Madeira - ostrov květin

18. 6. 2010
Madeira - ostrov květin
Na žádném jiném místě neuvidíte pohromadě tolik nádherně kvetoucích orchidejí, lilií, magnolií nebo azalek. Ostrov, který připomíná velkou bujnou botanickou zahradu, je zaslíbený všem, kteří milují nedotčenou přírodu.

Nenechte si ujít

* Hlavní město Funchal – centrum ostrova.

K místním zajímavostem patří pevnost Forte de Ilhéu, která dnes už bohužel nestojí, a pevnost Sao Lourenco, jež najdete uprostřed přístavu. V parku Santa Catarina stojí stejnojmenná kaple, nejstarší církevní budova na ostrově. K dalším památkám patří katedrála Sé z roku 1514 a kostel Santa Clara z konce 15. století. Ve Funchalu nechybí ani golfové hřiště a kabinová lanovka, která vás vyveze nad město, kde se vám naskytne překrásný výhled na část ostrova a široké moře.

* Sao Vicente – ve vesničce, která leží na severním pobřeží ostrova, končí jediná silnice vedoucí přes ostrov z jihu na sever. Najdete tu vulkanické jeskyně.

* Camara de Lobos – město na jižním pobřeží, centrum madeirského rybářství. V přístavu je malá loděnice, kde vznikla kopie Kolumbovy lodi Santa Maria, vozící turisty kolem ostrova. V roce 1950 tu trávil dovolenou Winston Churchill.

* Machico – město ve východní části Madeiry, nejstarší obydlené místo na ostrově. Dnes druhé největší město.

* Santana – okres v severovýchodní části ostrova (zahrnuje šest obcí: Arco de Sao Jorge, Faial, Ilha, Santana, Sao Jorge a Sao Roque do Faial). Turistickou atrakcí jsou typické pastevecké domečky obvykle červené barvy.Kolem vzniku portugalského ostrova Madeira kolují neuvěřitelné legendy. Jedna tvrdí, že je snad pozůstatkem pevniny, která kdysi spojovala Evropu a Ameriku, druhá zase vypráví o Madeiře coby bájné Atlantidě, o níž se zmiňoval už Platon. Realita je však neméně zajímavá. Madeira je sopečného původu a její stáří čítá několik milionů let.

Dějiny ostrova začínají letopočtem 1418. Madeirské souostroví objevil v tomto roce Joao Goncales Zarco (dodnes se polemizuje, jestli cíleně nebo náhodou), jenž cestoval ve službách portugalského prince Jindřicha Mořeplavce. O rok později se Zarco do těchto končin vrátil, aby prozkoumal větší z ostrovů, který pak nazval Ilha da Madeira – ostrov dřeva. Ve dvacátých letech 15. století přijeli první přistěhovalci, kteří našli značné množství dřeva a pitné vody.

Vypálili husté lesy, v příkrých svazích zbudovali terasovitá políčka, která zavlažili pomocí speciálních kanálů, pěstovali cukrovou třtinu a cukr vyváželi do Británie a Flander. Roku 1478, tedy 60 let po objevení ostrova, sem z obchodních důvodů zavítal i Kryštof Kolumbus, který měl napomoci rozvoji obchodu s vínem, což se nezdařilo podle očekávání. Zpět se připlavil jako zkušený obchodník s cukrovou třtinou až o šest let později.Kolumbus se na ostrově také oženil, zamiloval se totiž do madeirské dcery správce ostrova Porto Santo. Když pak v roce 1492 objevil Ameriku, Madeira se stala důležitou zastávkou mezi Novým a Starým světem. Svou autonomii však získala až po tzv. portugalské karafiátové revoluci v roce 1974. Od té doby má své zástupce v portugalské vládě a právo určovat si daně.

Pro povaleče i šplhavce

Dnes je ostrov vyhledávaným turistickým letoviskem. Na své si zde přijdou jak milovníci „válení se“ u moře, tak vyznavači aktivní dovolené. Hlavním městem je Funchal, kam na mezinárodní letiště přistávají spoje z pevniny. Na ostrov se dá však dostat i lodí. Mezi největší turistická lákadla patří kromě nádherných pláží a moře nejvyšší hora ostrova Pico Ruivo či o něco nižší vrchol Pico do Arieiro. Pico Ruivo (známá také jako červený kopec) se tyčí nedaleko národního parku Ribeiro Frio v nadmořské výšce 1862 m. Výstup na vrchol je možný třemi cestami (jedna je určena pro netrénované turisty, dvě jsou velice náročné). Pod vrcholem hory je chata, kde lze přespat, a z vrcholu nádherný výhled na celý ostrov. Na Pico do Arieiro se lze dostat i po silnici.Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu My Life.

ČTĚTE TAKÉ:
Milenka Mareše vystrašila svou babičku!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V pátek se vám nechce vůbec do práce, protože nevíte, co se zase semele. Vás to nemusí zajímat, proto se snažte dokončit rozdělané úkoly svědomitě a precizně. To vám pomůže. Nadřízený…

Nejčtenější články

Doporučujeme