Lída Formanová míří do Sydney

11. 9. 2000
Zbývalo několik málo dnů do odletu naší atletické reprezentace na Olympijské hry v australském Sydney. Samozřejmě nebude chybět ani úřadující mistryně světa v běhu na 800 m Ludmila Formanová a její trenérka, bývalá mistryně světa a dodnes držitelka světového rekordu na 800m Jarmila Kratochvílová.

Lída Formanová míří do Sydney

Zbývalo několik málo dnů do odletu naší atletické reprezentace na Olympijské hry v australském Sydney. Samozřejmě Klepněte pro větší obrázek nebude chybět ani úřadující mistryně světa v běhu na 800 m Ludmila Formanová a její trenérka, bývalá mistryně světa a dodnes držitelka světového rekordu na 800m Jarmila Kratochvílová. Obě dvě jsme zastihli při tréninku na čáslavském stadiónu a položili jim několik otázek

Jarmila Kratochvílová má za sebou úspěšnou sportovní kariéru. Kromě cenných medailí nejen z olympiády, ale i mistrovství světa a Evropy má také bohaté zkušenosti, které předává druhým, dnes především Lídě Formanové.
"Lídu jsem začala trénovat před dvanácti lety. Už tehdy jsem si při pohledu na ní říkala, že právě ona by mohla být budoucí mistryní světa. Lída začínala ponejprv na 60m, 150 a 300m tratích. Jako juniorka přešla na 400m a později na osmistovku."

Jarmilin předchozí i současný život je spojen s čáslavským stadiónem. PKlepněte pro větší obrázek o ukončení závodní kariéry se rozhodla pro trenérskou dráhu právě tady v Čáslavi. Na otázku proč nezatoužila po jiném působišti, například Praze, říká:
"Víte, já jsem člověk, který je velmi úzce fixován na své okolí, rodinu a přátelé. Nepočítala jsem s tím, že bych trénovala reprezentaci. Začala jsem pracovat v tehdejším tréninkovém středisku mládeže v Čáslavi, kde se mými svěřenkyněmi staly právě Lída Formanová, Hanka Benešová�.Řada svěřenců samozřejmě postupem času odchází do jiných klubů, nejčastěji tam, kde mohou studovat na vysoké škole, kterou Čáslav nabídnout nemůže."

Klepněte pro větší obrázek Že je atletika dřina, ví nejlépe sama. Když vzpomíná na dobu svého závodění, říká:" Změnila se celá řada věcí, podmínky, prostředí (běhala jsem tehdy na škváře), přístup,doba. Ovšem základ všeho vidím stále v tréninku."
U Lídy spočívá trénink v běhu a posilování. Podle trenérky musí být silná, vytrvalá a rychlá. To je velice těžká kombinace. " Když například běžíte stovku, musíte ze sebe vydat maximum hned od začátku, není tam čas na žádné velké taktizování. U osmistovky je to jiné."
V přípravném období trénuje Lída 6 hodin denně, 2-3 krát týdně je v posilovně, kde nazvedá 20-25 t. Dokonce i v zimě se trénuje venku. "Prostě nejdříve odhrneme sníh, a potom běháme", říká trenérka s úsměvem.
Letos jim vyšel Český atletický svaz vstříc a Jarmila Kratochvílová se dostala Klepněte pro větší obrázek do hlavní výpravy, a tak bude moci být Lídě nablízku. Do olympijské vesnice přiletí 19. září a již 22. září Lída poběží, finále připadlo na 25. září. Dostat se do finále si kladou obě jako hlavní a nejdůležitější úkol. Svojí současnou formu hodnotí Lída takto: "Pro přípravu jsem udělala maximum, teď bude záležet také na štěstí, dobrém zdravotním stavu. Čeho se asi nejvíce obávám je taktická chyba." Jako úřadující mistryně světa nemá svoji pozici vůbec lehkou. "Je to velice zavazující. Celá řada lidí očekává, že budu opět zlatá, ale já bych brala jakoukoli medaili. Snažím se nepodléhat příliš těmto tlakům, neboň život není pouze o medailích." Kromě běhu na 800m startuje na olympiádě také ve štafetě ve složení Formanová, Benešová, Fuchsová, Buriánová.
V současné době studuje ve 2. ročníku na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze. Skloubit závodění, atletickou přípravu a školu není vůbec lehké, a tak si každý ročník rozkládá na víceleté studium.
Studium zvolila především proto, že nechce nechat nic náhodě. " Absolvovala jsem střední zemědělskou školu, kterou zřejmě v praxi nikdy nevyužiji. Po skončení závodní kariéry chci mít určitou jistotu a kvalifikaci." Jestli to bude trenérství se Klepněte pro větší obrázek ještě uvidí. Sama ví, že to není vůbec procházka růžovým sadem.
Až se jednou rozhodne pro ukončení sportovní kariéry, těší se na rodinu a děti. " Termín, kdy skončím se závoděním si nestanovuji nijak přesně. Bude záležet především na zdravotním stavu, na motivaci�. Hranicí pro mne ale je olympiáda v Aténách v roce 2004." Svůj život stejně jako Jarmila Kratochvílová spojuje s městem Čáslav. Za loňské vítězství na MS v Seville jí město darovalo stavební pozemek, a tak nevylučuje, že zde bude žít natrvalo.
Za své úspěchy vděčí Lída nejen sobě, ale také svojí trenérce. O tom, že se jedná o mimořádně schopný tandem, svědčí celá řada dosavadních sportovních úspěchů Ludmily Formanové.
rok 1993 - ME juniorů - zlato na 800m
rok 1995 - halové MS v Barceloně - štafeta - 2. místo
rok 1998 - halové ME - zlato na 800m
rok 1999- halové MS v Maebashi - zlato na 800m
rok 1999- MS v Seville - zlato na 800m

Za celou redakci přejeme Lídě Formanové hodně štěstí a úspěchů na olympiádě v Sydney.Lída v rozběhu musela poprvé v životě ze závodu odstoupit.

"Byl to hrozný pocit, právě tady a před tolika lidmi. Teď snad ani tolik nebolí zranění jako zklamání ze ztracené olympiády, protože jsem měla výbornou formu. Lepší než před rokem v Seville," zoufala si atletka z Čáslavi, která na minulém MS vybojovala zlatou medaili.

Vleklé problémy s kotníkem pronásledují Formanovou už více než tři roky, avšak po příletu do Austrálie znovu zesílily. Už v Brisbane, kde se česká skupina připravovala před přesunem do Sydney, musela přizpůsobit trénink zdravotnímu stavu a připravovala se jen v maratónkách. Do postiženého místa dostala obstřiky, ledovala a tejpovala ho, jenže nic nebylo platné. Když soupeřky asi dvě stě padesát metrů před cílem zabraly, čáslavská půlkařka věděla, že to je její konec.

"Kdyby se nejednalo o olympijské hry, na mítinku bych určitě neběžela. Ale tady jsem to moc toužila překousnout, myslela jsem, že mě třeba po výstřelu pohltí atmosféra a nebudu bolest tolik vnímat. Jenže především v zatáčkách to bylo hrozné. Před lety na juniorském mistrovství světa v Soulu jsem přemohla i salmonelózu, ale tady to prostě nešlo. Operaci se asi nevyhnu, nevím," krčila bezmocně rameny, viditelně zdrcena neštěstím, které ji postihlo v nejdůležitější okamžik sezóny.

Její potíže vážně ohrožují i složení ženské štafety na 4x400 metrů, která s Formanovou v sestavě obsadila před čtyřmi roky v Atlantě sedmé místo. "Ještě uvidím, jak to bude vypadat, nevzdávám to. Když však prudčeji zaberu, bolest se zvyšuje. Asi se bude muset připravit náhradnice," prorokovala. Pro tento případ je v záloze osmnáctiletá Lenka Ficková.

Milé vzkazy povzbuzení a blahopřání můžete faxovat na číslo: 0061 - 2- 811 35 898. Bohužel e-mail není.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nebuďte na své blízké přísní a útoční. Mají své vlastní názory a nemusí vás poslouchat. Více času věnujte svým dětem, hodně vás potřebují. Poslední dny tíhnou více k partnerovi, protože je…

Nejčtenější články

Doporučujeme