Mačká pastu od prostředka, kapesníky v sedačce. Co vše nás rozpaluje doběla? | Foto: iStock

Foto: iStock

Mačká pastu od prostředka, kapesníky v sedačce. Co vše nás rozpaluje doběla?

Když už je ten prázdný obal od salámu v lednici, proč jej nedat mezi dva chleby, nepřidat plátek okurky a úhledně nezabalit „viníkovi“ do svačiny? To by možná bylo vtipné i účinné řešení problému s nevyhozenými prázdnými obaly v lednici i na lince. Často jsou to opakující se drobnosti, jako je hora špinavého nádobí v dětském pokoji nebo prádlo poházené po zemi, které vyvolávají ostré hádky. Jak je řešit?

Zanícené boje

Naše vztahy i celé rodiny často zcela zbytečně otravují, vyčerpávají a rozkolísávají „žabomyší války“, jejichž bitvy se odehrávají na několika kolbištích – v kuchyni, koupelně, obývacím a dětském pokoji i v ložnici. Ve válce „žáby“ s „myší“ zaníceně bojujeme za rozsvícené světlo v dětském pokoji, obhajujeme či haníme papírové kapesníky pod polštářem manželského lože či prázdný obal od salámu v lednici, k němuž se nikdo nehlásí. Každé kolbiště má pak svá žhavá témata, která se v mnoha rodinách neustále opakují. Jaká to nejčastěji bývají a je vůbec nějaká cesta ven?

Jak si nastavit hranice ve vztahu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Kuchyně

V kuchyni se děje spousta příšerných věcí! V lednici lze občas najít prázdný obal od salámu, který zrovna chcete dát do svačiny. Často zde také bývají otevřené dvě až tři identické potraviny najednou. Minimálně jedna z nich pak končí v koši. K naštvání je i plná nevyklizená myčka a zároveň plnící se dřez s nádobím, z něhož si nikdo nedal práci odstranit zbytky. Za zmínku stojí i společné večeře s telefony v mnoha rukách. Anebo třeba koš, do kterého kdosi, místo aby ho vynesl, narval plechovku od limonády tak, že protrhl pytel na odpad, z něhož se sype lógr. Když je vám pak nadto vytčeno, že máslem nemažete obě strany housky, ale jen jednu, míváte chuť buď mazat pryč, nebo vraždit. „A“ je správně – ideálně pak s kamarádkou na víno a večeři, kdy po vás cizí ruce vše ochotně uklidí a ještě se vás zeptají, zda vám chutnalo.

Pokračování 3 / 7

WC a koupelna

Pro dohadování kolem „stokrát nic, které umořilo osla“ je koupelna a WC perfektní místo. Najdete tam pouze prázdné ruličky od toaletního papíru zrovna ve chvíli, kdy jej potřebujete použít. V koupelně nejrůznější prázdné obaly od šamponů, i těch speciálních, které si schováváte jen pro sebe. Také je vám občas důrazně vytčeno, že zubní pastu vůbec nemačkáte logicky, tedy od konce. Báječné je si navzájem vyčítat, kdo použil čí náčiní na holení. Je to k nevíře, na vašem jsou vousy, na jeho chlupy. O podivných skvrnách u záchodu, na prkénku a pod prkénkem se již ani nesluší mluvit.

Pokračování 4 / 7

Dětský pokoj

Nechat večer svítit lampičku, anebo ne? Zavřít těm nebožátkům na noc dveře, či otevřít? Tyto dvě drobnosti patří mezi spory, na něž budete jednou s láskou vzpomínat ve chvíli, kdy zjistíte, že vám v kuchyni zmizelo veškeré nádobí, neboť se nachází kreativně rozmístěné v dětském pokoji. Mnohdy i se zbytky tlejících jídel. Pubertální stvoření mají – kdo ví proč – tendenci jíst odděleně, zpravidla u monitoru počítače, do jehož klávesnice vydatně drobí a cintají. Naprostým vrcholem studené porcelánové války jsou talíře a příbory v posteli. Zatímco vy se můžete zbláznit, otec oněch pokladů nad talíři nežehrá a bez problému si sní večeři z kastrolu a je spokojený.

Pokračování 5 / 7

Obývák

V obýváku zuřívají „ovladačové války“, navíc má ovladač ve zvyku zcela nevysvětlitelně mizet. Nečekané věci lze pak objevit v mezerách sedačky: z nich je možné vydolovat rozličné zastrčené předměty a třeba i části oblečení. Výjimkou nejsou kapesníky, autíčka, buráky a podobné libůstky. V některých domácnostech je obývací pokoj územím nikoho, a tak se tam rády hromadí nepotřebné věci. Mnohdy je těžké zúčastněným vysvětlit, že obývák opravdu není černá díra, která definitivně vyřeší problém starého nepotřebného monitoru, akvária, květináče se suchou kytkou či jakýchsi krabic.

Pokračování 6 / 7

Ložnice

Skutečná ložnicová nedorozumění je pochopitelně vhodné řešit zavčas a s odborníky. Naopak posmrkané kapesníky pod polštářem, ponožky pod postelí či pět spacích triček sežmoulaných na konci postele si takovou pozornost nezaslouží. I když takové vypínání a zapínání topení a podloudné otevírání a zavírání okna dokáže jednoho neskutečně vytočit! Tyto problémy mohou, je-li to možné, vyřešit oddělené ložnice – návštěvy jsou pochopitelně povoleny.

Pokračování 7 / 7

Mír

Co bude lidstvo lidstvem, „žabomyší domácí války“ nikdy neskončí, ledaže by na ně někdo vynalezl účinný lék. Dohadování kvůli „blbostem“ je zkrátka v různé míře odvrácenou stranou většiny partnerských vztahů. A tak prostě o věcech mluvte, vysvětlujte, žádejte a také neberte tyto záležitosti tak osobně a vážně. Nejlepším přítelem je v těchto případech jemně ironický humor a nadsázka.

Doporučujeme

Články odjinud