Madeira - ostrov věčného jara

27. 4. 2013
Madeira - ostrov věčného jara | Zdroj: Profimedia.cz a Shutterstock.com
V jeden den, ne-li v jednu hodinu, se tu můžete opalovat i chodit po horách. I z tohoto důvodu je portugalská Madeira skvělá volba.

Nenápadný ostrov ležící v Atlantiku takřka tisíc kilometrů západně od Lisabonu hýří vším, co na jiných ostrovech příroda nabízí jen po částech. Tedy kromě jednoho. Přírodní písečné pláže byste tu hledali marně.

Kdy se sem vypravit?

Z letiště do hlavního města Funchalu si bereme taxík. Cesta trvá zhruba 20 minut a platíme 25 eur. Už hlavní město napoví, že informace, které mám uložené v hlavě zatím pouze v podobě textu vyčteného z průvodců, nelhaly. Dramaticky vyhlížející Atlantik, bílé domky nalepené jeden vedle druhého na vysokých kopcích, horské vrcholy, nad kterými se válí temné mraky, prudké vodopády, úzké silnice klikatící se vysoko do kopců a především jedna z nejpestřejších vegetací na světě.

Říká se, že na ostrově stačí zapíchnout do země hůl – a rozkvete. Madeira díky tomu získala rozličná pojmenování, asi nejčastěji však uslyšíte „ostrov věčného jara“. V létě se teploty pohybují průměrně okolo 22 stupňů, v zimě kolem 17 a počasí se tady proměňuje jako mávnutím kouzelného proutku.

Zavlažovací kanály

Uměle vybudované zavlažovací kanály, takzvané levády, svádějí vodu do vyprahlých údolí už stovky let. Levády se vinou po svazích vysokých kopců, pozvolna a nepatrně stále klesají a napájejí pole a plantáže čistou vodou. Někde jsou zakousnuté i vysoko do skal, v nichž jsou místy proraženy tunely. Levády budovali hlavně maurští otroci tou nejprimitivnější technikou – krumpáčem a lopatou – a dnes měří přes dva tisíce kilometrů!

Vedle každého kanálu naplněného vodou vede úzká udržovaná stezka. Dřív sloužila k údržbě levád, dnes se využívá jako stezka pro turisty. Ostrovní turistika tady každopádně nemá moc dlouhou tradici, začala se rozvíjet až v 60. letech minulého století, ta levádová pak ještě až o dvacet let později. Teď už jsou levády normální turistický byznys, takže těžko se po nich budete procházet sami. To ale jejich krásu nijak nesnižuje.

Určitě nepodceňujte přípravu na takovou výpravu. Z vlastní zkušenosti vím, že když vám průvodci doporučují baterku, neříkají to proto, abyste měli co nést v batohu, ale aby vám cestu zpříjemnili. Už jsem se zmiňovala o tunelech. Ona taková cesta, kde musíte jít potmě třeba 500 metrů dlouhou dírou a navíc dost skrčení, bez světla opravdu hodně bolí. Hlavu především. Pro toho, kdo není žádný velký turista – klasická nenáročná leváda vede z Funchalu do města Camacha. Levády a vůbec trasy v horách jsou podstatně náročnější, ale jsou považované za nejkrásnější.

Sáňkování ve dvaceti stupních

Hlavní město ostrova Funchal je pojmenované po fenyklu, který se portugalsky řekne funcho. Roste tady stále, stejně jako tisíce druhů stromů, keřů a květin. Buganvilie, hortenzie, fuchsie, ibišky, kaly, strelície, mimózy – vší téhle kráse se tady daří podobně jako u nás plevelu! A tak stojí za to navštívit alespoň jednu botanickou zahradu. Přímo do Jardin Botanico vás doveze autobus číslo 31 z přístavu ve Funchalu nebo se do zahrady dostanete z městečka Monte přes levádu Levada dos Tornos. Čekají vás nádherná jezírka, fontány, výzdoba nezbytnými azulejos (modrobílé keramické kachle), procházející se pávi.

A propos, když už jsem zmínila městečko Monte. To je na Madeiře proslulé tím, že se tady sáňkuje. Nevěříte? A kdo říká, že když mluvím o saních, musí se to automaticky pojit se sněhem? Na Madeiře se sáňkuje i v pětadvaceti nad nulou. Po asfaltu! A je to taková bomba, že na to nezapomenete do konce života!

Saním se tady říká babosas, jsou trochu jiné, než na jaké jsme zvyklí u nás: o dost větší, proutěné, vystlané měkkými polštářky a řízené tzv. condutores, dvěma muži v bílých oděvech, slaměných kloboučcích a speciálních botách podražených kusy pneumatik. Sáňkování je tu více než 150 let stará tradice. Vynalezl ho jistý pan Gordon kolem roku 1850 jako rychlý prostředek dopravy mezi jeho domem v Monte a úřadem ve Funchalu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Praktické informace

Jak se tam dostat: Letenky se společností TAP z Prahy do Funchalu s přestupem v Lisabonu seženete za cenu okolo 11 tisíc korun. Pohybovat se po ostrově s využitím autobusů nebo taxi vyjde levněji než půjčení auta.

Co na cestu: Stejně jako na pevninskou část Portugalska postačí i k cestě na Madeiru občanský průkaz. Platí se eury, úředním jazykem je portugalština, ale domluvíte se i anglicky.

Ubytování: Hotely se dvěma až čtyřmi hvězdičkami nabízejí dvoulůžkový pokoj od 45 eur, penziony jsou zhruba o deset eur levnější. Více na www.karavela.cz nebo na www.fischer.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na neděli se vždycky těšíte, protože je to příležitost k setkání. Možná byste mohli vypustit pro tentokrát kamarády, protože jste s nimi víc než dost. Naplánujte si s rodinou výlet na…

Nejčtenější články

Doporučujeme