Listy padají na podzim. Vlasy po celý život �

12. 10. 2000
Dědičná ztráta vlasů se projevuje nejenom u mužů, tento problém se v menší míře týká také žen. Hráz mlčení kolem tohoto problému je nepropustná a zapříčinila, že ženy v tomto případě nevyhledávají pomoc.

Listy padají na podzim. Vlasy po celý život �
95 % příčin dlouhodobého řídnutí vlasů je dědičného původu

Dědičná ztráta vlasů se projevuje nejenom u mužů, tento problém se v menší míře týká také žen. Hráz mlčení kolem tohoto problému je nepropustná a zapříčinila, že ženy v tomto případě nevyhledávají pKlepněte pro větší obrázek omoc. Bádání, které probíhaly v USA potvrdily, že mají vlasy pro ženy velký psychologický a společenský význam. Vypadávání vlasů je pro většinu lidí velkým osobním dramatem. Pro obě pohlaví znamenají velkou část atraktivního vzhledu. Muži, u kterých je vypadávání vlasů mnohem častější, se kolikrát vlastnímu plešatění smějí a zvyknou si. Ženy v tom vidí obrovský problém. Pro muže jsou vlasy jen částí osobnosti a sex-appealu. Naopak ženy, které ztrácejí vlasy, ztrácejí spolu s nimi i sebevědomí.
Ženy, kterým řídnou vlasy, jsou přesvědčeny, že je to první věc, kterou na nich ostatní vidí. Mají také pocit, že je ostatní hodnotí na základě vzhledu jejich vlasů. Myslí si, že je ve většině případů berou jako zanedbané a navíc napadené nějakou zákeřnou chorobou. Často samy sebe obviňují, že si za vypadávání vlasů mohou samy, že je to důsledek jejich nezdravého životního stylu (špatné diety, málo fyzické námahy, mnoho stresů).
Ženy, kterým řídnou vlasy, se svůj nedostatek snaží utajit. Z důvodů plešatění dokáží dokonce ve svém životě udělat zásadní změny. Rezignují ze setkávání se s přáteli, nepřespávají u známých (aby si nemusely sundávat paruku), nejezdí na dovolenou, neprovozují sport. Nikdy například nechodí ke stejné kadeřnici. A nedostatek lidí, kterým by se mohly svěřit jen prohlubuje jejich stud, samotu a frustraci.
Podle účastníků výzkumu by v odhalení stereotypů svázaných s plešatěním a jeho terapií mohlo pomoci lepší šíření informací na toto téma.

Autor: Klára Lísková

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V rodině se mnohé změnilo. Ještě nedávno to bylo příjemné a bezkonfliktní, ale teď se začínají objevovat bouřkové mraky. Naopak svobodní či čerstvě zamilovaní mají dobrou náladu a oddávají…

Nejčtenější články

Doporučujeme