Žaneta Fuchsová byla dětská hvězda Foto: csfd.cz/ Česká televize

Žaneta Fuchsová byla dětská hvězda Foto: csfd.cz/ Česká televize

Žaneta ve filmu Vlak dětství a naděje Foto: csfd.cz/ Česká televize / Miloslav Mirvald
žaneta Fuchsová a Lukáš Bech Foto: csfd.cz/ Česká televize
Takhle dnes Žaneta vypadá Foto: Profimedia
Ve filmu Žaneta Fuchsová získala hlavní roli Lucie Foto: csfd.cz/ Filmové studio Barrandov
18
Fotogalerie

Lucie, postrach ulice: Jak dnes žijí dětské hvězdy dvoudílné série?

Od premiéry dvoudílného televizního filmu Lucie, postrach ulice, …a zase ta Lucie uběhlo už čtyřicet let. Příběh neposedné šestileté dívenky, která krádeží v obchodě získá kouzelné formeláky, si zamilovaly i děti dalších generací, proto jej v televizi dodnes jednou za čas opakují. Kam se poděla nezbedná Lucie, rošťák Osvald nebo Lída?

Žaneta Fuchsová

Roli rozverné Lucie ztvárnila herečka Žaneta Fuchsová, která v té době už měla s hraním zkušenost. Protože byla velmi živé dítě, otec ji vzal jednou na konkurz do dětského filmu Kočičí princ. V té době jí bylo pouhých pět let a porotu okamžitě okouzlila svou roztomilou drzostí. Pak už následovaly další herecké nabídky, a tak sklízela jeden úspěch za druhým.

V té době měla o své budoucí profesi jasno a ani na chvíli si nepomyslela, že by to mohlo být jinak. Jenže zklamání přišlo poté, co ji nevzali na konzervatoř pro nedostatek talentu. Nakonec vystudovala ekonomku a věnovala se profesi účetní. K filmu se ale nakonec přece jen dostala, a to na pozici asistentky režie a pomocné režisérky. Jako herečka se mihla i v seriálech Rodinná pouta a Ohnivý kuře.

Letos oslavila jednapadesáté narozeniny, má dceru Michaelu a syna Radka. Své herecké počiny jim ale v televizi pouštěla nerada, nemohla se totiž na sebe dívat. „Když to moje dcera jako malá viděla, nedokázala pochopit, že vidí maminku v televizi a zároveň doma v pokoji,“ řekla Žaneta v jednom rozhovoru.

Mahulena Bočanová dorazila na přehlídku Beaty. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Michael Hofbauer

Zrzek s rošťáckým kukučem zaujal režiséra Zdeňka Zelenku, který ho objevil přímo ve školních lavicích, a obsadil ho do filmu Páni kluci. Následovala celá řada dalších klukovských rolí, nejvíc se nám ale zapsal do paměti právě jako Osvald, vůdce party, který dělal Lucii pořád jenom naschvály.

Ani on na konzervatoř nešel. Místo toho se vyučil prodavačem a pracoval v Divadle na Vinohradech jako osvětlovač. Sem tam ale dostal i nějakou menší roli. Naposledy si zahrál jednoho z hospodských štamgastů v seriálu Ulice. Tehdy už byl ale nemocný. Trpěl zhoubným nádorem na krku, v roce 2006 podstoupil operaci a sérii ozařování. Léčba měla následky a byla mu odebrána polovina sanice. Zemřel v roce 2013 na selhání plic a bylo mu pouhých devětačtyřicet let.

Pokračování 3 / 6

Mahulena Bočanová

Úspěšnou herečku, která ztvárnila Lídu, dívku z party pod vedením Osvalda, snad nemusíme ani představovat. Pražská rodačka a dcera architekta se před kamerou objevila poprvé už v pouhých třech letech, kdy účinkovala v reklamních spotech. Brzy získala i první filmové a seriálové role.

Úspěšně absolvovala pražskou konzervatoř a začala působit i na divadelní scéně. Zatímco po pracovní stránce je její životopis bohatý, o soukromí už toho tolik neprozradí. S bývalým manželem, podnikatelem Viktorem Mrázem, má autistickou dceru Márinku.

Pokračování 4 / 6

Lukáš Bech

Známý dětský herec si ve filmu zahrál kluka, kterého Lucie potkala v čekárně zubní ordinace její maminky a hned ho zasvětila do svých lumpáren. Poprvé si jeho talentu všimla Věra Chytilová a hned ho obsadila do filmu Panelstory aneb Jak se rodí sídliště. Role se mu poté jen hrnuly a jeho největším úspěchem byla role Čestmíra v seriálu Létající Čestmír.

Jeho rozjetou kariéru ale ukončily problémy s hlasivkami. Nedokončil ani studium na pražské pedagogické a právnické fakultě a záhy odjel do Nizozemska, kde se stal obchodním ředitelem firmy na distribuci filmů. V dospělosti se pak mihl ve filmu Šeptej nebo ve snímku Kletba Bratří Grimmů.

Pokračování 5 / 6

Marek Mikuláš

V Lucii, postrach ulice získal menší roli kluka s koloběžkou, znát ho ale můžete i z jiných filmů. Jako dítě si například zahrál ve snímku V zámku a podzámčí nebo Sluníčko na houpačce, kde ztvárnil chlapce z dětského domova. Za tuto roli dokonce získal cenu UNICEF za nejlepší dětský herecký výkon.

Marka hraní příliš nelákalo, ale líbilo se mu, že během natáčení nemusejí děti chodit do školy. Na hereckou dráhu se ale nakonec nevydal a místo toho se stal hudebníkem. Od třinácti let se věnuje hraní na kytaru, má rodinu, ve volnu sportuje nebo jezdí na chopperu.

Pokračování 6 / 6

Martin Mikuláš

Jednoho z kluků si zahrál i známější bratr Marka Mikuláše. Když mu bylo deset let, vyhlídl si ho režisér Karel Kachyňa pro hlavní dětskou roli Prdelky v televizním filmu Zlatí úhoři. Pak ho obsadil i do svých dalších filmů – Láska mezi kapkami deště a Cukrová bouda. Pamatovat si ho ale můžete i coby neposlušného žáka Kozelku v seriálu Arabela.

Ačkoliv měl hereckou kariéru slušně našlápnutou, stejně jako plno dalších dětských hvězd se vydal jinou cestou. Vystudoval jazykové gymnázium, pak Tělovýchovnou fakultu Univerzity Karlovy a do světa filmu se díky dobré znalosti jazyků vrátil jako tlumočník a asistent produkce. V současné době se věnuje podnikání a zabývá se zajišťováním sportovních akcí. Kromě toho umí hrát na banjo.

Doporučujeme

Články odjinud