Lidmila Daňková: Přežila Terezín, 13 spolužáků bylo zabito

22. 3. 2018
Lidmila Daňková: Přežila Terezín, 13 spolužáků bylo zabito
Lidmila Daňková poklidně studovala gymnázium, když k ní do třídy vtrhlo gestapo a spolu s ní obvinilo celou třídu z plánování atentátu. Samozřejmě nesmyslně, všichni ale byli posláni do Terezína, kde jich třináct zemřelo.

Chtěla být učitelkou

Paní Lidmila Daňková se narodila v březnu roku 1923 v Podluskách u Roudnice nad Labem. Její tatínek se živil jako zámečník u firmy Becher a její maminka pracovala jako švadlena. Měla ještě dva sourozence, ale její starší sestra zemřela v útlém věku. Paní Lidmila dokončila obecnou a měšťanskou školu a chystala se na učitelský ústav.

"Snila jsem, že budu paní učitelkou. Došla jsem do čtvrtého jednoročního kurzu a měla jsem dělat pohovor na učitelském ústavu. Roudnická měšťanka spadala pod Žatec a tamní učitelský ústav. Nikdo se nedostal do Prahy, do Kralup nebo do jiných míst. Ten rok byly dvě přihlášky. Moje spolužačka Věra Uhlířová opakovala kurz, chtěla to zkusit ještě jednou, protože minulý rok nebyla přijata. Tehdy poprvé v životě si paní učitelka zavolala moje rodiče a tatínek jí řekl, že to děvčátko, které už opakuje, ztrácí rok a má morální nárok na školu. Maminka kroutila hlavou, ale tatínek rozhodl," vypráví.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ještě před pár dny jste nesmyslné životní situace neřešili, ale nyní se karta obrátila. Milí Střelci, nepodléhejte negativní náladě a nalaďte se na příjemnou jarní vlnu. Mrkněte na stav…