LUCIE (40): Ze sokyně se stala moje nejlepší kamarádka, milenec ostrouhal

LUCIE (40): Ze sokyně se stala moje nejlepší kamarádka, milenec ostrouhal

Lucie před lety prožila těžký rozchod, ze kterého se dlouho vzpamatovávala. Všechno zlé je ale k něčemu dobré, a i když se občas věci zamotají, mohou mít šťastný konec...

Prožívala jsem tenkrát nelehké období, a i když je to už sedm let zpátky, ještě teď mi naskočí husí kůže po těle, když si na ty šílené dny a týdny vzpomenu. Ze dne na den se se mnou rozešel partner, moje první láska, se kterou jsme žili deset let v bytě po jeho babičce.

Jednoduše mi oznámil, ať se do konce týdne vystěhuji, že náš vztah vyhořel a on se potřebuje nadechnout. Ve skutečnosti ho pobláznila mladá gymnastka. Kromě toho, že se mi v mžiku zhroutil celý svět a vzala zasvé naivní představa sladké budoucnosti, svatby a roztomilých potomků, zůstala jsem bez střechy nad hlavou.

Rychle jsem si našla pronájem malé garsonky, a když jsem se vybrečela z nejhoršího, smutek vystřídal vztek a rozhořčení. Slíbila jsem sama sobě, že tomu nevděčníkovi a zrádci ukážu, o co přišel. Začala jsem na sobě makat, přihlásila se na kurz francouzštiny, začala konečně běhat a taky sebrala odvahu a zkusila konkurz na vysněné pracovní místo.

A povedlo se, přijali mě. No výborně, začínám nový život, říkala jsem si. Všechno se zdálo být na té nejlepší cestě, kdyby se nestala jedna věc – podlehla jsem lichotkám a svádění svého nadřízeného. Byla jsem snadnou kořistí, sama, citově vyprahlá, stýskalo se mi po příteli a zoufale jsem potřebovala náruč, objetí. Jenže Jaromír byl o jedenáct let starší a samozřejmě ženatý.

Náš románek trval už pár týdnů, když přivedl svou ženu na firemní večírek. V okamžiku, kdy nás vzájemně s úsměvem představoval se slovy: „Seznamte se, to je moje úžasná milovaná žena Markéta a tady je Lucie, šikovná a po všech stránkách nadaná naděje naší firmy,“ jsem myslela, že budu nevolností zvracet.

Styděla jsem se sama před sebou a byla přesvědčena, že na mně přece každý musí okamžitě poznat, že s ním spím… hrůza! Markéta byla hezká, milá a sympatická. A navíc schopná žena, ve městě měla vlastní květinové studio a úspěšnou cestovní agenturu, nikoli šedá myška bez života a se spoustou chyb, jak mi několikrát vnucoval její manžel.

Navzdory obrovským výčitkám svědomí jsme byli i nadále milenci a scházeli se neuvěřitelné dva roky. Po celou tu dobu jsem nebyla schopná ho odmítnout, vzepřít se a odejít středem. Až to dilema vyřešil za mě. Přiznal, že mě sice zbožňuje, jsem úžasná a záleží mu na mně, ale nemůže opustit svou partnerku, protože je svazuje příliš mnoho společného. Vlastně to pro mě bylo vysvobození.

Nadále jsme pracovali vedle sebe, trávili spolu celé dny v kanceláři, ale ani jeden z nás se nevracel k tomu, co se mezi námi stalo. Čím dál více jsem si uvědomovala, že skutečně není člověkem, se kterým bych chtěla být.

K jeho manželce jsem původně cítila obrovskou nenávist, postupně se mé city ale měnily spíše na soucit a smutek. To když jsem viděla, jak její muž soustavně flirtuje s kolegyněmi i klientkami, jakou má potřebu se předvádět a svou ženu veřejně kritizovat a shazovat. Ale pokaždé, když za ním pak Markéta přišla, nádherná, sebevědomá, se širokým úsměvem, to se najednou mohl přetrhnout, jak kolem ní běhal.

Jednou si ke mně přisedla v kantýně a daly jsme se do řeči. Povídalo se nám tak příjemně, že jsme zapomněly na čas, a když pak musela narychlo běžet pro dítě do školky, pozvala mě na příští týden na kávu. Překvapilo mě to, ale přikývla jsem. Nakonec proč ne, vždyť přece nemám důvod k ní cítit nenávist, protože za nic nemůže. V mých očích byla jeho obětí stejně jako já.

Ze schůzky v kavárně se vyklubal krásný a hodně veselý večer, strávily jsme spolu čtyři hodiny a nechtělo se nám loučit. Měly jsme si pořád co povídat, ukazovala mi fotky syna, krásného modrookého andílka, zdrbly jsme muže, filmy, celebrity, zavzpomínaly na eskapády na střední škole…

Byla moje krevní skupina, jako bych tu bezprostřední holku znala odjakživa. Domluvily jsme se, že spolu začneme chodit cvičit a začaly se vídat častěji a častěji. Ani jedna z nás ale nechtěla, aby to Jaromír věděl.

Začalo nečekané a úžasné přátelství, přihlásily jsme se na lekce zumby, téměř denně si volaly, plánovaly společný týden na horách, obě jsme cítily, že nás spojuje něco zvláštního. Postupně jsem se dozvídala, že s manželem není ani trochu šťastná. Nedával jí, co potřebovala, přehlížel ji, pořád nebyl doma a párkrát jí hodně ublížil, přesto ho nedokázala opustit. Asi kvůli malému synovi. Nadále lhát prostě nešlo.

Věděla jsem, že ji zraním, ale cítila jsem, že to musím udělat. Možná proto, abych jí dodala odvahu uvědomit si, že pro ni opravdu není tím pravým. A zcela upřímně, také abych konečně ulevila svému svědomí.

Jak to dopadlo? Rozešla se s ním, už dál nedala na jeho sladké řeči. A na mě se nikdy nezlobila, naopak, mám pocit, že pouto mezi námi se ještě prohloubilo. Zato Jaromír vyhrožoval a nadával, takže jsem požádala o přeložení a vše se časem zklidnilo.

Nebyl v mém životě tak důležitý. Jeho úkolem bylo jen to, abych se seznámila se svou naprosto výjimečnou přítelkyní. Moje přeložení nakonec vedlo k tomu, že jsem potkala svého současného partnera, s nímž už mám dvě děti. Také Markéta se znovu vdala a naše rodiny jsou téměř nerozlučné.

Doporučujeme

Články odjinud