Louis de Funès ve své nejslavnější roli četníka Cruchota Profimedia

Louis de Funès ve své nejslavnější roli četníka Cruchota Profimedia

Louis de Funès ve filmu Četník ze Saint-Tropez Profimedia
Louis de Funès jako četník Cruchot se svými kolegy Profimedia
Louis de Funès jako četník Cruchot Profimedia
Četník Cruchot se svým nadřízeným Profimedia
9
Fotogalerie

Louis de Funès: Geniální komik nebyl oblíbený a skrýval velké tajemství

Malý, plešatý, ani trochu krásný, ale neméně populární jako třeba Delon nebo Belmondo. A možná i víc! Svůj talent naplno předvedl ve filmech o Fantomasovi nebo četníkovi ze Sanit-Tropez. Ty z něj taky udělaly světovou hvězdu, kterou obdivujeme i dnes. I on měl ale svá tajemství.

Vyučil se kožešníkem

Narodil se v roce 1914 na okraji Paříže, ale měl v sobě španělskou temperamentní krev. Jeho rodiče totiž byli ze Španělska. O tom, že bude hercem, nejprve vůbec nepřemýšlel. Vystudoval gymnázium, a dokonce se chtěl vyučit kožešníkem. Až dlouho po jeho třicítce začal navštěvovat herecké kurzy.

Pokračování 2 / 4

Role četníka byla osudová

Jiní herci už byli dávno na vrcholu, on se dočkal slávy až po čtyřicítce, kdy si zahrál v divadle ve hře Oskar. Díky ní se objevil i ve filmu.

Po padesátce přišly komedie o četníkovi ze Saint-Tropez a on se konečně dočkal nejen uznání, ale hlavně velké popularity. Role četníka mu byla sympatická a prohlásil o ní, že se v ní cítil opravdu šťastný.

Pokračování 3 / 4

Nejraději se věnoval rodině

Byl na sebe i na ostatní velmi přísný, dost často taky velmi mrzoutský, takže mezi kolegy moc oblíbený nebyl. Nesnášel fušéry a špatné scénáře.

Neměl rád novináře a raději se věnoval rodině. První svatbu měl v jednadvaceti letech, po šesti letech se rozvedli. S druhou ženou strávil celý život a měli spolu dva syny.

Pokračování 4 / 4

Se synem se vídal tajně

Ovšem skrýval i velké tajemství. Z prvního manželství měl ještě jednoho syna Daniela, který neměl lehké dětství. Se svým otcem se totiž vídal tajně. Druhá Louisova manželka si to totiž nepřála. Díky Danielovi měl Funés i vnuka Laurenta, který jde ve šlépějích svého dědečka.

Když prvorozený syn vzpomínal na svého slavného otce, mrzelo ho, že s ním nemohl být častěji. A mrzelo ho také, že o jeho smrti se dozvěděl z rozhlasu a nemohl se s ním ani rozloučit. Slavný herec prodělal během života několik infarktů, na srdeční selhání také v lednu 1983 zemřel. Pohřbený je blízko svého zámku v Le Cellier. V zámku Clermont, v němž žil, mu před několika lety otevřeli muzeum.

Doporučujeme

Články odjinud