Linka bezpečí

20. 11. 2000
Pražská Linka bezpečí funguje jako krizové centrum, kde pracuje tým lidí, který poskytuje první pomoc dětem a mladistvím v nouzi. Poskytuje ji bezplatně, anonymně, okamžitě a kvalifikovaně.

Linka bezpečí

Pražská Linka bezpečí funguje jako krizové centrum, kde pracuje tým lidí, který poskytuje první pomoc dětem a mladistvím v nouzi. Poskytuje ji bezplatně, anonymně, okamžitě a kvalifikovaně. Jedním z tohoto týmu je i autor knihy s názvem "Dítě v ohrožení" psychiatr MUDr. Petr Pöthe. V této velmi malé knížečce se skrývá mnoho snahy pomoci jak ohroženým dětem, tak jejich rodičům. Je zde mnoho příkladů, které ukazují, jak významná může být všímavost okolí a sousedů, pro jedno týrané (zneužívané, šikanované, na drogách závislé�) dítě. Přiznejme si, že mnoho z nás se často řídí pravidlem "nehas, co tě nepálí". Ale ne každé z těchto dětí, nalezne v sobě tolik síly a odvahy, aby dokázaly vytočit číslo Linky důvěry. A mnoho toho záleží právě na nás, co vypozorujeme, jak usuzujeme, jestli jsme zpozorovali nějakou zápornou významnou změnu chování u našeho synka či dcery. Mnoho lidí si říká, že jim do toho přece nic není, když ve vedlejším bytě tři dny v kuse pláče dítě, ale to se šeredně mílí a vůbec je nenapadá, že kdyby zvedli telefon a zavolali na Oddělení sociálně právní ochrany dětí (dříve oddělení péče o dítě), tak by možná tomuto miminku zachránili život, protože se může klidně stát, že jeho rodiče jsou někde v alkoholovém opojení a na existenci svého dítěte po několik dnů úplně zapomněli (věřte nebo ne, ale tyto případy nejsou až tak řídké).


Tato kniha vás seznámí s tím, co to vlastně je Linka bezpečí a jak funguje. Objasní vám jak dítě ovlivňuje rodina a společnost. A seznámí s tím, co si máme představit pod pojmem tělesného ubližování, duševního ubližování, pohlavního zneužívání, šikanou, užíváním grog, proč se vlastně dětem ubližuje a jak si poradit s prevencí. Autor upozorňuje na určité známky a projevy, pomocí kterých by jsme mohli zjistit, jestli se s naším dítětem něco neděje. Na konci knihy, také přikládá malý seznam důležitých adres různých Pražských i mimopražských Krizových center a Linek bezpečí, na které se může kdokoliv z nás obrátit.


Od této knihy neočekávejte žádný systematický výklad, ani odborné pojednání. Jednoduše vám bude vyprávět psychiatr, který denně přichází do kontaktu s dětmi v ohrožení a tyto své zkušenosti sepsal ve formě rozhovoru, kde uvádí bezpočet skutečných případů a rozhovorů s dětmi, které je žádají o pomoc. Tato kniha je určena především rodičům dětí od šesti do patnácti let a já osobně ji můžu doporučit všem studentům sociální práce, ale myslím, že přečíst si ji, by neuškodilo nikomu z nás. Výsledek opravdu stojí za přečtení.


Název knihy: Dítě v ohrožení
Autor: Petr Pöthe
Vydavatelství: G plus G , Praha 1996
Počet stran: 143

Autor: -lev-

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ode dneška se toho dost změní, což je pro vás velká překážka. Pomalu přicházíte na to, že se vztahy na pracovišti míchají. Kolegové si nerozumí. Pokud jste na pozici šéfa, tak budete dělat…

Nejčtenější články

Doporučujeme