Magická místa lásky. Tipy na romantické turistické cíle | Zdroj: Libor Budínský, Profimedia.cz

Zdroj: Libor Budínský, Profimedia.cz

Magická místa lásky. Tipy na romantické turistické cíle

O lásce můžete snít, můžete si o ní číst verše, anebo je dokonce psát. Ale za láskou můžete i cestovat, neboť na světě je spousta míst, která jsou pravé a věčné lásce zasvěcena. Nabízíme vám pár tipů na zajímavé turistické cíle, kde je láska doslova všudypřítomná.

Tádžmahal: Pomník milované ženě

Mnoho odborníků se domnívá, že Taj Mahal je nejkrásnější stavbou světa. A přestože všichni dobře známe jeho fotografie a myslíme si, že nás na místě nemůže už nic překvapit, opak je pravdou. Jakmile vstoupíte do ohrazeného nádvoří a ocitnete se tváří v tvář této magické stavbě, uvědomíte si zvláštní pocit blaha či jakési estetické rozkoše, kterou mauzoleum z bílého mramoru vyzařuje.

Přitom je jistě paradoxem, že to není žádný zámek či luxusní dům, ale hrobka, postavená ovšem z obrovské lásky a žalu, který dolehl maharádžu Shah Jahana po smrti jeho milované ženy Mumtaz Mahal v roce 1631. Na hrobce, která dnes patří k nejcennějším architektonickým klenotům lidstva a nedávno byla dokonce zařazena mezi sedm divů moderního světa, pracovalo na 20 tisíc dělníků po dobu dvanácti let.

Na stavbu se spotřebovalo neuvěřitelných 500 kilogramů zlata a cena se vyšplhala na astronomických 40 milionů rupií, což tehdy téměř zruinovalo celou státní pokladnu. Dnes patří Taj Mahal k nejnavštěvovanějším památkám světa. Vyplatí se přijet v době úplňku, kdy je Taj Mahal otevřen i v noci. Slavné mauzoleum leží ve městě Agra.

Tip redakce: Letenka z Prahy do Dillí vyjde na 12 500 korun (s Aeroflotem), odtud jezdí pravidelné autobusy do Agry (cesta trvá zhruba 4 hodiny a vyjde na 200 korun). Nejlevnější hotýlky vyjdou na 200 korun, za ubytování v luxusních palácích zaplatíte i deset tisíc. Zkuste hotel Royale Residency, kde za dvojlůžkový pokoj zaplatíte necelých 800 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Dalat: Toulky Údolím lásky

Každý zamilovaný by měl alespoň jednou v životě navštívit Údolí lásky ležící nedaleko vietnamského vysokohorského městečka Dalatu. Důvodů k návštěvě Dalatu je hned několik, většinu turistů láká především unikátní klima, neboť díky kombinaci vysokohorského „tropického“ prostředí zde po celý rok vládne věčné jaro a přestože město stojí ve výšce 1 500 metrů nad mořem, panuje zde neustále příjemná a stálá teplota kolem dvaceti stupňů, takže mnoho cestovatelů soudí, že právě tady by mohl být ten pravý ráj na zemi.

Ostatně Dalat je jedním z největších producentů květin na světě a v okolí města stojí také stovky vil nejbohatších podnikatelů Saigonu. Nejkrásnějším koutem Dalatu je divoce zvlněná krajina obklopující malé jezero, která je dnes vyšperkovaná desítkami poněkud kýčovitých atrakcí. A právě sem přijíždějí zamilovaní z celého Vietnamu, aby si zde řekli své osudové ano, či si poprvé přísahali věčnou lásku.

Zdejší atrakce pro zamilované jsou ovšem poněkud kýčovité - najdete zde například desítky zamilovaných zvířátek, od laní až po labutě, surrealistické lavičky se srdíčky či tygry v životní velikosti, na jejichž hřbetu se drobné Vietnamky tak rády fotografují. A také se můžete převléknout do indiánských kostýmů a vyfotit se do rodinného alba jako Vinnetou a Ribanna. Vstupné do Údolí lásky stojí pouhých 30 korun.

Tip redakce: Letenka Praha Saigon stojí 20 tisíc korun. V Dalatu: vyzkoušejte nejpodivnější hotel ve Vietnamu „Crazy house“, který vzdáleně připomíná stavby Gaudího: ceny dvojlůžkových pokojů začínají na 1 000 korunách za noc.

Klepněte pro větší obrázek

Řím: Fontána návratů a skandálů

Největší a nejslavnější ze všech římských fontán je poměrně mladá a ve čtvrti Kvirinál ji vytvořil barokní architekt Nicola Salvi až v roce 1762. Přesto má Fontana di Trevi vztah k antické minulosti, neboť stojí na místě, kde končil starověký akvadukt z roku 19 před Kristem. Až teatrální sochařské dílo připomíná divadelní pódium, jehož pozadí je ozdobené sérií soch v čele s vládcem oceánů Neptunem a „mořskými“ oři, z nichž jeden vyjadřuje klidný oceán, zatímco druhý, značně divoký kůň, je symbolem nezkrotné bouře.

Fontána se stala oblíbeným místem zamilovaných, kteří věří, že když do vody hodí minci, vrátí se sem jednou s pravou láskou. Ještě větší slávu, než tato pověst, fontáně zajistily její role ve filmech, ať už to byly kultovní Prázdniny v Římě s Audrey Hepburnovou či ještě slavnější Felliniho Sladký život, ve kterém se Anita Ekbergová ve fontáně dokonce skandálně vykoupala, což je dnes bohužel již přísně zakázáno.

Tip redakce: Cena letenky do Říma vyjde zhruba na 3 300 korun (s Alitalia). Pokud si chcete dopřát pořádnou porci romantiky, ubytujte se přímo na náměstí v hotelu Fontana s výhledem na tento barokní skvost (ceny za pokoj začínají na částce 2200 korun), více na www.hotelfontana-trevi.com

Klepněte pro větší obrázek

Kypr: Ostrov bohyně lásky

Právě tady, na kyperské pláži Petra Tou Romiou, se podle legendy zrodila v mořské pěně nejkrásnější antická bohyně Afrodita. A jak to tu vypadá dnes? Kolem skalisek se honí jedna vlna za druhou, ale spousta turistek se vrhá do zpěněného moře, aby obeplaváním skalnatých ostrůvků umazaly pár svých let. Všechna křoviska v okolí jsou navíc ověšená stovkami kapesníčků a papírových fáborků, které sem připevnily ženy toužící po početí.

Kypr má ovšem ještě jednu atrakci pro zamilované a tou je místní slaďoučké víno, a pak že láska neprochází žaludkem. Prvním důkazem je slavná egyptská královna Kleopatra, která dostala Kypr jako dárek ke svým narozeninám od římského císaře Caesara a která slavné víno nazvala opravdovým nápojem lásky.

A historie se opakovala o tisíc let později, když Kypr dobil legendární anglický vládce Richard Lví srdce, který se ve zdejším přístavu Limassolu oženil se svou snoubenkou Berengarií. A slavná Commandarie, víno husté a sladké jako med, u toho opět nemohlo chybět. K poznání zátoky lásky i sladkého moku si zvolte Limassol, kde nejdete celou řadu hotelů všech kategorií a cenových relací (na pláž bohyně Afrodity je to z Limassolu zhruba 30 kilometrů po hlavní silnici na Paphos).

Tip redakce: Mimo sezónu, kdy nelétají charterové lety, jsou letenky na Kypr drahé (s polskými LOT vyjde letenka na 9 tisíc korun). V Limasolu je velké množství hotelů i penzionů - vyzkoušejte třeba nedávno renovovaný hotel Golden Arches s cenou d 900 za dvojlůžkový pokoj.

Záhřeb: Výstraha pro zamilované

Jemné pavučinky vztahů, lásky a vášně jsou svým způsobem velmi chatrné, stačí malý závan, a všechno se rázem potrhá. A přesně takové je vyznění unikátní permanentní výstavy v chorvatském Záhřebu, která dokumentuje nešťastné konce milenců z celého světa. Už samotný název expozice je značně pochmurný: Muzeum zlomených srdcí! Netradiční muzeum založil záhřebský výtvarník Dražen Grubišić, který hledal symbol okamžiku, kdy se vztah rozpadne. A tak požádal přátele, aby mu poslali jakási mementa vztahů i s konkrétními příběhy.

Z provokativního nápadu vznikla sbírka předmětů, která obletěla svět a nakonec zakotvila v Záhřebu. Půl hodiny bloumání tímto podivuhodným muzeem vás může ochránit od spousty zármutků a nezdarů, ale též vám dát sílu do boje s větrnými mlýny: jeden příklad za všechny - dvaašedesátiletá žena se vášnivě zamilovala do čtyřiatřicetiletého muže - a i když ten její lásku opětoval, zamilovaná „babička“ nakonec sama neperspektivní vztah přerušila a cédéčka s vášnivou hudbou, která si několik měsíců posílali, věnovala muzeu. Muzeum rozpadlých vztahů najdete ve starém městě Záhřebu, jen pár metrů od radnice (vstupné činí 70 korun).

Tip redakce: Letenka s Croatia Airlines vyjde na 5 000 korun. Ubytujte se v samotném centru města - oblíbený je hotel Dubrovník s cenou 2 000 korun za dvojlůžkový pokoj.

Doporučujeme

Články odjinud