo svého času oblíbeným komunikačním prostředkem Foto: 

ICQ bylo svého času oblíbeným komunikačním prostředkem Foto: 

Daly se na něm hrát i hry Foto: ICQ
Spousta lidí se přes OCQ seznamovala Foto: iStock, FB Pure devadesátky 
Libimseti.cz byla drsná seznamka Foto: Letemsvetemapplem.cz
Spousta lidí toužících po seznámení chodila na Lidé.cz Foto: Letemsvetemapplem.cz
7
Fotogalerie

Libimseti, xChat nebo ICQ: Takto jsme se seznamovali v miléniu! Vzpomínáte?

V dnešní internetové době je seznamování snadné – stačí na mobilu otevřít Tinder nebo jinou populární seznamku a vybírat si z desítek potenciálních protějšků. Jak jsme se ale na internetu seznamovali na začátku tisíciletí, kdy ještě neexistoval Facebook ani Instagram a o chytrých telefonech jsme si mohli nechat leda zdát? Třeba prostřednictvím chatovacích místností nebo na tehdy zbrusu novém portálu Libimseti.cz!

Kdo by si nepamatoval seznamku Libimseti.cz, kterou mnozí familiárně nazývali „Líbko“. Největší éru slávy zažila krátce po miléniu a nutno říci, že hodně uživatelů ji nepoužívalo k seznamování, ale k prachobyčejnému hodnocení vzhledu. Jestli vám přijde Tinder, aktuálně nejoblíbenější seznamka, ve které nabízené protějšky během chvíle odmítnete posunutím doleva, nemilosrdný, tak věřte, že hodnocení potenciálních protějšků bylo na Libimseti.cz ještě krutější!

Veřejné profily jsme totiž mohli ohodnotit známkou od 1 do 10, přičemž základním kritériem pro hodnocení byl samozřejmě vzhled na fotkách, které uživatel na svůj profil nahrál. Někteří si neodpustili i troufalé výsměšné komentáře, které bylo možné k profilu daného člověka připsat, a tak se Libimseti.cz stalo ideálním nástrojem kyberšikany. Přesto ale „Líbko“ přežilo do dneška a někteří se přes něj stále pokoušejí seznamovat.

Co dělat, když nevyjde první rande? Podívejte se na video:

Chatovací závislosti

Dalším místem, které jsme na začátku tisíciletí používali pro seznamování, byly nejrůznější chaty – třeba slavný xChat, portál Lide.cz nebo dětský web Alík určený mladším teenagerům. Dnešní sociální sítě byly v té době ještě v nedohlednu, a tak jsme čas trávili právě na chatu.

Někteří se na chat dychtivě přihlašovali doslova hned, sotva spustili počítač, a trávili na něm hodiny času. Seznámit se na chatu bylo možné  poměrně snadno, protože většina místností byla lokálně nebo tematicky zaměřená a uživatelé si mohli psát i v soukromých zprávách. Na webu Lide.cz si navíc každý mohl vyplnit svůj profil včetně fotek a administrátoři pořádali pravidelné srazy, které byly zcela ideální formou pro seznámení.

O-ou! Připojíš se večer na ICQ?

Zapomenout samozřejmě nelze ani na ICQ, kde jsme si ovšem většinou nepsali s úplně cizími lidmi. Nejdřív nám náš idol musel říct své ICQ číslo, podle kterého jsme si ho vyhledali a přidali. Dva tři roky po boomu tlačítkových mobilů a prozvánění jsme si zkrátka rychle zvykli psát si dlouhé konverzace raději po ICQ. Mnozí si určitě ještě vybaví legendární zvuk „O-ou“, který doprovázel příchozí zprávu. Nekončící konverzace, které se někdy protáhly až do pozdních hodin, byly samozřejmou součástí ICQ.

Do ICQ později přibyly i hry, které jsme mohli se svými vysněnými protějšky, již byli zrovna on-line, pařit – třeba kulečník nebo kámen nůžky papír. A mimochodem – víte, co zkratka ICQ znamenala? „I Seek You“ neboli „Hledám tě“!

Doporučujeme

Články odjinud