Lyžování ve St. Anton

15. 3. 2010
Lyžování ve St. Anton
Wellness centrum Arlberg-well je přímo pod sjezdovkami, a tak pokud se ho rozhodnete navštívit hned po lyžování, nemusíte opravdu udělat ani krok - až před vchod dojedete na lyžích.

Zasloužený relax

Hlavní atrakcí šperku současné architektury (centrum obdrželo Cenu rakouských architektů), který krásně a nenásilně zapadá do okolní scenerie, je propojený vnitřní a venkovní bazén (s teplotou vody 32 °C), ze kterého je impozantní výhled na mohutné hory tyčící se kolem. Vnitřní části dominuje rakouská specialita - sauny, sauny a sauny. Sauna World má z této oblasti všechno: finskou saunu (95 °C), kelo saunu (95 °C), infračervenou saunu (45 °C), sanarium (60 °C) a několik místností s párou (45 °C).

To samozřejmě není všechno, ve wellness centru je i fitness studio s nejmodernějšími přístroji, kurty na tenis a squash, a když vás to všechno unaví, pomůže masér. Součástí areálu je také už zmíněné kluziště a samozřejmě luxusní restaurace. A co děti? Dětské lyžařské školičky se zkušenými instruktory, kteří hovoří všemi možnými jazyky, jsou samozřejmou součástí vyhlášeného střediska. Pokud jsou vaše ratolesti na první lyžařské (nebo snowboardové) obloučky ještě příliš malé, můžete je přes den odložit v mateřské školce a sami si bezstarostně zalyžovat. Školka přijímá děti od dvou a půl let a jedinou podmínkou je, aby už nepoužívaly plenky.

Snow Must Go On

Parafrázi slavného hitu skupiny Queen si organizátoři vybrali coby název dech beroucího multimediálního představení, jakési cesty v čase, která ukazuje historii a vývoj alpského lyžování v průběhu posledních 100 let. Show se během zimní sezony koná každou středu na dojezdu sjezdovky Karl Schranz, kde se konaly závody mistrovství světa. Sjezdovka je působivě nasvícena lasery, aby bylo lépe vidět na desítky lyžařských instruktorů, kteří demonstrují původní lyžařské styly na historických prkýnkách a jejich postupný vývoj až do současnosti. Diváci jsou nadšeni z paralelních slalomů, skoků snowboardistů přes šlehající ohně, jízdy v telemarku a hlasitě aplaudují šílenému slalomu malých žáčků místní školy.

Show s velkou chutí moderuje šéf místní turistické centrály Martin Ebster, se svým kolegou plynule přecházejí z němčiny do angličtiny a jejich vtípky doplňuje na předtočených videosekvencích promítaných na sjezdovku kultovní postavička Anton aus Tirol. Vrcholem představení je impozantní ohňostroj, který odpalují jedoucí rolby. Vstup na akci je zdarma, ale pokud si chcete připlatit 25 eur, dostanete VIP vstupenku, která umožňuje vstup do budovy lyžařské školy pod sjezdovkou, kde se podává vynikající večeře s ještě lepšími víny. Show pak můžete sledovat buď prosklenou boční stěnou přímo z baru, nebo ze střechy budovy.

Proč právě St. Anton

V Rakousku byste našli levnější střediska. St. Anton je ovšem převyšuje úrovní služeb a komfortem. Většina ubytovacích zařízení má vlastní mikrobus (shuttle bus), kterým své hosty ráno dopraví na sjezdovku (první odjezd je dostatečný na to, aby ti nedočkaví stihli první lanovku) a v odpoledních hodinách zase zpátky. Jste na dovolené - přece se nebudete unavovat řízením auta! Nechcete s sebou nosit lyže a přezkáče? Nemusíte. V půjčovně Intersport přímo u spodní stanice hlavní lanovky Gampen je úschovna, kde si můžete po lyžování obojí odložit a druhý den ráno zase vyzvednout. Šestidenní permanentka stojí v hlavní sezoně 208 eur (mimo sezonu 198 eur), což opravdu není nijak horentní suma - v porovnání s 3200 Kč (resp. 2740 Kč), které za šestidenní lyžování zaplatíte třeba ve Špindlerově Mlýně.

Sankt Anton si svou reputaci unikátního dovolenkového ráje pro celou rodinu získal s příchodem alpského lyžování - jehož průkopníky byli právě muži z Arlbergu. Vývoj lyžování, historie celé oblasti, kultura, folklor a rozvoj celého regionu jsou působivě zachyceny v místním muzeu, které sídlí v nádherné vile z roku 1912 obklopené parkem. Útulné městečko s 2500 stálými obyvateli ale zdaleka nežije jen lyžováním. Dokázalo si uchovat svou jedinečnou atmosféru a zároveň vkusně sladit tradiční s ultramoderním.

Všechny důležité informace najdete na www.stantonamarlberg.com">www.stantonamarlberg.com a Všechny důležité informace najdete na www.tyrolsko.cz">www.tyrolsko.cz

Více o rakouském lyžování se dočtete zde

Text a foto: Martin Janda

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Moje psychologie„

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Rybičky, začíná se ve vás probouzet umělecký talent. Jste tvořiví a pyšníte velkou fantazií. Své nové dovednosti si vyzkoušíte nejdříve v domácím prostředí. Uděláte hned několik…

Nejčtenější články

Doporučujeme