Luční zahrada je krásná: Jak a proč ji vytvořit | Foto: iStock

Foto: iStock

Luční zahrada je krásná: Jak a proč ji vytvořit

Všechno kolem krásně kvete, ale i tak vám to nedá a přemýšlíte, jak a čím si svou zahradu ještě zkrášlit? Nebo se do úprav zahrady teprve hodláte pustit? I na nevelkém prostoru si můžete dopřát kus ryzí přírody, třeba pás lučního porostu na konci zahrady. Co všechno by jeho založení obnášelo?

Trend tzv. meadow gardens (tedy lučních zahrad) se k nám dostal hlavně z Británie a USA, kde však není žádnou novinkou. Odpovídá totiž filozofii přirozených anglických zahrad a parků.

Podívejte se, jaké životabudiče můžete na louce najít a jak je zpracovat:

Jak pomáhají luční louky živočichům

Jednou z příčin oblíbenosti lučních výsevů je pomoc různým živočichům. My si většinou uvědomíme, že nás obklopuje hmyz, hlavně ve chvíli, kdy honíme komára nebo mouchu po místnosti. Ovšem náš život je s ptáky, hmyzem, zvířaty propojen víc, než si myslíme. Říká se kupříkladu, že až vymřou včely, bude během dalších pár let amen i s lidmi. Bude čím dál méně rostlin, a tudíž i obživy.

Louky, které jsou přirozeným domovem mnoha druhů živočichů a rostlin, v moderním světě mizí. Nahrazují je skladovací haly, satelitní městečka nebo rovnou asfaltové plochy. Každý kousek lučního porostu, kde najde například hmyz potravu, je přínosem. Navíc luční zahrada nevyžaduje tolik péče jako ta klasická s pečlivě sestřiženým trávníkem. A spokojí se i s horší půdou. Dokonce se dá říct, že čím chudší je zemina, tím se na ní obyčejným lučním květům, třeba vlčím mákům, kopretinám nebo řebříčku, daří lépe.

Jak mít na zahradě louku

Nejdřív si dobře rozmyslete, kde by měla být. Výhodu v tomto směru mají majitelé větších pozemků. Vyberte jeho část, jež vám zatím leží ladem a kterou se vám nechce obdělávat, ale přesto byste byli rádi, kdyby sloužila. Může to být třeba kus podlouhlé zahrady vzadu u plotu nebo část rozlehlého trávníku. Louka je bezvadná možnost i pro místa, která potřebujete schovat a zakrýt, třeba různé navážky ze staveb. Tam je ale třeba počítat s tím, že nerovný terén se bude hůř kosit.

Ze hry ovšem nejsou ani ti, kdo nemají velkou zahradu. Můžou si udělat pás lučního porostu podél chodníku k vrátkům, olemovat luční výsadbou zahradní cestičky.

Ti, kteří mají malou zahrádku, mohou vytvořit pás lučního porostu podél chodníku k vrátkům nebo jím například olemovat cestičky.

Vytvořte kvetoucí ostrovy

Další možností je vytvořit v trávníku ostrůvky lučních květin. Tak, jako si do travnaté plochy sázíte třeba cibuloviny a děláte si různá tulipánová nebo narcisová „hnízda“, můžete mít něco podobného v lučním provedení. Nudný trávník se tím zajímavě „rozbije“. Stačí dva tři takové vhodně rozmístěné ostrůvky a hned to bude oku víc lahodit. Pravda je, že budete mít trochu ztížené sečení trávníku, ale výhody rozhodně převažují. Při plánování místa myslete i na to, že luční květiny a traviny bývají vysoké zhruba kolem půl metru, aby vám neclonily výhled.

Osivo, či koberec?

Pokud už jste si vybrali místo, jistě si položíte otázku, kde vzít rostliny, které budou tvořit louku. Možností máte víc. K dostání jsou různé luční směsi; pro osivo je potřeba připravit půdu. Dále se řiďte pokyny výrobce. Počítejte s tím, že je třeba čerstvě vyseté směsi zalévat, a ještě než vzejdou, ochraňovat je před ptactvem, které by si na nich rádo pochutnalo.

Jinou variantou, jež je k mání už i u nás, je nákup travních koberců, v našem případě těch, které obsahují semena lučních rostlin. I pro jeho pokládku je potřeba přizpůsobit podloží, odstranit původní porost, upravit zeminu a pak trávník dobře zalévat, než se ujme. Pro tyto činnosti jsou vhodnými obdobími jaro či podzim.

Zajímavou levnou variantou je požádat nějakého majitele louky o pokosenou trávu, a tu pak rozložit na místě, kde chceme mít luční porost. Rostliny se vysemení a vzejdou. Je to podobné, jako když vyhodíte ke kompostu seno z klícky domácího králíka a pak se divíte, kde se tam vzaly nezvyklé květiny. Tato metoda má ovšem pár háčků – je to poněkud zdlouhavý proces, musíte počkat, až semena vzejdou. Je také nutné získat pokos, který obsahuje odkvetlé rostliny, a tudíž semena. A v neposlední řadě dostanete díky pokosené trávě ty rostliny, jež zrovna kvetly. Tedy rozhodíte-li si po svém pozemku seno z konce jara, nebudete mít pak rostliny z pozdního léta.

Zápory lučních zahrad

Nebudeme zastírat, že i luční zahrada má nějaké zápory. Bude třeba ji trochu hlídat, protože rostliny z louky jsou houževnaté a rády se vysemeňují i jinde, třeba u sousedů, kteří si piplají trávník a každou sedmikrásku považují za pohromu. Pro ten případ můžete odstraňovat semena (a schovávat si je na další výsev) nebo louku posekat, než květiny odkvetou. Dále je také třeba mít ohledy vůči lidem alergickým na různé pyly. A opět je důležité nezjišťovat to jen v rodině a mezi přáteli, kteří k vám chodí na grilovačku, ale i u sousedů. Neměli byste z louky takové potěšení, kdybyste věděli, že za plotem slzí sousedovo alergické dítě.

Na co se ještě připravit?

Počítejte s tím, že luční prostor nebudete mít za pár týdnů – tedy pokud si nekoupíte hotové koberce. Krásná louka chce čas, trvá několik sezon, než se rostliny příjemně rozrostou. Je příjemné, že místo nemusíte často sekat a hnojení se vyloženě nehodí. Nebudete-li si vědět rady, pomoc najdete na ekolist.cz.

Text: Marcela Kašpárková

Doporučujeme

Články odjinud