Lidský genom rozluštěn

26. 6. 2000
K jeho přečtení bylo třeba rozluštit sekvenci ( tedy přesnou posloupnost) tří miliard chemických stavebních kamenů.

Lidský genom rozluštěn

Uplynulo téměř padesát let od významného objevu Američna Jamese Watsona a Angličanů Francise Cricka a Maurice Wilkinse. Tito vědci objevili strukturu DNA ( deoxyribonukleové kyseliny), nositelky genetické informace. Dnes svět obletěla zpráva o rozluštění lidského genomu - lidského genetického kódu.  K jeho přečtení bylo třeba rozluštit sekvenci ( tedy přesnou posloupnost) tří miliard chemických stavebních kamenů ( tvoří kyselinu deoxyribonukleovou, která je přítomna v každé buňce lidského těla).

Výsledky výzkumu přinesly hned dva vědecké týmy, veřejně financovaný Projekt lidského genomu, který sdružuje vědecké týmy z řady zemí ( Británie, Francie, USA, Japonska, Německa, Číny) a konkurenční soukromá americká firma Celera Genomics. Ta se netají tím, že použije tyto poznatky ke komerčním účelům.

Zmapování lidského genomu by mělo v budoucnu zásadním způsobem ovlivnit medicínu,  způsob diagnostikování nemocí, zlepšit prevenci chorob, ovlivnit způsob jejich léčby, předcházet vzniku dědičných onemocnění. Předpokládá se, že se díky tomuto objevu v budoucnou prodlouží lidský věk. To by s sebou ovšem mohlo přinést i řadu negativ, jako například nedostatek potravin, nedostatek pracovních míst, zhoršení sociálních podmínek. Biotechnologie s sebou také přináší mnoho etických otázek a řada nejen vědců varuje před manipulací s geny  a s genetickými informacemi každého jednotlivce.

Ovšem k úplnému pochopení informací obsažených v lidském genomu budou vědci potřebovat ještě minimálně několik let.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Měli byste jít trochu do sebe. Zkuste se sami sebe otázat, jestli je cesta, kterou kráčíte, ta správná. Pro vás by bylo lepší, kdybyste se nesnažili plout s davem. Jste přece jedinečné…

Nejčtenější články