Lidový smažák není pro sýrové labužníky

4. 1. 2007
Pozornost Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) se již několik měsíců soustředí na prodej alternativ mléčných výrobků v obchodních řetězcích. V této souvislosti jsme zaznamenali několik případů klamavého značení sýrových alternativ a obrátili se na dozorové orgány.

Jak SOS potvrdila Státní veterinární správa ČR a v obecné rovině i Státní zemědělská a potravinářská inspekce, výrobek, který nese označení „Lidový smažák“ společnosti Pribina spol. s r.o. není možné prodávat v obalu a stejným způsobem, jako doposud. Tento názor potvrdilo také stanovisko odboru potravinářské výroby a legislativy Ministerstva zemědělství ČR.

Produkt nazvaný „Lidový smažák“, který se běžně prodává v několika českých obchodních řetězcích, není pravým sýrem, ale výrobkem s rostlinným tukem. Svým obalem a grafickým zpracováním (zejména zavádějícím oslovením „Vážený sýrový labužníku“ nebo slovy „uchovává si své jedinečné charakteristické vlastnosti, přírodní chuť a lahodnou vůni….") navozuje dojem, že se jedná o sýrový mléčný výrobek. Skutečný charakter nabízených produktů je možné zjistit až podrobným prozkoumáním údajů o složení, případně až při vlastní konzumaci.

„Přestože někteří zákazníci podobné levnější výrobky například pro nižší obsah cholesterolu vyhledávají, považujeme za zavádějící jejich značení a obal připomínající jiné sýrové výrobky, stejně jako prodej mezi mlékárenskými výrobky. Neinformovaný spotřebitel si je totiž snadno splete se sýrem,“ uvádí Petra Vaňková z SOS. „Také umísťování takových napodobenin mezi pravé mléčné výrobky a zvýrazňování jejich nižší ceny v regálech a v reklamních letácích může vést ke klamání spotřebitelů o skutečné podstatě těchto produktů. Za to jsou již zodpovědní prodejci, nikoliv výrobce,“ dodává Petra Vaňková. Sdružení obrany spotřebitelů v této souvislosti pro lepší orientaci spotřebitelů obchodním řetězcům doporučuje prodej mléčných analogů v samostatném chladícím boxu nebo jeho oddělené části, na které by bylo zřetelně vyznačeno, že se zde prodávají alternativy mlékárenských výrobků.

Státní veterinární správa v případě výrobku Lidový smažák ve svém vyjádření upozornila, že bude nutné zvolit jiný obal a výrazněji upozornit na to, že se nejedná o sýr. Samotný název Lidový smažák není porušením právních předpisů, ale v blízkosti tohoto názvu by měla být informace o tom, že nejde o klasický mléčný výrobek. SVS proto navrhuje k obchodnímu názvu produktu připojit např. označení „rostlinný tuk s obsahem sýra“. Se společností Pribina nebude dle Státní veterinární správy zahájeno správní řízení pro uložení pokuty, ale pouze jednání o změně obalu, tak aby spotřebitel nebyl uváděn v omyl.

„SOS oslovilo obchodní společnosti Tesco, Ahold, Delvita, Kaufland, Interspar a Globus. Kromě společnosti Kaufland, která vůbec na výzvu nereagovala, uvedené společnosti náš podnět prověřují, nicméně ke změně způsobu prodeje až na Delvitu, která výrobek stáhla, zatím nedošlo. Budeme nadále sledovat prodej těchto alternativních produktů na českém trhu a v případě, že nalezneme další problémy, budeme o nich informovat. Nemáme nic proti prodeji alternativních rostlinných produktů, jsme ale zásadně proti tomu, aby byli spotřebitelé klamáni. Proto v těchto dnech jednáme s některými obchodními řetězci o úpravě způsobu prodeje zmiňovaných výrobků,“ uzavírá Petra Vaňková.

Tisková zpráva SOS ze dne 21. prosince 2006 Kontakty: Sdružení obrany spotřebitelů ČR www.spotrebitele.info

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Momentálně máte mnoho nápadníků, kteří se o vás ucházejí. Nejdříve vám to imponovalo, teď je to k vzteku. Ale můžete si za to sami! Pokud se vám do vztahu nechce a preferujete jen letní…