Liposukce

31. 3. 2008
Liposukce
Trápí vás nedokonalá postava, na které je vidět podkožní tuk již na velkou vzdálenost? Přestože si hlídáte jídelníček a chodíte více či méně pravidelně cvičit, jisté tělesné partie mají do vysněného ideálu daleko. Buď s tím smíříte nebo půjdete cestou celebrit a vyhledáte pomoc plastického chirurga a necháte si provést tzv. liposukci.

Pravdou je, že liposukce není metodou hubnutí a ani alternativou pro váhovou redukci. Tato procedúra slouží jako odstranění podkožního tuku na místech, kde se těžko shazuje dietou či cvičením. Ani při dodržování vyvážení stravy a pravidelnému cvičení se často ženy setkávají s tím, že některé oblasti nemohou ovlivnit tak, jak si přejí. A právě v tu chvíli je čas pomýšlet na zákrok plastického chirurga. Ovšem ten v žádném přípravě nenahrazuje právě zmiňované dodržování diety a dostatek tělesného pohybu. Původním a hlavním úkolem liposukce je a zůstává v zásadě odstranění lokální nahromadění tuku.

V současné době se provádí několik druhů liposukcí, nebo-li odstranění nadbytečného tělesného tuku. Klasická liposukce, mechanická, byla doplněna dalšími metodami při použití moderních technologií. Ve své původní podobě byla prováděna suchou cestou v celkové nebo svodné anestézii silou paže operatéra. Ultrazvuková liposukce umožňuje vystavit tukové buňky ultrazvukové energii, která je destruuje termickým i mechanickým vlivem a usnadňuje tak jejich aspiraci. Dnes jsou vyvinuty přístroje, které dokáží působit na tukovou tkáň i zevně, transkutánně a bezbolestně, tedy bez nutnosti znecitlivění. Zatímco metoda interní aplikace ultrazvuku je efektivní, i když přináší určité riziko termického poškození tkání a jen malé výhody ve snadnější penetraci tkáně a pravidelnosti v redukci tuku, účinnost zevní metody je zatím jen malá. Vibrační liposukční přístroje naproti tomu doznaly většího rozšíření. Jejich kanyly vibrují řádově v tisících za sekundu, čímž snadněji pronikají tukovou tkání, kterou rozvolňují. To významně zkracuje, zejména u velkých liposukcí, dobu výkonu.

Nejvíce se však rozšířila tzv. tumescentní liposukce. Pod tímto tajemným název rozumí metoda, při které lékař napustí tkáně speciální tekutinou , tak aby došlo k jejímu zpevnění. Taková tkáň je křehčí, kanyla jí snadněji proniká. Dle použitého složení může tekutina obsahovat medikamenty na znecitlivění, vasokonstrikci a k vyrovnání vnitřního prostředí. Roztok s obsahem adrenalinu minimalizuje krevní ztráty a je tak k tělu šetrnější.

Tumescentní liposukce se provádí v lokálním umrtvení, není nutná celková anestezie, tudíž se tělo rychleji zotavuje a není zatěžováno dalšími látkami. Během samotného zákroku můžete dokonce sledovat film a do jeho skončení plastický chirurg provede ten jemný, ale vysoce účinný zákrok.

Nejvíce zkušeností má v České republice team lékařů z kliniky Medicom VIP. Jen v loňském roce zde provedli více než 1200 tumescentních liposukcí, tento zákrok tvoří 70% zákroků prováděných na této klinice. Zkušenosti místních chirurgů jsou proto více než bohaté, což samozřejmě zaručuje vysokou kvalitu výsledků.

„Spokojenost a pohoda našich klientů jsou pro nás prioritou, proto u tumescentní liposukce všem klientům děláme bezplatnou hodinovou konzultaci, během které je nafotíme a na počítači v animaci 3D jim ukazujeme, které části budeme odsávat a jak budou například jejich boky vypadat po zákroku. Zároveň se dozví vše o tumescentní liposukci, například, že ji provádíme tenkou kanylkou s maximálním průměrem 4 mm, dostanou veškeré informace a na cokoli se mohou zeptat,“ říká MUDr. Issam Alawa z kliniky Medicom VIP.

Nespornou výhodou je, že pacient může hned po zákroku odejít domů a ve většině případů do 2-3 dnů nastoupit zpět do zaměstnání. Kdo koho je tumescentní liposukce určena? Ideálním kandidátem na zákrok je zdravá žena či muž, kteří pravidelně cvičí a dodržují životosprávu a mají kolem 5 až 10 kil nadváhu. Lze však odsát i větší či menší množství tuku, ale potřeby. Tímto druhem liposukce lze odstranit tukové polštáře prakticky z kterékoliv části těla tvářemi počínaje a kotníky konče.

Foto: archiv Medikom VIP

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

První část října byla přímo ideální a vedla vás po cestě úspěchu, ale od pondělí se mohou objevit četné překážky a neshody na všech polích života. Dnes byste měli dokončit anebo promyslet…

Nejčtenější články

Doporučujeme